Hirdetés

Nincs hadgyakorlat orvosok nélkül – mondta Dr. Kopcsó István vezérőrnagy a Spirit FM 92.9 Katonadolog című műsorában. A Magyar Honvédség Egészségügyi Központ parancsnoka kifejtette: a katona-egészségügy az egészségügynek egy speciális ága és fő feladata az úgynevezett egészségügyi biztosításnak a végrehajtása. Ez egy úgynevezett harctámogató, kiszolgáló funkció, ami azt jelenti, hogy a parancsnokot vagy az adott…

Hirdetés

„Nincs hadgyakorlat orvosok nélkül, nincs magyar katonai misszió egészségügyi katona nélkül” – tette hozzá.

A vezérőrnagy elmondta: az egészségügyi biztosítás hat alappilléren nyugszik: prevenció, alkalmassági vizsgálat, szűrések, egészségügyi logisztika, egészségügyi kiürítés, egészségbiztosítás és gyógyítás. A műsorban elhangzott, hogy az egészségügyi katonák különleges oktatásban részesülnek, hiszen a harctéren szerzett sebesülések teljesen más ellátást igényelnek, mint a hétköznapi, civilek által szerzett sérülések.

Magyarország a NATO-n belül az egészségügyi kiválósági központról híresült el. Dr. Kopcsó István elmondta: itt hasznosul az a tudás, amit megszereznek a különböző missziókban és a hétköznapokban.

„Magyarország első NATO-tagkénti missziója egészségügyi misszió volt. Albániai és koszovói menekülteket láttunk el. Gyakorlatilag 500 ezer menekültet láttunk el közegészségügyi, járványügyi szempontból. És amikor ezt elemeztük, akkor a tanulsága az volt, hogy a NATO minden hadműveletének szüksége van egy ilyen szintű laboratóriumra” – emlékeztetett a vezérőrnagy.

A Magyar Honvédség 1999 után kezdett lobbizni egy különleges laborért, amit 2000 januárjában adtak át és kilenc éven keresztül kiszolgálta a teljes balkáni hadszínteret.​

Hirdetés
Kapcsolódó cikkek