Nagyvilág

Iráni atomprogram: Teherán szerint az Oroszország elleni szankciók nem lehetnek hatással a megállapodásra

ATV.hu
Hirdetés
Kapcsolódó cikkek
síhamaszTrumpStrabag
Hirdetés
Hirdetés

Iráni tisztségviselők bírálták hétfőn, hogy Oroszország új követelésével "megzavarja" az iráni atomprogramról szóló nemzetközi tárgyalásokat, pedig annak nem szabad hatással lennie rájuk - jelentette a Tasnim félhivatalos iráni hírügynökség. Moszkva új igénye előtt minden fél úgy ítélte meg, hogy a hónapok óta tartó tárgyalások már csak egy lépésre vannak a sikertől - emlékeztettek nyugati hírügynökségek.

Hirdetés

Oroszország szombaton közölte, hogy az ukrajnai háború miatt rá kivetett nyugati büntetőintézkedések megakasztották az iráni atomprogramról szóló megállapodás (JCPOA) felélesztésére irányuló bécsi tárgyalásokat, és figyelmeztette a megállapodásban részes nyugati hatalmakat, hogy a biztonságról folytatott egyeztetéseken az orosz nemzeti érdekeket is figyelembe kell venni, az Oroszország elleni szankciók nem árthatnak az orosz-iráni kereskedelmi, befektetési és katonai-műszaki együttműködésnek. Szergej Lavrov orosz külügyminiszter erről írásbeli garanciát követelt az Egyesült Államoktól legalább külügyminiszteri szinten – írja az MTI.   

Az új megállapodás megkötésének késleltetésével, ezáltal Irán olajpiaci hozzáférésének késleltetésével Oroszország azt akarja elérni, hogy nőjön a kőolaj ára, ezáltal saját energiaipari bevétele 

– írta a Tasnim, de nem közölte, hogy ezt a megállapítást kitől idézi.   

Az iráni külügyminisztérium szóvivője kijelentette: az ukrajnai háború miatt Oroszország ellen bevezetett büntetőintézkedések nem lehetnek hatással a tárgyalásokra. Ali Samhani, az iráni Legfelsőbb Nemzetbiztonsági Tanács vezetője pedig azt írta a Twitteren: az iráni tárgyalóküldöttség most elemzi az új orosz követelést, és a helyzet gyors megoldása érdekében „kreatív” kezdeményezésekkel akar előállni.   

Később szintén a teheráni külügyminisztérium szóvivője teheráni sajtótájékoztatóján azt mondta: ha az új iráni kezdeményezések közül Washington valamelyiket elfogadja, akkor nem kerül távolabb a megállapodás. Teherán azonban közben „diplomáciai csatornákon” várja az orosz követelés kifejtését – tette hozzá a szóvivő.   

Antony Blinken amerikai külügyminiszter vasárnap azt mondta: az Oroszország elleni szankcióknak semmi közük az iráni atomalkuhoz.   

A Reuters szerint azóta, hogy a konzervatív Ebrahim Raiszi az iráni elnök, Teherán intenzívebb kapcsolatokat akar kiépíteni Moszkvával, és utóbbi ezt látja veszélyben a szankcióktól.   

A Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) bécsi székhelyén tavaly áprilisban kezdődtek meg az iráni atomprogramról szóló 2015-ös hathatalmi megállapodás megmentését célzó tárgyalások. Irán és az ENSZ Biztonsági Tanácsának öt állandó tagja (Egyesült Államok, Kína, Oroszország, Franciaország és Nagy-Britannia), valamint Németország 2015-ben abban állapodott meg, hogy Irán nukleáris tevékenységének korlátozása fejében fokozatosan enyhítik, feloldják a Teherán ellen bevezetett büntetőintézkedéseket. Az Egyesült Államok 2018-ban kilépett a szerződésből, és újból bevezette az iráni gazdaságot fojtogató szankciókat. Erre válaszul Irán is felhagyott azzal, hogy tartsa magát az atomalkuban rögzített kötelezettségeihez.

Hirdetés
Kapcsolódó cikkek