Kikiáltották a függetlenséget a szakadárok, folytatódik a terrorellenes művelet – frissül
Folytatódik Ukrajnában a terrorellenes művelet, amelynek elsőrendű célja az állampolgárok életének és egészségének védelme - szögezte le az államfői tisztet ideiglenesen betöltő Olekszandr Turcsinov házelnök a kijevi parlament keddi ülését megnyitó beszédében.
Így közlekednek az ukrán páncélosok Kelet-Ukrajnában:
Volt már repülő páncélos, de azt eddig még nem láttuk, hogy váltanak sávot az ukrán BTR-ek Mariupolban! Íme: https://t.co/XsFnIBWdH9
— Laci Molnar (@Laci_Molnar) May 13, 2014
Turcsinov véleménye szerint a május 9-i győzelem napja előtt Ukrajna több régiójában készültek provokációkra, ugyanakkor az ünnepnapon és az azt következő hétvégén Donyeck és Luhanszk megye kivételével minden más régióban nyugodt volt a helyzet és méltóképpen emlékeztek meg a második világháborúban a fasizmus fölött aratott győzelemről. "Kudarcot vallottak az Oroszországi Föderáció tervei Ukrajnának az ünnepek alatti destabilizálására" - jelentette ki a házelnök.
Így ünnepelték Donyeckben a donyecki népköztársaság kikiáltását hétfő este. Videó: https://t.co/VTi0WrQJyD
— Laci Molnar (@Laci_Molnar) May 13, 2014
A szakadár "donyecki népköztársaság" hatalmi szerveinek a terület jogállásáról szóló vasárnapi népszavazás után elsősorban szociális-gazdasági problémákat kell megoldaniuk, illetve saját hadsereg létrehozásával kell foglalkozniuk - jelentette ki Denisz Pusilin, a szakadár terület társelnöke. A mi területünkön gyakorlatilag polgárháború folyik. Itt sok katonai alakulat van, ezért nekik el kell dönteniük: vagy a mi oldalunkra állnak, vagy megszálló hadseregnek minősülnek, és ki lesznek zsuppolva" - közölte Pusilin a Komszomolszkaja Pravda című orosz lapban kedden megjelent interjúban. Pusilin szerint "folyik a munka" a katonákkal, és vannak kedvező jelek.
A szakadár köztársaság társelnöke szerint meg kell oldani a donyec-medencei nyugdíjasok és közalkalmazottak járandóságának a kérdését. Hozzátette: pénz egyelőre van, mert Kijev átutalta. Egyelőre az ukrán fizetőeszközt, a hrivnyát fogják használni, de a jövőben át kell térni "valamilyen más valutára". Pusilin szerint záros határidőn belül megalakul a donyecki hatalom, és az ENSZ-hez fordul a terület szuverén országgá való elismeréséért, de nem számít kedvező döntésre.
Vannak már olyan helyszíni tudósítók, akik arról írnak, hogy "Ukrajnának annyi".
A few flaccid diplomats won't recognise it, some spineless pro-Kiev journalists will try to say otherwise. But, no question, Ukraine is over
— GrahamWPhillips (@GrahamWP_UK) May 13, 2014
Kikiáltották Ukrajnától való függetlenségüket a donyecki és luhanszki szakadárok által létrehozott köztársaságok. Denisz Pusilin, a donyecki népköztársaság társelnöke azt kérte Moszkvától: olvassza be Oroszországba Donyeck megyét. A politikus közölte azt is, hogy május 25-én nem engedik megtartani területükön az ukrán elnökválasztást, ahogyan nem terveznek népszavazást az Oroszországhoz való csatlakozásról sem. A szakadárok adatai szerint Donyeck megyében 75 százalékos részvételi arány mellett a résztvevők 89 százaléka, Luhanszkban pedig 81 százalékos részvételi arány mellett a voksolók 94-98 százaléka támogatta az önállósodást.
Csehország nem szeretné, hogy a NATO katonákat állomásoztasson területén - jelentette ki Martin Stropnicky cseh védelmi miniszter hétfőn Prágában. "Jól tudjuk, hogy a katonák bármiféle elhelyezése problémát jelentene. Ahhoz a generációhoz tartozom, amely megélte 80 ezer szovjet katona elhelyezését a +normalizáció+ idején (Csehszlovákiában). Ez továbbra is pszichikai probléma" - válaszolta a cseh közszolgálati televízió szerint Stropnicky a Reuters hírügynökség kérdésére.
Philip Breedlove, a NATO főparancsnoka a múlt héten beszélt arról, hogy a NATO-nak meg kell fontolnia azt a lehetőséget is, hogy tartósan csapatokat állomásoztasson egyes kelet-európai országokban. Csehországtól eltérően például Lengyelország már jelezte, hogy támogatja a NATO-főparancsnok kezdeményezését.
Az Egyesült Államok nem ismeri el a kelet-ukrajnai Donyeck és Luhanszk megyében oroszpárti szakadárok által rendezett népszavazás eredményét - közölte hétfőn Washingtonban a Fehér Ház és az amerikai külügyminisztérium. Jay Carney, az amerikai elnöki hivatal szóvivője "csalódást keltőnek" nevezte, hogy Oroszország nem vetette latba a befolyását a referendumok megakadályozásának érdekében. (Vlagyimir Putyin elnök korábban úgy nyilatkozott, hogy a két népszavazást el kellene halasztani, ám a kelet-ukrajnai szeparatisták azt mégis megtartották május 11-én.)
Carney közölte: a Fehér Ház most arra összpontosít, hogy sikerüljön biztosítani a május 25-re kitűzött ukrajnai elnökválasztás zavartalan lebonyolítását. Jen Psaki amerikai külügyi szóvivő rámutatott, hogy Washington szerint a vasárnap tartott két referendum az ukrán jogrend értelmében törvénytelen, és egyben a megosztást és a zavarkeltést célozza. Az amerikai diplomáciai tárca szóvivője bírálta a népszavazás lebonyolításának módját is.
Az Európai Unión kívüli egykori szovjet köztársaságok mindegyikének adósminőségi kilátásait rontja az orosz-ukrán válság, de a konfliktus messze legnagyobb gazdasági vesztese Ukrajna lesz - jósolta hétfőn összeállított helyzetértékelésében a Moody's Investors Service. A világ legnagyobb hitelminősítő és gazdaságelemző csoportja Londonban ismertetett tanulmányában Örményország, Azerbajdzsán, Fehéroroszország, Grúzia, Kazahsztán, Moldova, valamint Oroszország és Ukrajna kilátásait méri fel. A ház szerint az ukrajnai konfliktus felerősítette a térség egészét terhelő gazdasági kockázatokat, tekintettel az Oroszországhoz fűződő szoros gazdasági kapcsolatokra és arra, hogy az orosz gazdaság máris lefulladóban van. A válság emellett növelte a geopolitikai kockázatokat is, mivel újra a felszínre hozott régi területi viszályokat, és mindez növelte a közvetlen konfrontáció esélyét Oroszországgal.
A Moody's előrejelzése szerint az orosz hazai össztermék (GDP) az ukrajnai válság következményei miatt az idén 1 százalékkal visszaesik, vagyis Oroszország várhatóan az év egészét recesszióban tölti. A hitelminősítő szerint ez jórészt annak következménye, hogy az ukrajnai válsághoz köthető politikai-gazdasági bizonytalanság negatív hatással van a bruttó beruházásokra az orosz gazdaságban. A cég hétfői elemzése szerint ugyanakkor a legnagyobb visszaesés Ukrajnában várható az egész egykori szovjet térségen belül. A Moody's közölte, hogy 5-10 százalék közötti GDP-zuhanást vár 2014-re az ukrán gazdaságban, elsősorban az Oroszországgal kialakult politikai-gazdasági patthelyzet, valamint az Ukrajnát sújtó egyidejű valutaválság és külső likviditási válság miatt.
Kelet-Ukrajnában addig folytatódik a katonai művelet, amíg a "terroristák terrorizálják" a helyi lakosságot - jelentette ki hétfőn Arszen Avakov belügyminiszter. Avakov Harkivban beszélt erről, ahol látogatást tett a terrorellenes műveletben részt vevő fegyveres erőknél. A tárcavezető közölte, hogy egyelőre indokolatlan lenne leállítani a terrorellenes műveletet Luhanszk és Donyeck megyében, és a katonai fellépés addig folytatódik, amíg "a terroristák terrorizálják" az ottani lakosságot - jelentette az UNIAN hírügynökség.
A belügyminiszter szerint a május 25-i elnökválasztás idejére provokációk készülnek, de a rendőrség kész útjukat állni. Meggyőződését fejezte ki, hogy a két kelet-ukrajnai szakadár megyében is megtartják a szavazást. A belügyminisztérium övezetekre osztotta fel az országot kockázatuk szerint, és a hatóságok "nagy és hipernagy" figyelmet szentelnek nekik - tette hozzá Avakov. Moszkva és a kelet-ukrajnai szakadárok többször is felszólították Kijevet, hogy vessen véget a kelet-ukrajnai terrorellenes műveletnek. Hétfőn Szerhij Taruta, Donyeck megye tényleges, az új kijevi vezetés által kinevezett vezetője is ezt szorgalmazta.
A kelet-ukrajnai oroszbarát szakadárok által létrehozott "donyecki, valamint luhanszki népköztársaságok" egyoldalúan kinyilvánították hétfőn Ukrajnától való függetlenségüket az előző nap a régiók önállóságáról tartott népszavazások eredményére hivatkozva. Valerij Bolotov, Luhanszk megye önjelölt "népi kormányzója" kijelentette: "A kijevi junta önkényétől és véres diktatúrájától, a fasizmustól és a nacionalizmustól független, saját utat választottunk, mégpedig a szabadság, a törvény diadalának útját". Denisz Pusilin, a "donyecki népköztársaság" társelnöke azt kérte Moszkvától: vegye fontolóra Donyeck megye beolvasztását Oroszországba. A politikus azt is közölte, hogy május 25-én nem engedik megrendezni az ukrajnai elnökválasztást a területükön, és nem terveznek népszavazást a jövő héten az Oroszországhoz csatlakozásról.