Grönland az elmúlt hetekben, Donald Trump választási győzelme óta egyre többször került szóba. Washington tényleg elveszi a területet Dániától?
„Grönland a grönlandiaké” – mondta Mette Frederiksen miniszterelnök a TV 2 televíziónak, hozzátéve, hogy az északi-sarkvidéki terület „nem eladó”. Előzőleg ifjabb Donald Trump, a megválasztott amerikai elnök fia, néhány héttel látogatott a szigetre, hogy apja azt javasolta, hogy az Egyesült Államok vegye át a sziget feletti ellenőrzést – írja az AFP.
Elszabadultak az indulatok
A terület feletti ellenőrzés megszerzése vagy a Föld legnagyobb szigetének megvásárlása azóta van napirenden, amióta Donald Trump, az Egyesült Államok megválasztott elnöke kijelentette, hogy az amerikai nemzetbiztonság szempontjából „elengedhetetlen” a sziget tulajdonjoga és ellenőrzése.
Mute Egede, a sziget miniszterelnöke határozottan visszautasította Trump állításait, hangsúlyozva, hogy a terület szabadsága és önrendelkezése nem képezheti vita tárgyát.
Dánia már korábban elutasította az ilyen elképzeléseket, Rasmus Jarlov, a dán Konzervatív Párt képviselője egyértelművé tette, hogy a sziget feletti dán ellenőrzés nem lehet alku tárgya. Az USA stratégiai érdeke a sziget iránt többek között a Pitufikk (korábban Thule) légibázis és a sziget ásványkincsei miatt jelentős.
Grönland mellett a Panama-csatorna ellenőrzése is napirendre került
A vita előzménye Trump 2019-es hasonló érdeklődése, amikor Dánia és Grönland egyaránt elutasította az amerikai szándékot. Az újabb nyilatkozatok mellett Trump kijelentette, hogy az USA visszaveheti a Panama-csatorna feletti ellenőrzést is, ami szintén nemzetközi bírálatokat váltott ki.
A helyzetre való reagálás mind a sziget vezetői, mind Dánia részéről egyértelműen az autonómia és szuverenitás védelme, miközben Trump kijelentései stratégiai és geopolitikai célokat tükröznek.