Hirdetés
Nagyvilág

Így készül az iPhone: arc-szkenner, túlórák és betiltott öngyilkosságok

besnyo janka
Hirdetés

Munkások százai sorakoznak katonás rendben, arra várva, hogy iPhone-okat készíthessenek az Apple egyik legszigorúbban őrzött gyárában. A rózsaszín kabátot, kék hajhálót és műanyag papucsot viselő alkalmazottak azonosítóját az egyik felügyelő egy iPadbe scanneli be a reggeli névsorolvasáson.


Ahogy belépnek a komplexumba, a dolgozóknak át kell menniük egy fémdetektoron, amit úgy terveztek, hogy kiszúrjon minden kamerát vagy videót, hogy így megakadályozzák az új, fejlesztés alatt álló technológiák kiszivárogtatását. Ezután következik az arcfelismerő szoftver, amely két másodperc alatt felismeri az előtte állót, és rögzíti, hogy munkába állt.

Innen felmennek a rengeteg lépcsőn, amelyek menténk a balesetek vagy öngyilkossági kísérletek elkerülése érdekében végig hálókat feszítettek ki, majd átveszik az egyenruhájukat és névsorolvasásra sorakoznak. Ha ezen is túlvannak, libasorban mennek át a futószalagokhoz.

Valamiért beengedték

A Pegatron Vállalat sanghaji üzeme akkora, mintha egymás mellé tennénk 90 focipályát, és több mint 50 ezer ember szereli az iPhone-okat.

A gyár központi terén van tűzoltóság, rendőrség és posta is. Ezen kívül az épületen belül vannak még óriási kávézók, pázsittal borított területek, az embereket pedig buszok szállítják egyik helyről a másikra.

Fotó: Reuters
Így néz ki a birodalom, ahol a világ legnagyobb haszonnal eladott okostelefonjait készítik. Miután évekig vádolták a céget azzal, hogy a kínai gyárban túl sokat dolgoztatják a munkásokat túl alacsony fizetésért, a Bloomberg riporterét beengedték a színfalak mögé. Ez az első alkalom, hogy egy nyugati újságíró bepillantást nyert a gyár működésébe, egészen eddig szigorúan őrzött titok volt.

Túlóra nélkül nem tudnak megélni

A Kínai Munkaügyi Felügyelet szerint az Apple gyárában az alapfizetések annyira alacsonyak, hogy az alkalmazottak kénytelenek túlórát vállalni, csak hogy megéljenek.

Egy munkás átlagosan 2020 jüant, azaz 86 ezer forintot keres havonta. Az iPhone 5 Kínában 4488 jüanba, vagyis 191 ezer forintba kerül.

A Bloomberg riportere szétnézhetett a gyárban. A létesítmény igazgatója, John Sheu az új beléptető rendszerre a legbüszkébb. Mivel ez két másodperc alatt ellenőrzi a munkásokat, jelentősen növelte a hatékonyságukat, hiszen „minden másodperc számít.” De mint mondta, ennek segítségével a cég azt is könnyen nyomon tudja követni, hogy melyik alkalmazott dolgozik túl sokat, ugyanis a vezetők automatikus üzenetet kapnak, ha valaki megközelíti a 60 órás heti limitet, vagy hat egymást követő napon bemegy dolgozni.

A Pegatron azzal védekezett a korábbi vádak ellen, hogy betartják az Elektronikus Ipar Állampolgárság Koalíció irányelveit, amely havi 80 óra túlmunkát engedélyez, az Apple pedig többször is hangoztatta, hogy a szállítói is ragaszkodnak a cég etikai kódexéhez.  

Halálra dolgoztattak egy 26 éves férfit?

Egy hónappal ezelőtt egy 26 éves munkás családja azzal vádolta meg a céget, hogy a fiatal férfi azért halt meg, mert gyakran napi több mint 12 órát dolgozott. Tian Fuleit február harmadikán holtan találták egy diákszállón, amelyen más munkásokkal osztozott, nem messze a Pegatrontól.

A bíróság „hirtelen halált” állapított meg, de nem rendelt el boncolást. Tian családja azt állította, hogy a fiú a könyörtelen túlórákba halt bele.

Mindez két hónappal azután történt, hogy a BBC leleplezte a céget, amely a végkimerülésig dolgoztatja az embereit.

Forrás: Reuters
Fulei húga, a 25 éves Zhoumei a Daily Mail Online-nak elmondta, hogy a bátyja a halála pillanatáig egészséges volt, és szintén a túlórát okolta a haláláért. A Pegatron tagadta, hogy összefüggés lenne a halál oka és a munkakörnyezet között.

Tian halála újra felhívta a figyelmet az alacsony bérekért a végkimerülésig dolgozatott munkásokra, akiket azért hajtanak, hogy kielégítsék a világ Apple termékek iránti igényeit. A cég januárban jelentette be, hogy az eddigi legnagyobb profittal zárták az előző negyedévet.

A tavalyi utolsó három hónapjában több mint 74,5 millió iPhone-t adtak el világszerte, amivel 18,4 milliárd dolláros profitra tettek szert.

A Tian család 80 ezer jüant, azaz csaknem 3,5 millió forintot kapott a cégtől „támogatásként”, majd további 15 ezer jüannal, vagyis 600 ezer forinttal növelték ezt az összeget, miután a rendőrséget is belefolyt a tárgyalásokba.

Fotó: Reuters
„A munkavállalók biztonsága és jóléte nálunk prioritást élvez, és keményen dolgozunk azon, hogy a Pegatron minden dolgozójának biztosítjuk az egészséges munkakörnyezetet” – állt a közleményükben. „Mélyen elszomorít minket Tian Fulei halála, aki vizuális ellenőrként dolgozott a futószalagoknál a shanghaji gyárunkban. Azonnal megvizsgáltuk a jelen ügy körülményeit, és nem találtunk kapcsolatot a hirtelen halála és a munkakörülmények között. Támogatást és segítséget nyújtottunk a Tian családnak, és gondolatban velük vagyunk ebben a nehéz időben.”

Az Apple egyik szóvivője elmondta, hogy a cég meg fogja vizsgálni a halál körülményeivel kapcsolatos állításokat, de nem árulta el, hogy ez pontosan mit is jelent.

Betiltották az öngyilkosságot

A fentebb idézett BBC riport arról számolt be, hogy az Apple kínai beszállítóinál áthágják a saját maguk által hozott szabályokat. Titkos felvételekkel bizonyították, hogy vannak gyerekkorú dolgozók, szinte mindenki túlhajszolt, és az ellenőrzések sem szabályosak. A felvételeket a Pegatron gyárban készítette egy álmunkás újságíró, akit 18 egymást követő napon dolgozattak pihenőnap nélkül.

Tim Cook, az Apple vezérigazgatója. (Fotó: Reuters)
Az Apple szerint ebből semmi nem igaz. A vezérigazgató, Tim Cook szerint folyamatosan javítják a munkakörülményeket, az pedig teljesen normális, hogy a dolgozók munkaidőben szunyókálnak egyet, ez nem a túlhajszoltság következménye.

Az mindenestre beszédes lehet, hogy az Apple egyik legfőbb beszállítója, a kínai Foxconn betiltotta a munkásainak az öngyilkosságot a gyárban, és előrebocsátották, hogy aki megszegi a tilalmat, annak a családja csak a minimum kártérítést kapja.

A céget többször is felelősségre vonták azért, mert a dolgozóikat annyira kikészítik, hogy azok öngyilkosok lesznek.

Hirdetés
Címkék:
Kapcsolódó cikkek