Börtönben várja sorsát Dél-Korea elnöke. Az eljárás során a politikust magánzárkában helyezhetik el, ott vár a kihallgatására. Bár ő az első hivatalban lévő elnök, akit Dél-Koreában letartóztattak, más nagy horderejű személyiségek, például Park Geun-hye volt elnök és Jay Y. Lee, a Samsung Electronics elnöke is eltöltöttek már rövidebb-hosszabb időt a szöuli fogdában, amelyben Junt őrzik – írja a Reuters.
Kihallgatás a korrupcióellenes hivatalban
Junt a Korrupciós Ügyek Kivizsgálásával Foglalkozó Hivatal (CIO) kihallgatására vitték, amely a magas rangú tisztviselők, így az elnök és családtagjai elleni vádak kivizsgálására specializálódott. Bár a CIO nem jogosult az elnök ellen vádat emelni, a vizsgálatok eredményeit átadhatja az ügyészségnek.
A kihallgatás helyszíne Gwacheon, egy hatalmas kormányzati komplexum Szöul szomszédságában. A vizsgálat során Junnak több mint 200 oldalas kérdőívet kellett kitöltenie. Bár a kihallgatásról videófelvétel készült volna, Jun ezt megtagadta. Az őt kihallgató tisztviselők továbbra is „Elnök úr”-ként szólítják, ami a protokoll megtartását jelzi.
Elkülönített cellában
A hatóságoknak 48 órájuk van arra, hogy eldöntsék, formális letartóztatási parancsot kérnek-e, amely akár 20 napig tartó fogvatartást is lehetővé tesz, vagy szabadon engedik Junt.
Az elnök státusza miatt valószínűleg magánzárkát kap, amely tágasabb és jobban felszerelt, mint az átlagos, 6,56 négyzetméteres cellák. A fogdában szigorú napirend érvényes: a fogvatartottak reggel 6:30-kor kelnek, és este 9-kor oltják le a villanyt.
Mit eszik a fogoly elnök?
A dél-koreai büntetés-végrehajtási szolgálat napi 2500 kalóriát biztosít a fogvatartottak számára, ami körülbelül 1600 wonba (kb. 432 forintba) kerül étkezésenként. A szerdai menü például babcsíra levest, grillezett marhahúst és kimchit tartalmazott.
A vádemelés időkorlátai
Yoon letartóztatása után a hatóságoknak legfeljebb 20 napjuk van arra, hogy vádat emeljenek ellene. A CIO, amely jelenleg csupán kilenc ügyészből és egy helyettesből áll, komoly kihívásokkal néz szembe az ügy kapcsán, ami kérdéseket vet fel azzal kapcsolatban, hogy képesek lesznek-e megalapozott vádat emelni az elnök ellen.
Jun Szogjol esete precedens nélküli helyzetet teremtett Dél-Korea történetében. Az elkövetkező napokban eldől, hogy a kihallgatások és vizsgálatok milyen eredményre vezetnek, és milyen politikai következményekkel járhat az ügy az ország jövőjére nézve.