Illusztrációkkal teletűzdelt terjedelmes blogbejegyzésben írta le a Wait But Why, hogy mit is gondolt Elon Musk az elmúlt hónapok során tett kijelentései alatt. A techguru becslése szerint új vállalatának, a Neuralink első termékeit már négy év múlva piacra dobnák.
Elpusztítanak a terminátorok
A Tesla, a SpaceX és a PayPal alapítója időről-időre sokkolja az emberiséget megdöbbentő futurisztikus állításaival. Legutóbb például a Mars kolonizációjáról beszélt, legújabb víziója pedig az emberi agy összekapcsolása a számítógépekkel.
Elon Musk már 2014-ben is felhívta a figyelmet arra, hogy a mesterséges intelligencia olyan ütemben fejlődik, hogy annak egy idő után rendkívül káros hatása lehet az emberiségre nézve. A cégvezér szerint nagy sávszélességet biztosító adatátviteli interfészre lesz szükségünk, hogy felvegyük a lépést a mesterséges intelligenciával.
A techguru egy példával igyekezett szemléltetni a veszélyt: amennyiben a jövőben a gépeknek az lesz a feladata, hogy kiszűrjék a spam emaileket, elképzelhető, hogy eljutnak arra a pontra, hogy az emberek ellen fordulnak, hogy a végső célt elérjék.
2017 februárjában megismételte aggályait, szerinte a mesterséges intelligencia rövid időn belül háttérbe szorítja az emberi lényeket, mivel utóbbinak nagyságrendekkel lassabb a kommunikációja.
Elon Musk egy dubaji konferencián így fogalmazott:
„Úgy gondolom, hogy idővel valószínűleg bekövetkezik majd a biológiai és a digitális intelligencia egybeolvadása.”
A jövőkutató szerint szükség van az emberi és a gépi intelligencia közötti szimbiózisra, hogy felgyorsuljon az emberi adatátvitel sebessége.
Írás és beszéd helyett gondolatolvasás
Márciusban a Wall Street Journal adta hírül, hogy Elon Musk egy céget alapított Neuralink néven, hogy az általa vizionált problémákra megoldást találjon. A céget eredetileg tavaly júliusban jegyezték be Kaliforniában „egészségügyi kutatócégként”. Sajtóértesülések szerint Musk összesen 1000 ember közül válogatta ki azt a különleges szakértői gárdát, akiknak a speciális tudása egyfajta „mega-szakértelemben” egyesülne.
A Neuralink célja elsősorban az, hogy olyan mikron-méretű eszközöket készítsen, amelyeknek a segítségével az emberek már gondolatban tudnak egymással kommunikálni.
Elon Musk tervei szerint a kommunikáció egyfajta konszenzusos telepátia segítségével történne meg.
A techguru számításai szerint 2021-re már elkészülnének az első eszközökkel, amelyeknek a segítségével részben meg lehetne előzni olyan megbetegedéseket, mint például a sztrók, a paralízis és az időskori demencia.
Elon Musk becslése szerint körülbelül 8-10 évre van szükség ahhoz, hogy olyan használható eszközt készítsenek, ami képes az agyi-gépi adatátviteli interfész kialakítására.
Gondolatrendőrség, agyhekkelés
A Wait But Why oldal újságírója, Tim Urban hetekig kutakodott a Neuralink házatáján, majd Elon Muskkal is személyesen beszélgetett a célkitűzésekről. A közel 40 ezer szavas írásban azt vázolták, hogy miként illeszkedik a cégvezér elképzelése az emberi agyat érintő tudomány jelen állásába.
A techguru szerint a Neuralink tulajdonképpen az emberi evolúció következő állomását reprezentálja. Elon Musk a cikkben hangsúlyozta, hogy már így is szuperhumánumról beszélhetünk a 10 évvel ezelőtti helyzethez képest, hiszen már most is az emberi képességek kiterjesztéseként működnek a számítógépek, az okostelefonok és a különféle applikációk.
A jövőkutató új fejlesztései tulajdonképpen azt hidalnák át, hogy az elképesztő mennyiségű adat és információ átvitelét ne lassítsák le az emberi kommunikáció korlátai.
Musk szerint miniatűr agyi elektródák segítségével a szöveges és írott nyelv nélkül is tudna kommunikálni az agyunk a külvilággal. Gyorsabban tanulnánk és pillanatok alatt hozzáférnénk a világ összes tudásához.
Természetesen még hosszú út vezet ahhoz, hogy az elképzeléseket a gyakorlatba lehessen ültetni. A megfelelő sávszélesség, a fejlett technológia és a non-invazív biokompatibilis metódusok hiánya még hátráltatja a Neuralink munkáját.
A blog írója felvetette annak a veszélyét is, hogy a számítógépes vírusok, internetes hackerek, elektronikai meghibásodások nagy kockázatot hordoznak magukban. Ahogyan az is, hogy az emberek képesek lennének arra, hogy lássák egymás gondolatait.
Elon Musk igyekezett eloszlatni a kételyeket:
„Az emberek nem olvashatnak majd a gondolatodban. Abba bele kell egyezned. Ha nem akarod, akkor egyszerűen nem történik meg.”
atv.hu