A kettes reaktortól keletre lévő ipari kút vízében literenként 1,3 millió becquerel a sugárzás mértéke, miközben a tengerbe leengedhető talajvíz sugárszennyezettsége nem haladhatja meg a 60 ezer becquerelt. A Tepco szerint a vízben erős a béta-sugárzás, amiből arra lehet következtetni, hogy stroncium-90-es sugárzó izotóp és trícium van benne. A szakemberek jelenleg keresik a megemelkedett sugárzás okát a vízben. Nem zárják ki, hogy szivattyúrendszer hibája okozza a problémát.
A sugárszennyezett víz szivárgása okozza talán a legnagyobb fejtörést a fukusimai kármentesítők számára. A két évvel ezelőtti földrengésben és szökőárban megrongálódott erőmű alagsori helyiségeiben, a talajelvezető rendszerben és az üzem területén lévő tartályokban legkevesebb 360 ezer tonna sugárszennyezett víz gyülemlett fel.
Tervek a szennyezett víz szivrágása ellen
Az Associated Press (AP) hírügynökség értesülései szerint a japán kormány most új módszerrel, aszfaltozással próbálja elejét venni a sugárzó anyag terjedésének. Szakértők ugyanis úgy vélik, hogy a területre eső csapadék juttatja be, és hordja szét a földben a sugárzó anyagot. Azt ugyanakkor egyelőre nem tudják, hogy pontosan milyen módszerrel és mekkora területeket terveznek leaszfaltozni.
Szakértők ugyanakkor azzal érvelnek, hogy az eddigi vízellátás drasztikus csökkenése esetén megsüllyedhet a talaj – ezt pedig mindenképpen meg kellene akadályozni, mert több száz, sugárfertőzött vizet tartalmazó földalatti tartály van elásva az atomerőmű környékén.
Nem az aszfaltozás azonban az egyetlen megoldási lehetőség, több száz más ötlet is felmerült a kritikus helyzet kezelésére. Ezek egyike például az, hogy hatalmas, víz alatti szűrőket telepítenek a Csendes-óceánba, a szennyezett víz megszűrésére.
Fukusima
A tengerbe vele?
Szakértők azt is hangsúlyozták, hogy valamit kezdeni kellene a fukusimai vízben felhalmozódott, hatalmas mennyiségű trícium izotóppal. Vannak, akik szerint a tríciumot egész egyszerűen bele kellene engedni a tengerbe, mert a hidrogén nehéz izotópja kevésbé veszélyes a céziumnál, vagy a stroncium izotópnál, ráadásul – mint mondják – a trícium az óceánba kerülve feloldódik. „Ez viszont már politikai és nem technikai döntés. A Tepcónak és a japán kormánynak magyarázatot kell adni arra, hogy miért szabadul meg a fertőzött víztől” – vélekedett az AP-nek Dale Klein, a Tepco külsős tanácsadója, az Amerikai Nukleáris Felügyelőbizottság korábbi elnöke.
Tény, hogy jelenleg közel ezer tartálynyi (370 ezer tonna) sugárfertőzött víz van összegyűjtve Fukusimában – sok tank ugyanakkor ereszt. Szeptemberben a kormány ígéretet tett arra, hogy félmilliárd dollár értékben felhúznak egy földalatti gátat, hogy elzárják a fertőző víz útját az óceán felé. Ez azonban még nem valósult meg.
Lassan kiemelhetik viszont az elhasznált fűtőelemeket a fukusimai atomerőmű 4-es reaktorának pihentető medencéjéből. A japán atomenergetikai hatóság október legvégén hagyta jóvá ennek terveit. Ez lesz az eddigi legveszélyesebb művelet a létesítmény lebontásánál.
A 2011. március 11-én földrengésben és cunamiban megrongálódott Fukusima-1 erőmű 4-es reaktorának pihentető medencéjében 1533 elhasznált fűtőelem van, amelyek közül szakértők szerint több megsérült. Bár a 4-es reaktor nem működött a katasztrófa idején, az épületben tűz volt, majd hidrogénrobbanás történt, ezért annak szerkezete súlyosan megsérült.
40 évig bonthatják az erőművet
Szakértők szerint a körülbelül 400 tonnányi uránrúd eltávolítása nemcsak az egyik első és legfontosabb lépése a létesítmény 40 évesre becsült, 10 milliárd dollárba kerülő lebontásának, de a legveszélyesebb is. Az elhasznált kazetták kiemelése normális esetben rutinfeladatnak számít egy atomerőműben, de arra eddig nem volt példa, hogy egy megrongálódott blokkból távolítsanak el sérült uránrudakat. Ha csak egyetlen fűtőelem eltörik, beszorul, vagy két kazetta túl közel kerül egymáshoz, jelentős mértékű radioaktív sugárzás szabadulhat ki az erőműből.
A Tepco egy távirányítású daruval felszerelt szerkezetet készített a művelet végrehajtásához. A tervek szerint a fűtőelemeket kiemelik a helyükről, egy nehézacél kamrába teszik, majd áthelyezik az erőmű közös tároló medencéjébe, amelynek épülete sértetlenül maradt, és biztonságos területen fekszik. Normál esetben száz napba telik az eltávolítás, de Fukusimában várhatóan egy-két évig tart majd. Tavaly a cég próbajelleggel már kiemelt két rudat a pihentető medencéből.
A művelettel kapcsolatos aggodalmakat növeli, hogy a Tepco az elmúlt hónapokban hibát hibára halmozott az erőműben, és emberi mulasztások miatt több esetben is radioaktív víz szivárgott ki a tengerbe.
atv.hu / AP / MTI