A testhezálló, szegecses vállú, fekete bőrkabátjával, a magas sarkú csizmájával, és a lófarokba kötött hajával Li Wenjing inkább hasonlít egy B-kategóriás bérgyilkosos film hősnőjére, mint egy titkos testőrre. A 24 éves egykori kickbox bajnok épp a szokásos járőr körútjára indul a munkáltatója által üzemeltetett ötcsillagos nyaralóban, Peking külvárosában.
„Ha az ügyfelem itthon van, akkor egy kicsit alkalmibban is öltözhetek” – magyarázta a kinézetét a Vice riporterének.
„Ha gálákra, vagy más, hasonló eseményekre megyünk, akkor sokkal nőiesebb ruha van rajtam. Ugyanis úgy kell kinéznem, mint egy titkárnőnek, hogy senki ne is sejtse, hogy valójában testőr vagyok.”
A Forbes listája szerint 2013-ban Kínában 317 milliárdos, és több mint 2 millió milliomos élt (ezeket a számokat csak az USA tudta felülmúlni). Vannak köztük újgazdag vállalkozók, színészek, illetve elit klubok tagjai is. Ami közös bennük, hogy egyre többen veszik igénybe a személyi testőröket, különösen mióta 2010-ben legalizálták a magán biztonsági cégeket. Legtöbbször ugyan nem fenyegeti őket valós veszély, de a státuszuk megköveteli, hogy testőrt tartsanak, lehetőleg nőt.
„Titkos fegyverek”
A női testőröket titkos fegyvernek tekintik, hiszen ártalmatlan asszisztensnek vagy táncpartnernek álcázhatják magukat.
A férfiak között sok a magas, nagydarab jelölt, akik egy terembe belépve azonnal felhívják magukra a figyelmet. De egy fiatal lány még a női ügyfelek mellett is egész nap ott lehet, anélkül, hogy pletykákat indítanának el. Ráadásul a tapasztalatok szerint a nők lelkiismeretesebben végzik ezt a munkát.
Guo, aki egy antik műtárgyakról szóló show háziasszonya a Kínai Televízióban, szintén lelkesedik a női testőrökért. „A testőr nélkülözhetetlenebb, mint egy sminkes vagy egy asszisztens” – jegyzi meg. A műsorvezető Peking északi külvárosában él, és sok más hírességhez hasonlóan a Yunhai Elite Security kiképzőközpontból választja ki, hogy ki védelmezze.
Az ide járó lányok többsége felsőfokú intézetekben sajátította el egy-egy küzdősport rejtelmeit, majd alighogy kikerülnek ezekből az intézményekből, máris lelkesen jelentkeznek az olyan kiképző iskolákba, mint a Yunhai, hogy tökéletesítsék a harci tudásokat, és megtanulják a munkához szükséges etikettet.
Álomfizetés és brutális kiképzés
Az unalmas és alulfizetett irodai munkával szemben elsősorban a magas fizetés csábítja őket.
Li, aki veterán harcművészeti versenyző, 2010-ben jelentkezett a Yunhaira, mivel szerette volna a tudását a gyakorlatban is kamatoztatni. „Ki akarom hozni magamból a maximumot” – mesél a céljairól. „Ha csak egy átlagos fehérgalléros munkás lennék, akkor erre nem lenne lehetőségem. És persze a pénz is jól jön.”
A képzése befejezése után Li a Yunhai központnak kezdett dolgozni, ami a lányok trenírozása mellett magán biztonsági cégként is működik, elsősorban a gazdag kínaiaknak, illetve az országba látogató méltóságoknak nyújt szolgáltatást.
A fiatal nő havonta 40 ezer jüant, azaz 1 millió 700 ezer forintot keres, ami nagyjából a tízszerese az átlagos kínai fizetésnek.
Yang Donglan 22 évesen még kozmetikai termékeket értékesített, de egy évvel ezelőtt a sminkecsetét nunchakura cserélte, és egy kemény képzés elvégzésével profi testőr lett belőle. „A főnökeimet kísérgetve nagyon sok mindent látok a világból” – nyilatkozta a CNN-nek.
Yang a Tianjiao Nemzetközi Biztonsági Akadémián tanult. A pekingi kiképzőhelyet 2008-ban alapították, hogy kiszolgálják a kínai elit egyre növekvő igényét a testőrök iránt. A lány a kiképzése során többek között a fagyos téli hidegben kúszott a sárban, megtanulta kezelni a lőfegyvereket, és 24 órán át ébren maradni úgy, hogy egy pillanatra sem lankad a figyelme.
A frissen végzett Xu Si „brutálisnak” írja le a kiképzést, amiről hasonlókat mesél, mint Yang. „Egy 18 éves fiú nem bírta, és kilépett” – emlékszik vissza a lány, akire a többi női jelölt hatott a legösztönzőbben. A közhiedelemmel ellentétben egyébként több férfi hagyja abba a programot, mint nő.
Hajnaltól késő estig tartó edzések
A Yunhai kiképzőközpont egy kis kertes házban van, nem messze a pekingi reptértől. Az iskola igazgatója Xin Yang, egy egykori kínai katonai harcművészeti oktató. Jelenleg 20 diákjuk van, ebből 3 lány.
A jelölteknek szigorú fizikai és pszichés feltételeknek is meg kell felelniük, hogy részt vehessenek a programban. A szállásért és az ellátásért fizetniük kell, de maga a kiképzés ingyenes.
Az edzés kora reggel kezdődik egy 5 kilométeres futással, majd csoportosan gyakorolják a különböző küzdősportokat,
vagy azt, hogy hogyan kell egy ügyfelet biztonságosan be- illetve kiszállítani egy autóból. A legtöbbjüknek körülbelül egy évig tart a kiképzés.
Kalasnyikov és magas sarkú cipők
A diákoknak azt is megtanítják, hogy hogyan kell harcképtelenné tenni egy felfegyverzett támadót, legyen szó késről, vagy Kalasnyikovról. Az oktató megmutatja nekik, hogy miként kényszeríthetik a támadót arra, hogy a saját torkába szúrja a kést.
De arra is figyelnek, hogy
a nőknek megtanítsák a szükséges etikettet, onnantól kezdve, hogy hogyan kell szép testtartással sétálni egy nyolc centis sarkú cipőben, egészen a borkóstolásig.
„Ennek az elsajátítása szintén a munka része” – magyarázta az etikett tanár. „Ezzel alapvető tiszteletet mutatnak a munkáltatójuk felé.”
Pisztoly helyett csak magukra számíthatnak
Az erőszakos bűncselekmények viszonylag ritkák Kínában, részben azért, mert nagyon nehéz hozzájutni a fegyverekhez. „A kínai jog szerint senki sem viselhet fegyvert, különösen nem a testőrök” – magyarázta a Yunhai iskola igazgatója.
„Fegyverek hiányában elengedhetetlen, hogy megtanuljanak nagyon jól kung fuzni, kiemelkedő megfigyelési képességük és védelmi technikájuk legyen, és persze a gyors reakcióidő is létfontosságú egy veszélyes helyzetben” – teszi hozzá Xin.
Néhányuknak mégis van fegyvere, egy „önvédelmim toll”, amit maga Xin fejlesztett ki. Ez fekete alumíniumból készül, az egyik végét kivágják, és egy kést rejtenek a szárába, így nagyon könnyű vele létfontosságú szervekre támadni.
atv.hu