Ez a szám az ország összes mobiltelefon-előfizetésének 56 százalékát jelenti, ami 9,4 százalékpontos növekedést jelent az előző év végéhez képest.
Az 5G-előfizetések gyors növekedését a masszív infrastruktúra-fejlesztés támogatta. A MIIT adatai szerint Kína a múlt hónap végéig mintegy 4,2 millió 5G bázisállomást telepített.
Az év elején iparági számítások szerint Kína 5G bázisállomásai – a mobiltelefonok és a nagyobb internet közötti átjátszó pont – a globális összérték több mint 60 százalékát teszik ki, ami kiemeli az ország vezető pozícióját az 5G kiépítésében világszerte.
Kínában 10 000 lakosra 29 5G állomás jut, ami a 14. ötéves terv időszakára (2021-2025) kitűzött fejlesztési cél korai teljesítését jelenti – mondta Zhang Yunming, a MIIT miniszterhelyettese a hónap elején.
Zhang elmondta, hogy az 5G hálózatok már átfogó lefedettséget biztosítanak Kína-szerte, beleértve az olyan kulcsfontosságú területeket, mint a kormányzati szolgáltató központok, kulturális és turisztikai helyszínek, valamint a főbb közlekedési útvonalak. A minisztérium az 5G lefedettséget a vidéki és távoli területeken is bővíti.
A MIIT és 11 másik kormányhivatal közösen kiadott egy korszerűsített tervet a nagyszabású 5G-alkalmazásokra vonatkozóan, amely a széles körű bevezetést célozza meg 2027 végére.
Ez a második „Set Sail” cselekvési terv 2021 óta az 5G-alkalmazások megerősítésére helyezi a hangsúlyt, különösen a fogyasztóorientált ágazatokban. A terv 2027-es célokat határoz meg, többek között 10 000 lakosra 38 5G bázisállomás jut, az 5G személyes felhasználói penetrációs aránya meghaladja a 85 százalékot, az 5G hálózati hozzáférési forgalom pedig a teljes forgalom több mint 75 százalékát teszi ki.
A kínai 5G-vezérelt mobil ökoszisztéma 2023-ban mintegy 8 millió munkahelyet teremtett a Global System for Mobile Communications Association (GSMA) jelentése szerint. Egy másik iparági jelentés becslése szerint az 5G 2019-es kínai kereskedelmi bevezetése óta eltelt öt évben közvetlenül mintegy 5,6 billió jüan (mintegy 767 milliárd dollár) gazdasági összkibocsátást eredményezett, közvetve pedig mintegy 14 billió jüannal növelte a kibocsátást.
A digitális gazdaság kulcsfontosságú infrastruktúrájaként az 5G kulcsfontosságú az új minőségi termelőerők fejlesztéséhez Kínában, a különböző digitális technológiák integrációjának előmozdítása érdekében a mindenütt jelenlévő összekapcsolhatóság révén.Kína gazdasági központja, Sanghaj ebben a hónapban egy ambiciózus hároméves tervet mutatott be, hogy 2026-ig teljes mértékben megvalósítsa a nagyszabású 5G-alkalmazásokat.
A terv célja az 5G-A (5G Advanced) technológia és annak a mesterséges intelligenciával való mély integrációjának felgyorsítása. A fő célok között szerepel a 90 százalékot meghaladó 5G személyes felhasználói penetrációs arány elérése.A város a magas színvonalú 5G-vel összekapcsolt gyárak létrehozására és a Sanghaj-szerte alacsonyan fekvő repülési útvonalakon folyamatos 5G és 5G-A hálózati lefedettség kialakítására összpontosít. A terv a következőket is vizsgálja.
A globális 5G-előfizetések száma 163 millióval, 2,1 milliárdra nőtt az idei harmadik negyedévben – derül ki az Ericsson legfrissebb Mobility Reportjából, amely szerint a 4G-előfizetések száma tovább csökken, ahogy az előfizetők átállnak az 5G-re.A svéd távközlési óriáscég szerint az előrejelzések szerint az év végére a globális 5G-előfizetések száma megközelíti a 2,3 milliárdot. Ez a világ összes mobil-előfizetésének több mint 25 százalékát jelentené.
A jelentés szerint 2030-ban a világ összes 5G-előfizetése várhatóan eléri a 6,3 milliárdot, és az összes mobil-előfizetés 67 százalékát teszi majd ki.
(Xinhua)