A nép szolgája
A három évtizede zajló politikai hányattatások egyik – ha nem legfőbb – eredménye az amerikai befolyás folyamatos erősödése lett Ukrajnában. Olyan nehézsúlyú lobbisták befolyásolták az ukrán belpolitikát, mint Donald Trump későbbi kampánymenedzsere, Paul Manafort, aki 2010 környékén Viktor Janukovics érdekében dolgozott, vagy a narancsos forradalom egyik finanszírozójának tartott Soros György.
A hagyományos politikával kapcsolatos általános elégedetlenség számos országban szült viccpártokat, de arra eddig – a Beppe Grillo olasz komikus által alapított Öt Csillag Mozgalom kormányra kerülését leszámítva – nem volt példa, hogy valaki egy szatirikus politikai tévésorozat főszerepéből egyenesen az államfői palotába üljön át. Márpedig Volodimir Zelenszkijnek ez sikerült: a 2015-ben indult Szluga Narodu (A nép szolgája) című szatírasorozatban egy feledékeny főiskolai történelemtanárt alakított. A történet szerint egyik diákja titokban felvette a professzor harsány kirohanását a korrupt politikusok ellen. A videót feltöltötte a YouTube-ra, ahol pillanatok alatt felkapták a beszédet.
A diákok közösségi gyűjtést szerveztek azért, hogy tanáruk – aki eleinte hallani sem akart erről – elindulhasson az elnökválasztáson. Végül Holoborodko professzor (így hívják a filmbeli karaktert) győz és megkezdi áldozatos munkáját, mint a „nép legfőbb szolgája”.
A sorozat sikeres lett, annyira, hogy az élet követte a forgatókönyvet. Zelenszkij 2003-ban alapította meg a Kvartal 95 elnevezésű zenés-komikus társulatot, amelynek produkciója volt A nép szolgája sorozat is. 2018-ban aztán a produkciós társulat a politikában is színre lépett, miután megalakították a Nép Szolgája Pártot. Még futott a televízióban a sorozat harmadik évadja, amikor Zelenszkijt 2019-ben a szavazatok 73 százalékával megválasztották Petro Porosenkóval szemben Ukrajna elnökének.
Humor és kreativitás volt a fegyvere
A most 44 éves Zelenszkijt elnökké választása előtt az ukránok egészen más oldaláról ismerték. Társulatának filozófiája szerint azonban már a humorral is progresszív céljuk volt: „Szeretnénk a világot jobb hellyé tenni, ami kedvesebb és vidámabb, azokkal az eszközökkel, amelyekkel rendelkezünk: humorral és kreativitással.”
Zelenszkij népszerűségéhez a szatirikus, standupos szerepek mellett remek tánctudása is hozzájárult. 2006-ban meg is nyerte a Dancing with the Stars vetélkedő első évadját Ukrajnában. A csillogó flitterek mellett még meglepőbb kosztümöket is magára öltött: egy 2014-es klipben például tűsarkú cipőben és feszes bőrnadrágban táncolt félmeztelenül társaival együtt egy Beyoncé-paródiában. De Zelenszkij egy 2012-es filmben játszott Napóleont is, akit a szatirikus történet szerint Kutuzov tábornok parancsára egy nőnek öltözött férfi igyekszik elcsábítani Moszkva ostroma előtt.
Tökéletes szereposztás
Zelenszkij az orosz támadás óta sötétzöld vagy terepszínű egyenruhában, időnként katonai sisakkal szerepel a közösségi médiában, ami igazi hazai pálya a számára. Már az elnökválasztási kampányt is jószerivel a virtuális térben folytatta. Ezt a gyakorlatot most az élet nélkülözhetetlenné tette, miután az elnöknek rejtőzködnie kell a rá vadászó orosz kommandósok elől. (Legalábbis ezt kommunikálja az ukrán média, amely szerint egy 400 fős csecsen halálbrigádot küldtek az elnök likvidálására, ám ezt az osztagot az utolsó szálig megsemmisítették.)
Miután az invázió megindult, naponta jelentkezett rövid, drámai videókkal. Ezek egyrészt arra szolgáltak, hogy megerősítsék, miszerint az elnök – aki egyben az ukrán hadsereg főparancsnoka – a helyén van, ahogy korábban ígérte. Másrészt a „nép szolgája” szlogennek megfelelően ezek a videók a közösséghez való tartozást erősítik, gyakran drámai mondatokkal.
„Lehet, hogy most láttok élve utoljára” – mondta a támadás első napján. – „Lőszerre van szükségem, nem fuvarra” – válaszolta a brit nagykövetség szerint arra az ajánlatra, hogy kimenekítik családjával együtt a harcok elől. Pedig a veszély valóságos: ő maga közölte, hogy az első helyen szerepel az orosz hadsereg halállistáján, a második helyen pedig a felesége és a gyermekei.
Ebben a kommunikációs térben az ukrán elnök napok alatt globális hőssé vált, amerikai elemzők egymásra licitálva hasonlítják Oroszlánszívű Richárdhoz vagy éppen Winston Churchillhez. Ellenfele, Vlagyimir Putyin pedig automatikusan megkapta a főgonosz szerepét, természetesen Adolf Hitler jelmezében. „Ukrajna zsidó James Bondja áll szemben egy öregedő, dühkezelési problémákkal és túlzó botoxolással küzdő Blofelddel. A nép képzeletében – és a Twitter bíróságán – mindig csak egy győztes lesz” – írta David Patrikarakos, újságíró, közösségimédia-szakértő.
A teljes cikk a Hetek aktuális számában olvasható.