Egyéb

A Politico egy mai cikkében arról ír, meghívták Orbánt Trump beiktatására

ATV.hu
Hirdetés

Donald Trump január 20-i elnöki beiktatási ceremóniájának vendéglistája hatalmas figyelmet keltett világszerte. A szokásoktól eltérően Trump egy sor „jobboldali populista” politikust is meghívott az eseményre, ami egyértelmű jelzés az új adminisztráció politikai irányultságáról. A Politico cikke szerint a vendégek kiléte nemcsak az Egyesült Államok belpolitikai irányváltását tükrözi, hanem az új kormány nemzetközi kapcsolatrendszerének alakulására is…

Donald Trump
Hirdetés

A Politico mai cikke egyértelműen kijelenti, hogy a meghívottak között szerepel Orbán Viktor, Magyarország miniszterelnöke, az európai politikai élet „rosszfiúja”, Vlagyimir Putyin orosz elnök „tisztelője”. A brüsszeli lap hozzáteszi: a magyar miniszterelnök irodája a sajtón keresztül jelezte, hogy Orbán nem tud részt venni a beiktatási ceremónián.

Ahogy arról beszámoltunk, Kovács Zoltán nemzetközi kommunikációért felelős államtitkár a közösségi médiában leszögezte: az amerikai elnök január 20-ai beiktatására – bármely más külföldi vezetőhöz hasonlóan – a magyar kormány egyetlen képviselője sem kapott „hivatalos” meghívást. Aki részt vesz rajta, az személyes meghívásra vagy az elnöki stáb meghívására teszi, Orbán Viktor január 20-án Budapesten tart előadást Magyarország uniós elnökségéről.

Giorgia Meloni és Javier Milei a középpontban

Trump vendéglistájának ékköve Giorgia Meloni, Olaszország miniszterelnöke, és Javier Milei, Argentína újonnan megválasztott elnöke. Mindkét politikust Trump szoros szövetségesének tekinti. Milei, akit „gazdasági reformok titánjaként” emlegetnek, már egy hónappal korábban megerősítette részvételét. Meloni, aki Trump szerint egy „fantasztikus nő”, szintén meghívást kapott, bár még nem döntötte el, hogy személyesen részt vesz-e az eseményen. Mindkét vezető Trumphoz hasonlóan populista retorikát és erős nacionalista politikát képvisel, ami megerősítheti az USA és ezen országok közötti kapcsolatok szorosabbra fűzését.

Nigel Farage és az európai szélsőjobboldal

A vendéglistán helyet kapott Nigel Farage brit populista politikus, a Brexit egyik legfőbb szószólója, valamint Éric Zemmour, a francia szélsőjobboldali publicista és politikai figura. Zemmour, aki a „francia öngyilkosság” című bestsellerével vált ismertté, Trump politikai nézeteinek lelkes támogatója. A meghívottak között található továbbá Tom Van Grieken, a belga szélsőjobboldali Flamand Érdek párt vezetője, valamint Tino Chrupalla, a német Alternatíva Németországért (AfD) párt társelnöke.

Ez utóbbi különösen érdekes annak fényében, hogy Elon Musk, az AfD egyik prominens támogatója, szintén jelen lesz az eseményen. A Trump-adminisztráció ezen lépése várhatóan tovább erősíti Németország szélsőjobboldali pártjainak legitimációját, és újabb konfliktusokhoz vezethet a német kormány és az amerikai vezetés között.

Kína és a globális nagyhatalmak jelenléte

Trump meghívta Hszi Csin-ping kínai elnököt is, ami a két ország közötti viszony új fejezetét nyithatja meg. Bár Hszi személyes részvétele valószínűtlen a rövid határidő miatt, Kína várhatóan magas rangú küldöttséget küld, köztük Han Zheng alelnököt vagy Wang Yi külügyminisztert. A kínai küldöttség jelenléte különösen fontos lehet a Trump-kormány első lépései során, mivel az USA és Kína közötti kereskedelmi kapcsolatok újratárgyalása az adminisztráció egyik prioritása.

Egy polarizált vendéglista

A meghívottak listája legalább annyira árulkodó, mint azoké, akik kimaradtak. Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke nem kapott meghívást, ami újabb jele Trump EU-ellenes álláspontjának. Hasonlóképpen, Marine Le Pen, a francia szélsőjobboldal vezetője sem szerepel a listán, ami szakértők szerint Le Pen Trump iránti kevésbé egyértelmű támogatásának tudható be.

A ceremónián részt vesznek azonban olyan vezetők, mint Mateusz Morawiecki, Lengyelország volt miniszterelnöke, aki szintén konfliktusokba keveredett az EU-val. A spanyol szélsőjobboldali Vox párt vezetője, Santiago Abascal is meghívást kapott, tovább erősítve a populista vezetők globális hálózatát.

Trump új világrendje

A Trump-adminisztráció beiktatási ceremóniája több mint egyszerű formális esemény: politikai üzenet a világ számára. A szélsőjobboldali és populista vezetők jelenléte azt jelzi, hogy Trump újra kívánja definiálni az Egyesült Államok nemzetközi szerepét, és szorosabb szövetségeket kíván kiépíteni azokkal az országokkal, amelyek osztják nézeteit.


Első kézből, közvetlenül az ATV-től szeretné megtudni a legújabb fejleményeket a legnézettebb hírcsatornáról*? Iratkozzon fel hírlevelünkre!

Hirdetés
Kapcsolódó cikkek