Hirdetés
Nagyvilág

Elismerte felelősségét az auschwitzi könyvelő

ATV.hu

Oskar Gröning ellen az a vád, hogy 1944 májusa és júliusa között köze volt legalább 300 ezer magyar zsidó halálához. A tegnap kezdődött tárgyaláson Gröning megbánását és alázatát hangoztatta, amikor beszámolt a szörnyű gyilkosságokról, amelyekben nem vett részt. Ő az áldozatoktól elvett javakat leltározta.

Hirdetés

A világlapok is figyelemmel kísérik a 93 éves Oskar Gröning ellen zajló pert. A Yahoo a Reuters beszámolóját közli, miszerint az auschwitzi könyvelő perének nyitó napján a vádlott elismerte erkölcsi felelősségét azért, ami a haláltáborban történt, de mint mondta, hogy jogi értelemben bűnös-e, azt a bíróságnak kell eldöntenie. Gröning megbánását és alázatát hangoztatta, amikor beszámolt a szörnyű gyilkosságokról, amelyekben nem vett részt, ő az áldozatoktól elvett javakat leltározta. A tárgyalást, amely ma folytatódik, hatalmas sajtóérdeklődés kíséri. A fő kérdés az, hogy bűnösök voltak-e azok, akik kicsiny csavarként segítették a náci gépezetet, de nem működtek közre a 6 millió zsidó kiirtásában. Mindenesetre Gröning ellen az a vád, hogy 1944 májusa és júliusa között köze volt legalább 300 ezer magyar zsidó halálához.

A liberális brit Guardian azt emeli ki az első tárgyalási napból, hogy 50-perces vallomásában Gröning elismerte: kezdettől fogva tudta, hogy Auschwitz megsemmisítő tábor. Lelkes náci önkéntesként 20 éves korától két évet töltött a láger őreként. A per ebédszünetében egy túlélő, a 81 éves Kor Mózes Éva, aki az USA-ban él, azt mondta neki, hogy bátornak tartja, mert tudja, hogy az eljárás szellemileg, fizikailag és érzelmileg mennyire megterhelő a vádlott számára. A teremben egyébként ott volt Rainer Höss, az egykori táborparancsnok unokája, aki nyilvánosan megtagadta nagyapját. Azt mondta, azért jelent meg, hogy lássa: igazságot tesznek, még akkor is, ha csak nagyon későn. A per egyébként előreláthatólag 4 hónapig tart.

A CBS News azt írja, a túlélők levegő után kapkodtak, amikor Gröning arról beszélt, hogy neki kellett összegyűjtenie a pénzt az áldozatok holmijából, mivel – mint mondta –, azoknak már úgysem volt szükségük rá. A bankjegyeket, amelyekről az volt a véleménye, hogy az államot illetik meg, időről időre Berlinbe vitték. Az egyik túlélő egyébként szeretné megtudni, hogy mi történt Mengele feljegyzéseivel, mert a nővérével együtt ő is a kísérletek alanya volt, és nem kizárt, hogy ez okozta testvére halálát csaknem 30 évvel ezelőtt. Arra is kíváncsi, van-e olyan, hogy valaki erkölcsileg bűnös, de jogilag nem. Gröning maximum 15 évet kaphat, de elárulta, hogy felmentésre számít. Az SS különben annak idején azzal küldte Auschwitzba, hogy a munka nem lesz kellemes, de meg kell csinálni a végső győzelemhez.

atv.hu

Címkék:
Hirdetés
Hirdetés
Kapcsolódó cikkek