A Xiaohongshu nevű kínai platformon, amely az Instagram és a Pinterest kombinált funkcióival rendelkezik, az olyan hashtagek, mint a #TikTokRefugee több százezer posztot gyűjtöttek össze a többnyire az Egyesült Államokban regisztrált fiókoktól.
A megugró aktivitás a külföldön RedNote néven is ismert Xiaohongshut néhány nap alatt az amerikai Apple alkalmazásbolt letöltési rangsorának élére repítette.
A ByteDance kínai internetes vállalat tulajdonában lévő, de attól függetlenül működtetett TikTok körülbelül 170 millió felhasználóval rendelkezik az Egyesült Államokban, ami az ország lakosságának közel fele.
Washington évek óta igyekszik betiltani a TikTokot, nemzetbiztonsági aggályokra és az adatvédelem állítólagos veszélyeztetésére hivatkozva. Január 19-én egy lehetséges betiltás elé néz, mivel az amerikai legfelsőbb bíróság döntést hoz egy olyan törvény végrehajtásáról, amely vagy betiltja a TikTokot, vagy arra kényszeríti a ByteDance-t, hogy eladja azt egy amerikai cégnek.
Miközben izgatottan várták az eredményt, néhány tartalomkészítő viccet csinált a tiltásból. „Megpróbálták betiltani a TikTokot (nemzetbiztonsági okokból), így most mindenki egy valódi kínai alkalmazáshoz megy” – mondta egy önjelölt „TikTok-menekült” a Xiaohongshu oldalán egy rövid videós bejegyzésen keresztül.
A TikTok menekültek törvényes kínai alkalmazásokhoz vándorolnak, hogy önként adják meg az adataikat közvetlenül” – állt egy másik bejegyzésben szarkasztikus hangnemben az X-en.
A javasolt tiltás nem egyedi eset. Az elmúlt években egyre több kínai technológiai vállalat, köztük a Huawei és a DJI került Washington célkeresztjébe — amely egy sor intézkedést vezetett be jelenlétük korlátozására.”
Az amerikai TikTok-felhasználók a lábukkal szavaznak” – mondta Lyu Xiang, a Center for China and Globalization vezető munkatársa. Ez azt mutatja, hogy a nem amerikai cégek normális üzleti tevékenységének elnyomása népszerűtlen, mivel az amerikai politikusok ilyen intézkedései sértik az amerikai közvélemény közvetlen érdekeit” – tette hozzá. Lyu azt javasolta, hogy Washington ehelyett nyitott gondolkodásmódot alkalmazzon, biztosítsa a tisztességes versenyt, és ösztönözze az amerikai vállalatokat arra, hogy olyan termékeket hozzanak létre innovatív módon, amelyek megfelelnek az amerikai felhasználók közösségi hálózatokkal szemben támasztott változó igényeinek.
ÜDVÖZÖLTÉK KÍNÁBANA
„TikTok menekülteket” szívélyesen fogadták a Xiaohongshu felhasználói, akik fotókat és videókat osztottak meg ezekkel az újonnan érkezőkkel, étkezési és utazási tippeket adtak, miközben még ingyenes nyelvleckéket is, mivel az alkalmazás tartalma túlnyomórészt kínai nyelvű.
A 2013-ban alapított Xiaohongshu kezdetben vásárlási tippekre összpontosított, de mára átfogó életmódplatformmá fejlődött, amely a közösségi médiát és az e-kereskedelmet ötvözi. A felhasználók közvetlenül az alkalmazáson keresztül oszthatnak meg tartalmakat és vásárolhatnak termékeket, zökkenőmentes vásárlási élményt teremtve.”Üdvözöljük, hogy csatlakoznak hozzánk ebben a vibráló és színes közösségben” – mondta egy Xiaohongshu felhasználó, aki angol tolmácsként dolgozik Pekingben.
„Kezdjük az új utazást a kínai ételekkel” – posztolta egy másik felhasználó Szecsuánból, bemutatva a délnyugati tartomány jellegzetes ételreceptjeit.Ahogy a beszélgetések elmélyültek, néhány kínai diák segítséget kért az angol házi feladatához — és kaptak is.
Egy „Rosie_in_Wonderland” nevű „TikTok menekült” azt mondta, hogy a Xiaohongshu nagyon hasonlít a TikTok-hoz a tartalomkészítésben és a könnyű feladatmegoldásban, és reméli, hogy hamarosan megtalálja a közösségét, ahogyan a TikTok-on is tette. „Ti nem vagytok menekültek. Ti mindannyian felfedezők vagytok. Üdvözöllek benneteket az új világban” – mondta egy másik Xiaohongshu felhasználó, aki Kínában él.
(Xinhua)