Oroszország ukrajnai inváziója megzavarta a paralimpiai játékokat. Többek között keserű vita folyt arról, hogy a sportolók és a szövetséges Fehéroroszország sportolói – amely nemrég szintén beszállt a háborúba Moszkva oldalán – részt vehetnek-e a versenyeken.
A Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) felszólította a sportszövetségeket szerte a világon, hogy zárják ki a két ország sportolóit. Szerdán a szervezők még azt mondták, hogy a „legkeményebb büntetés”, amit kiszabhatnak, az lenne, ha lehetővé teszik ezen országok sportolóinak, hogy semlegesként versenyezzenek – írja az AFP.
A döntést kevesebb mint 24 órával később visszavonták, a szervezők biztonsági aggályokra és a sportolók falujában uralkodó feszült hangulatra hivatkoztak. Több csapat és sportoló ugyanis azzal fenyegetőzött, hogy nem versenyeznek, ha az orosz és a fehérorosz sportolók jelen lesznek – közölték a szervezők.
A Nemzetközi Paralimpiai Bizottság elnöke, Andrew Parsons bocsánatot kért az eltiltás előtt álló sportolóktól, mondván: „a kormányotok cselekedeteinek áldozatai vagytok.” Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője elítélte az eltiltást, „szörnyűségnek” nevezve azt.
De olyan országok, mint Nagy-Britannia, Írország és Németország üdvözölték a tilalmat, mondván, így a sportolók mostantól a versenyre összpontosíthatnak. „Tekintettel az Ukrajnában zajló szörnyűségre, úgy gondoljuk, hogy (az IPC) helyes döntést hozott” – közölte a brit csapat.
Az elmúlt hét során csaknem egymillió ukrán menekült a szomszédos országokba, és Oroszország a pénzügy, a diplomácia és a sport világában is egyfajta globális páriává vált.
Az ukrán delegáció szerdán épségben megérkezett Pekingbe. „Elmondhatom, csoda, hogy itt lehetünk a paralimpiai játékokon” – mondta Valerij Suskevics, az ukrán paralimpiai bizottság elnöke újságíróknak. „Számunkra elvi kérdés, hogy itt legyünk, ez egy szimbólum, amely megmutatja, hogy Ukrajna él” – tette hozzá.
atv.hu