Nagyvilág

„A legtöbben percek alatt hagyják maguk mögött az életüket” – megrázó interjú az ENSZ menekültügyi főbiztosságának kommunikációs vezetőjével

ATV.hu
Hirdetés
Kapcsolódó cikkek
turistaBombatúszsíbaleset
Hirdetés
Hirdetés

Nagyon félnek az ukrán tinédzserek, sok 16 éves csupán a szerencsének köszönheti, hogy nem kell harcolnia a háborúban. Híradónk interjút készített az ENSZ menekültügyi főbiztosságának kommunikációs vezetőjével, aki azt is elmondta: nincs meggyőződve róla, hogy a humanitárius folyosókon biztonságosan ki lehet jutni az ukrán városokból.

Hirdetés

Rengeteg ukrán kisgyermek érkezett édesanyával délben Záhonyból a Nyugati pályaudvarra. Irinával Híradónk stábja a pályaudvaron találkozott, könnyezve számolt be arról, hogy miközben Harkivban bombázták a házát, a kutyája kétségbeesetten ugatott, otthona teljesen romokban van. Azt hitte, az az utolsó óra az életében, evakuációs vonattal tudott csak eljönni a városból. Három napon keresztül vonatozott, a kutyát egy hátizsákban menekítette ki. Férje és nagyobbik fia Harkivban maradt, hogy harcoljon. 

Az ENSZ menekültügyi főbiztosságának kommunikációs vezetője azt tapasztalta, a legtöbb ember az utolsó pillanatban dönt az indulásról, percek alatt hagyják maguk mögött az életüket és sokszor családjuk egy részét, idős szüleiket, akik a házukat óvják. 

Szumiból eddig ötezer embert tudtak a kivezető evakuációs folyosón kimenteni a CNN adatai szerint, a régió kormányzója azonban azt közölte, szerdán is nyitva marad a folyosó.

Joung-ah Ghedini-Williams azt mondta: ők is bizonytalanok azzal kapcsolatban, hogy mennyire biztonságosak ezek a humanitárius folyosók.

A BBC szerint Mariupolnál folyamatosan ágyúzzák a korábban jóváhagyott folyosót. A menekültek között kevés férfi van. Ghedini-Williams szerint a legtöbb férfi, akivel találkozott, 16 éven aluli volt, ők nagyon nagyon félnek, és tulajdonképpen csak a szerencsének köszönhető, hogy a korukból adódóan mentesülnek hadikötelezetségtől.

A háborúban traumatizált menekültekre nagy veszélyt jelenthet az emberkereskedelem. Az ENSZ menekültügyi főbiztosságának kommunikációs vezetője azt mondta, ez az egyik terület, ami legjobban aggasztja őket. Komoly feladat lesz ez ellen fellépni, vagy támogatni a  kormányokat az emberkereskedelem elleni küzdelemben – tette hozzá.  

Kiemelte: azt tapasztalja, hogy Brazília, Amerika és Kanada is fogadja Európa mellett az ukrajnai menekülteket, ugyanakkor azt látják, hogy a legtöbben a környező országban szeretnének maradni, hogy a háború után visszatérhessenek a hazájukba. 

Hirdetés
Kapcsolódó cikkek