1999 óta Makaót az „egy ország, két rendszer” politika alapján kormányozzák – ez az egyedülálló megállapodás lehetővé teszi számára, hogy kapitalista rendszerét és életmódját a szocialista Kínán belül fenntartsa.
A koncepciót először a néhai kínai vezető, Deng Hsziao-ping javasolta az 1980-as években az ország újraegyesítésére, eredetileg Tajvanra gondolva. Később Kína két különleges közigazgatási területén, Hongkongban és Makaóban is megvalósították, miután az 1990-es évek végén átadták a gyarmati hatalmaknak.
A kezdeti szkepticizmus ellenére Makaó csalódást okozott az ellenzőknek, és a politika sikerének mintájává vált.
Az egykor „kaszinóvárosként” és gengszterfilmek gyakori helyszíneként ismert város mára nyüzsgő központtá vált, amelyet gazdasági életképessége, alacsony bűnözési rátája és kivételes közjóléte miatt ünnepelnek. Idén a Forbes magazin Makaót a világ második leggazdagabb helyének rangsorolta, csak Luxemburg előzte meg.
Luo Weijian, a Makaói Egyetem jogászprofesszora a város sikerét a központi hatóságokkal való szoros kapcsolatnak, a hatékony politikai rendszernek, a gyors gazdasági növekedésnek, az életszínvonal jelentős javulásának és a különböző etnikai csoportok harmonikus együttélésének tulajdonította.
HAZAFISÁG ÉS DEMOKRÁCIA
Luo és más megfigyelők szerint Makaó szoros kapcsolatot alakított ki a központi hatóságokkal, és nagymértékben profitált az „egy ország” keretén belül biztosított hatalmas erőforrásokból és stratégiai lehetőségekből.
„Az elmúlt 25 év során az ország Makaóra úgy tekintett, mint egy ékszerre a tenyerén, amely mindig Makaó jólétének és stabilitásának legerősebb támasza volt, és következetesen a legnagyobb lehetőségeket biztosította a fejlődéséhez” – mondta Ho Iat Seng, Makaó KKT vezetője.
A támogatás történhet alapvető erőforrások formájában, például folyamatos édesvízellátás formájában, vagy olyasmiben, amire Makaónak – amelynek a visszatérés idején mindössze alig több mint 20 ezer négyzetméteres területe volt – a legnagyobb szüksége van a fejlődéshez: területre.
A központi kormány jóváhagyta Makaó területrendezési terveit, és 85 négyzetkilométernyi környező vízfelületet adott át neki. 2021-ben mélyreható együttműködési övezetet hoztak létre Makaó és Guangdong tartomány közötti együttműködés elmélyítése érdekében. A Hengqin szigetén található övezet Makaó területének több mint háromszorosára terjed ki.
Ieong Tou Hong, Makaó KKT ötödik ciklusbeli kormányának végrehajtó tanácsának tagja elmondta, hogy Makaó partvonalának és városképének drasztikus változásai a központi kormány kitartó támogatásának szemléletes megtestesítői.
Másrészt Makaó hűségesen fenntartotta a központi kormány átfogó joghatóságát, megőrizve az „egy ország” alapját.
Már 2009-ben befejezte a nemzetbiztonság védelméről szóló jogszabályokat. A központi hatóságok által megkövetelt új elv bevezetésével, miszerint csak hazafiak indulhatnak, 2021-ben sikeresen megtartotta a 7. törvényhozó gyűlés választását. A két hónappal ezelőtti kormányfőválasztás újabb példát nyújtott.
Kou Hoi In, a törvényhozó gyűlés elnöke felidézte a törvényhozók szinte egyhangú egyetértését a nemzetbiztonsági törvénnyel kapcsolatban. „Bár bizonyos megélhetési kérdésekben eltérő vélemények lehetnek, abban egyetértés van, hogy az ország jóléte az első” – mondta Kou.
Megfigyelők szerint Makaó az évek során hatékony politikai rendszert épített ki, amelyben a vezető végrehajtó hatalom vezető szerepet játszik, míg a közigazgatási, a törvényhozó és a bírói hatalom kölcsönös fékek és ellensúlyok, de együttműködő módon működik.
A törvényhozás például semmiképpen sem „gumibélyegző”, ahogyan azt egyesek nyugaton igazságtalanul ábrázolják. A törvényhozók többsége versenyszerű választásokon nyeri el mandátumát. A választásokat megfigyelők szerint a választások nem kevésbé élénkek, mint a nyugati országokban – a kampányok során hangszórókkal felszerelt járművek vonulnak fel, és a szavazóhelyiségekben már kora reggel hosszú sorok vannak.
A kérdések során a törvényhozók közvetlenül szembesülhetnek a kormányfővel, vagy írásban nyújthatják be kérdéseiket, amelyekre a kormány köteles válaszolni. A személyes kihallgatásokat a helyi média élőben közvetíti.
„Az „egy ország, két rendszer” gyakorlata Makaóban a város saját helyzetén alapul, amely különbözik Hongkongtól, nem is beszélve a nyugati országoktól, akár gazdasági, akár politikai szempontból” – mondta Luo egyetemi tanár.
A GAZDASÁG NÖVEKEDÉSE ÉS A KÖZMEGEGYEZÉS
A kínai politikai filozófia régóta hangsúlyozza a közvélemény jóváhagyásának fontosságát. Lin Guangzhi, egy helyi kultúrakutató szerint „Makaó megcsinálta”.
Szerinte a lakossági elégedettség magas szintjének elérése kulcsfontosságú tényező volt Makaó zökkenőmentes kormányzásában.
Lin megjegyezte, hogy 1999 előtt a makaóiak utálták a portugál gyarmati uralmat, amelyet a bürokrácia, a gazdasági stagnálás és a rossz közbiztonság jellemzett.
Az „egy ország, két rendszer” politika keretében Makaó erős támogatást kapott anyaországától, Kínától, és a makaóiak maguknak biztosították a kormányzati jogot. Mindkettő kulcsfontosságú Makaó múltbéli bajainak kezeléséhez.
A politika szerinti sikerrecept azonban több, mint amit az „egy ország” nyújtani tud. Makaó kihasználta a „két rendszer” előnyeit, megtartva kapitalista rendszerének előnyeit, beleértve a nyitottabb gazdasági modellt és a virágzó szórakoztató és szabadidős iparágakat, különösen a szerencsejáték-ágazatot.
Ez szembetűnő összehasonlítás a szárazföldi helyzethez képest, ahol a büntető törvények büntetik azt, aki szerencsejátékra gyűjti az embereket, szerencsejáték-házat üzemeltet, vagy a szerencsejátékot nyereségszerzés céljából hivatásává teszi.
Az elmúlt negyed évszázadban az „egy ország, két rendszer” politika hajtotta Makaó gyors gazdasági növekedését. Az egy főre jutó GDP 1999-hez képest több mint négyszeresére, 2023-ra mintegy 70 000 dollárra emelkedett. Ez általában párhuzamosan zajlott az anyaország gazdasági fellendülésével, de más úton.
A gazdasági fellendülés pedig a helyi lakosság többségének javára vált. A kormány bőkezűen költött a minőségi lakhatás, az egészségügyi ellátás és az oktatás elérhetőségének és megfizethetőségének javítására. Sokkal biztonságosabb hely is, ahol az erőszakos bűncselekmények, például az emberrablás, a gyilkosság és a súlyos testi sértés vagy nem léteznek, vagy rendkívül ritkák.
Zhang Jie, aki hat évvel ezelőtt költözött Makaóra a szárazföldről, elmondta, hogy elég magabiztosnak érzi magát ahhoz, hogy hatéves kislányát egyedül küldje az iskolába. „Makaó rendkívül biztonságos.”
A kapitalista életmódjuk és érdekeik fenntartásával kapcsolatos aggodalmak eloszlottak, Makaó ma már egy kaleidoszkópszerű város, ahol egyaránt találhatók pazar luxusszállodák és kereskedelmi komplexumok, amelyek a világ legjobb helyeit követelik maguknak, és olyan lakónegyedek, amelyek régebbi épületekkel rendelkeznek, és a helyieknek olyan közös érintkezést biztosítanak, amilyenre vágynak.
Pansy Ho Chiu-king, egy milliárdos makaói üzletasszony egy nemrégiben adott interjúban azt mondta, hogy a makaóiak valódi nyereségérzetet éreznek a város társadalmi-gazdasági és kulturális fellendülésében.
Jose Chan Rodrigues, egy makaói születésű portugál, azt mondta, hogy a portugál kulturális elemek, mint például a nyelv és az építészet, többnyire megmaradtak Makaóban.
„1999-ben még gyerek voltam. Apám azt mondta, hogy ne aggódjak. Azt mondta, hogy a dolgok jobbra fordulnak majd. És így is lett” – mondta Rodrigues a Xinhuának.
Ho Iat Seng vezérigazgató elmondta, hogy ötéves hivatali ideje alatt Makaó újabb előrelépéseket tett a gazdaság diverzifikálása terén, hogy csökkentse a szerencsejáték-iparra való nagyfokú támaszkodást, és hogy a világ turisztikai és szabadidős központjává váljon. Az olyan ágazatok, mint a hagyományos kínai orvoslás, a modern pénzügyek, a tudományos technológia, a kiállítások és kongresszusok, valamint a kultúra és a sport fellendülőben vannak.
„Makaó fejlődése az elmúlt 25 évben bebizonyította, hogy az „egy ország, két rendszer” politika teljes mértékben alkalmazható, megvalósítható és népszerű” – mondta Ho.
A jövőre nézve Sam Hou Fai, Makaó új vezető tisztségviselője elmondta, hogy Makaó még aktívabb szerepet fog vállalni a Guangdong-Hongkong-Makaó Nagyobb Öböl-övezet fejlesztésében, és elő fogja mozdítani a Hengqin építését.
Elmondta, hogy Makaó a portugál nyelvű országokkal való együttműködés kulcsfontosságú platformjaként is megerősíti pozícióját Kína számára, amely mintegy 250 millió embernek ad otthont Európában, Latin-Amerikában, Ázsiában és Afrikában.
Júliusban Kína új reformcsomagot mutatott be, amelyben kiemelte, hogy ki kell használni az „egy ország, két rendszer” intézményi erősségeit, és meg kell könnyíteni Hongkong és Makaó aktív szerepét az ország egészének megnyitásában.
„Ez tág teret és lehetőségeket teremt Makaó jövőbeli fejlődéséhez” – mondta Sam.
SOKSZÍNŰSÉG ÉS BEFOGADÁS
Kevés olyan sokszínű hely van a világon, mint Makaó, ahol valamivel több mint 30 négyzetkilométeres területen koncentrált közösségekben élnek különböző kulturális és etnikai csoportok.
Makaó történelmi központja, amely az UNESCO világörökség része, meggyőző tanúbizonyságot tesz arról, hogy Kína és a Nyugat között az egyik legkorábbi és leghosszabb ideig tartó találkozásról van szó.
A keskeny és hosszúkás területet történelmi épületek tarkítják, a Mazu tengeristennőnek szentelt A-Ma templomtól kezdve a Mandarin-házon át — egy kiemelkedő kínai történelmi személyiség egykori rezidenciájáig — a nevezetes Szent Pál-templom romjaiig, amely egykor a Távol-Kelet legnagyobb katolikus templomai közé tartozott.
Mazu-tól és Jézustól Buddháig, tanítványaik egymás mellett lakhatnak, és szent istentiszteleti helyeik látótávolságon belül vannak.
Wu Zhiliang, a Makaói Kulturális Körök Szövetségének elnöke „az emberi civilizációk laboratóriumaként” üdvözölte a várost.
„A kapitalizmustól a konfucianizmusig és a szocializmusig, a Makaón született portugáloktól a szárazföldi lakosokig és a délkelet-ázsiai országokból érkezett expatokig Makaó mindig is a kultúrák közötti cserék élvonalában volt, de ritkán összeütközésekkel” – mondta Wu.
A makaóiak kiegyensúlyozottabb hozzáállást tanúsítanak a munkához és az élethez, mint Hongkong vagy a szárazföldi nagyvárosok, ami egyre több látogatót vonz. „Talán ez az oka annak, hogy a város olyan befogadó maradt, és az újonnan érkezők általában szívesebben érzik magukat, mint várták” – mondta Zhang Jie.
Amikor először javasolták az „egy ország, két rendszer” ötletét, valószínűleg kevesen gondolták, hogy ilyen jól fog sikerülni Makaóban, amely akkoriban Hongkonghoz és Tajvanhoz képest a legkevésbé volt feltűnő.
Amikor először javasolták az „egy ország, két rendszer” gondolatát, valószínűleg kevesen gondolták, hogy ilyen jól fog sikerülni Makaóban, amely akkoriban Hongkonghoz és Tajvanhoz képest a legkevésbé volt feltűnő.
Ahogy Deng Hsziao-ping egyszer híres módon kijelentette: „Nem számít, hogy a macska fekete vagy fehér, amíg egeret fog”. Az „egy ország, két rendszer” politika egy folyamatos kísérlet, amely folyamatosan fejlődik. Végrehajtásakor az erőfeszítéseknek mindig a helyi körülményekhez kell igazodniuk. Ebben a tekintetben Makaó kétségtelenül sikeres úttörőnek bizonyult.
Zheng Yongnian, egy neves politológus szerint Makaó jelenlegi sikere az „egy ország, két rendszer” alatt nem a plafon, hanem inkább „új kezdet és kiindulópont”.
(Xinhua/Wang Aihua and Xu Lingui)