Amiről azt hittük a 21. században elképzelhetetlen, Budapesttől 1000 kilométerre ma a valóság. A Kijev melletti Bucsában civil holttestek feküdtek az utcákon, emberek siratják ártatlanul meggyilkolt rokonaikat. Az orosz hadsereg kivonulása után az ukrán felszabadítók tömegmészárlás nyomait találtak a városban. A településen legalább 300 civilt öltek meg.
„Különösen a kivonulás időpontjában vált nagyon súlyossá, amikor ugye gyakorlatilag az orosz erők például menekülő civilek járműoszlopaiba lőttek bele válogatás nélkül. Ugye nemi erőszak is történt, ugye ezt láttuk nem csak itt, hanem Csernyihivnél is”
– magyarázta Jójárt Krisztián, a Stratégiai Védelmi Kutatóintézet tudományos munkatársa.
Jójárt azt mondja, a bucsai mészárlás csak a jéghegy csúcsa lehet, Mariupolban vélhetően még súlyosabb esetek történhettek.
„A háborús bűnösség ügyében pedig azt tudom mondani, hogy vizsgálatok. Vizsgálatok, vizsgálatok. Független vizsgálatokat szeretnék látni, ez így zsurnalizmus” – fogalmazott Orbán Viktor.
A nyilatkozat után nem sokkal a miniszterelnök sajtófőnöke, Havasi Bertalan egy közleményben már azt írta, a kormányfő természetesen elítéli a bucsai tömegmészárlást. Az ukrán parlament ma ismét népirtásnak minősítette a kegyetlenkedéseket.
(Reuters kép: civil sírhelyek Bucsában)
A jogász ugyanakkor azt mondja, a genocídiumnak van egy fontos, és különleges ismérve is.
„Egy tömeggyilkosságot egy népirtástól az választja el, hogy mind a kettő arról szól, ránézésre, hogy sok embert megölnek. De a népirtás esetében szükséges egy különleges szándék az elkövető részéről”
– fejtette ki Lattmann Tamás nemzetközi jogász.
A Nemzetközi Büntetőbíróság is óvatos – egyelőre bűncselekmények elkövetésére utaló jelekről beszélnek. Lattman Tamás szerint a büntetőbíróság korábbi gyakorlatából kiindulva, az ukrajnai esetek is minősülhetnek népirtásnak.
„Amennyiben igazak és valósak azok a bizonyítékok, amikről hírt kapunk. Tehát amennyiben ezek igazak és valósak, akkor nagyon úgy tűnik, kiindulva az eddigi alapokból, a srebrenicai gyakorlatból és a bírósági gyakorlatokból, akkor elvileg úgy gondolom, hogy megállapítható a népirtás ebben a bűncselekményben”
– tette hozzá a jogász.
A jogász ugyanakkor hozzátette, a Nemzetközi Büntetőbíróság főszabályzata szerint egy esetleges eljárás elindításához muszáj jelen lennie a vádlottnak is.