„A kijevi és csernyihivi területekről történő gyors orosz kivonulás után (…) teljesen világos, hogy Oroszország egy másik kiemelt taktikát választott:
keletre és délre vonul vissza, megtartva az ellenőrzést a megszállt területek nagy része felett, és ott erős állást épít ki” – írta a Telegram közösségi portálon a tanácsadó.
Egy másik helyszínen, a délkelet-ukrajnai ostromlott Mariupol kikötővárosból kimenekített emberek péntek este buszokon a Kijev által ellenőrzött Zaporizzsjába érkeztek – számolt be az AFP francia hírügynökség. A konvoj azokat a mariupoli lakosokat szállította, akiknek sikerült eljutniuk az orosz erők által elfoglalt Bergyanszk városába, ahol a járművekre szállhattak – közölték az AFP-nek az emberek és a tisztségviselők.
Amikor megérkeztek Zaporizzsja külvárosába, néhány evakuált sírva fakadt a megkönnyebbüléstől, attól hogy ismét ukrán területen van. Több Mariupolból elmenekült ember az AFP-nek elmondta: 15 kilométert vagy még többet kellett gyalogolnia, hogy elhagyja a várost, mielőtt járművet talált, hogy folytassa útját.
Utazásuk 12 órás buszozással ért véget, amely számos ellenőrzőponton keresztül vezetett, mielőtt megérkeztek Zaporizzsjába. Ez az út a háború előtt csak három óráig tartott volna.
„Sírtunk, amikor elértük ezt a területet. Sírtunk, amikor az ellenőrzőponton katonákat láttunk ukrán jelzésekkel a karjukon” – mondta újságíróknak az egyik asszony, karján a kislányával. „A házam elpusztult. Láttam a fotókon. A városunk már nem létezik” – tette hozzá.
Az ország délkeleti részén fekvő, a mindkét fél által magáénak követelt Mariupolban továbbra is katasztrófális a humanitárius helyzet. A legfrissebb becslések szerint még mindig mintegy 120 000 ember rekedt a városban.