Jamal Khashoggi, a szaúdi uralkodó család egy volt tanácsadója szerint simán elképzelhető, hogy nyílt harc robban ki Irán és Szaúd-Arábia között. A szakértő a pánarab Al-Jazeera televíziónak nyilatkozva elmondta: a két ország között akkor romlott meg a kapcsolat, amikor azt követően, hogy Szaúd-Arábia kivégezte a terrorista bűnökkel vádolt síita Nimr al-Nimr hitszónokot, Teheránban a tüntető tömeg megrohamozta a szunnita királyság nagykövetségét. Khashoggi szerint a helyzetért legfőképpen Irán a felelős. „Egyetlen magyarázat van az eseményekre, az pedig az iráni expanzionizmus” – vélekedett a szaúdi szakértő.
„Nincs ok az aggodalomra”
Iránban ugyanakkor másképp látják. Seyed Hossein Mousavian, az iráni Külügyi Bizottság volt elnöke szerint nincs ok az aggodalomra. „Nem hiszem, hogy háború veszélye fenyegetne” – mondta, hozzátéve, hogy a terrorizmus erősödése a legnagyobb ellenfele a térség stabilitásának.
Mousavian szerint Szaúd-Arábia „szponzorálja a terrorizmust” és a szíriai polgárháború is azért mérgesedhetett el, mert Rijádból pénzzel és fegyverekkel támogatják a lázadókat.
De Mousavian védekezése ellenére Irán se teszi ezt másképp. Teherán befolyása egyre nőtt az elmúlt években: Szíria, Irak, Libanon, Jemen és a Gázai-övezet mind olyan országok, ahol Irán pénzzel és/vagy fegyverekkel vívja proxiháborúit Rijáddal. „Ennek egy része geopolitikai rivalizálás; mindkét ország komoly szereplő, befolyásos olajtermelő ország. Másrészt mindkét ország másképp értelmezi az országot és igazolja saját vezető szerepét” – magyarázta a két ország rivalizálását Charles Tripp, a London Egyetem Közel-Kelet professzora.
Tákolmány vs. kultúra
Hozzátette: csak olaj a tűzre, hogy a perzsa Irán az emberiség egyik legősibb civilizációjának az otthona, míg Szaúd-Arábiát a harmincas években tákolták össze az arabok, angol segítséggel.
Míg Szíria, Irak, Libanon és Jemen Irán és Szaúd-Arábia összecsapásának színtere, addig a palesztin Hamász és a síita Hezbollah uralta területeken Irán Izraellel folytat háborút, folyamatosan uszítva Tel-Aviv ellen, amelynek egyébként eddig soha nem látott mértékben javult a kapcsolata a szunnita országokkal, de legfőképpen Szaúd-Arábiával.
Irán már tavaly novemberben támogatását fejezte ki a palesztin támadók oldalán, akik új módszerekkel, tömegbe hajtással, késelésekkel kezdték el terrorizálni a helyieket, nemegyszer külföldiekkel, izraeli arabokkal végezve. Akkor az iráni legfőbb vezető, Ali Hamenei ajatollah arra bátorította a palesztinokat, hogy folytassák harcukat Izraellel szemben.
Erőszakért pénz
A közelmúltban pedig azt jelentette be Irán, hogy komoly pénzügyi segítséggel támogatja azokat a palesztinokat, akik életüket vesztik az Izraellel szembeni konfrontáció során. Mohammad Fathali, Irán libanoni nagykövete múlt hét szerdán arról beszélt, hogy Teherán 7 ezer dollárt fizet minden olyan családnak,
amelynek valamelyik tagja életét veszti az általa „Jeruzsálem intifádának” nevezett erőszakhullám során. 30 ezer dollárt kapnak azok a családok, akiknek otthonát Izrael lebontja.
Tavaly október óta egyébként több mint 200 ember vesztette életét. 177 közülük palesztin ámokfutó, akikkel a helyszínen végeztek az izraeli biztonsági erők.