A holdi mágneses mező erősségének, szerkezetének és fejlődésének megértése kulcsfontosságú a hold belső szerkezetének, hőtörténetének és felszíni környezetének feltárásához.
A Kínai Tudományos Akadémia alá tartozó Geológiai és Geofizikai Intézet (IGG) kutatóinak vezetésével a Chang’e-5 által a Hold középső szélességeinél lévő Oceanus Procellarumból visszahozott 9 bazaltmintát elemeztek.
Ezek a kőzetek egyedülálló lehetőséget kínálnak a Hold 3 és 1 milliárd évvel ezelőtti mágneses történetének feltárására, egy olyan időszakot, amely még bőven tartogat kutatási lehetőségeket. Ez a rés felveti azt az érdekes kérdést, hogy vajon a Holdon volt-e hosszú ideig tartó „dinamó” hatás.
Az eredmény azt mutatja, hogy a Holdnak ebben az időszakban gyenge dinamikus mágneses mezeje volt, körülbelül 2-4 mikrotesla, vagyis a Föld jelenlegi mezőerősségének kevesebb mint 10 százaléka – olvasható a Science Advances című folyóiratban csütörtökön címlapsztoriként megjelent tanulmányban.
Ez a megállapítás segít betölteni egy jelentős űrt a Hold mágneses fejlődésének megértésében, és arra utal, hogy a holdi dinamó legalább a középső évekig fennállt – mondta Cai Shuhui, a tanulmány egyik levelező szerzője.
A kutatók arra is utaltak, hogy a Hold mélyén folyamatos termikus konvekció zajlik, amely extra hőt szolgáltathatott a vulkanikus tevékenységhez, mielőtt a Hold mágneses mezeje teljesen eltűnt.
A tanulmány szerint a mágneses mezőt mozgató erő olyan folyamatokból eredhet, mint a holdi mag kristályosodása, a holdbolygatás és a sűrű ősanyag leszállása.
A Chang’e-5 mintáiban észlelt gyenge mágneses mező arra utal, hogy ebben az időszakban egy védő mágneses pajzs volt jelen, ami viszonyítási pontot kínál az űrbeli időjárás és az illékony anyagok, például a Hold felszínén lévő víz kutatásához a Hold középső korszakában – mondta Cai.
Emellett a kutatócsoport a múlt hónapban a Nature folyóiratban közzétett egy tanulmányt, amely a Hold mágneses mezejének 2,8 milliárd évvel ezelőtti, váratlanul megnövekedett erősségére utal. A felfedezés a Chang’e-6 holdszonda által a Hold túlsó oldaláról gyűjtött kőzetmintákon alapult.
A két tanulmány együttesen azt sugallja, hogy a Hold mágneses mezeje nemcsak fennmaradt a hold középső korszakában, hanem ez idő alatt ingadozhatott is – mondta Cai.
2024 novemberében egy IGG-csoport két vulkanikus eseményről számolt be, amelyek a Hold túlsó oldalán 2,8 milliárd évvel ezelőtt és 4,2 milliárd évvel ezelőtt történtek. Egy másik tanulmány megerősítette, hogy a Chang’e-6 által gyűjtött alacsony titántartalmú minták körülbelül 2,83 milliárd évesek, ami bizonyítékot szolgáltat a Hold túlsó oldalán zajló vulkáni tevékenységre.
A Chang’e-6 holdszonda tavaly június 25-én tért vissza a Földre 1935,3 gramm holdmintával, amelyet a Hold eddig feltáratlan túlsó oldaláról gyűjtöttek, míg a 2020. december 17-én a Földre visszatérő Chang’e-5 szonda 1731 gramm holdmintát hozott vissza, amely elsősorban a holdfelszínről származó kőzetekből és talajból állt.
(Xinhua)