Hirdetés
Egyéb

415 forint az euró, de Orbán szerint ez nem a gazdaság állapotával függ össze

Szlazsánszky Ferenc

Csütörtök délutánra átlépte a 416 forintos szintet az euró árfolyama. Orbán Viktor szerint „lehetetlen, hogy egyik héten a magyar gazdaság értéke 390 forintos eurót indokol, egy héttel később pedig 410-est”, ezért gyenge forint nem jelenti a gazdaság gyengeségét. Csakhogy az árfolyam az elmúlt öt évben egyszer sem gyengült 20 forinttal egy hét alatt.

euró
Hirdetés

Csütörtök délutánra átlépte a 416 forintos szintet az euró árfolyama. Orbán Viktor szerint „lehetetlen, hogy egyik héten a magyar gazdaság értéke 390 forintos eurót indokol, egy héttel később pedig 410-est”, ezért gyenge forint nem jelenti a gazdaság gyengeségét. Csakhogy az árfolyam az elmúlt öt évben egyszer sem gyengült 20 forinttal egy hét alatt.

Szerda óta ismét zuhanórepülésbe kezdett a forint. Az euro tegnapi nyitóárfolyama 409 forint környékén volt, a nap végén azonban már 413 forintot ért. Csütörtök délelőtt is folytatódott a gyengülés, délre a kurzus átlépte a 415,3 szintet, és cikkünk írásakor is a 415 feletti sávban mozog.

Ilyen gyenge legutóbb 2022 szeptemberben volt a forint, akkor 421 fölé ment az árfolyam. Onnantól egy hét hónapos erősödési periódus kezdődött, ami 2023 márciusában tört meg a 367-es szintnél. Azóta, vagyis több mint húsz hónapja kisebb-nagyobb visszapattanásokkal folyamatosan veszít értékéből a nemzeti fizetőeszköz.

Az elmúlt egy hónap során jelentősebb erősödés egyszer fordult elő: a december 8-ai 413-ról öt nap alatt 408-ig erősödött a forint. Azóta viszont ismét töretlenül gyengül.

Orbán szerint különbséget kell tenni


A gyenge árfolyamra Orbán Viktor is reagált. A Mandinernek adott interjúban azt mondta, hogy a forint árfolyama és a magyar gazdaság állapota között különbséget kell tenni. „Az lehetetlen, hogy egyik héten a magyar gazdaság értéke 390 forintos eurót indokol, egy héttel később pedig 410-est. A magyar gazdaság egy hét alatt nem tud ennyit változni, se javulni, se romlani.”

A miniszterelnök szerint „nem a gazdaság teljesítő­képessége változik, hanem a forintspekulációval szerezhető pénz mennyisége. Azért rángatják a forintot, mert a forint értékének mozgatásával pénzt lehet keresni. Ez a fajta spekulálás néhány országban tilos, Magyarországon sajnos része a pénzügyi kultúrának. Ez a Soros Györgyhöz hasonló héják világa”.

20 forintos gyengülés egy héttel később 


A miniszterelnök szerint tehát húszforintos gyengülést egy hét alatt nem indokolhat a gazdaság teljesítménye. Az első kérdés, hogy valóban ennyire ugrál az árfolyam?

Az árfolyamgörbét vizsgálva az látszik, hogy 390-ről 410-re összesen két alkalommal gyengült a forint: egyszer 2022 május és 2022 szeptember között, másodszor pedig idén július végétől november végéig.  Egy hét alatt végbemenő 20 forintos kilengés tehát soha nem történt: a két konkrét folyamat 4-4 hónap alatt ment végbe.

Ha elvonatkoztatunk a 390-es árfolyamtól, és megnézzük az összes, 20 forintot meghaladó gyengülést eredményező periódust az elmúlt öt évben – nos, ez esetbe sem látunk egy hét alatt történő ilyen mérvű változást.

2020 januárban kezdődött egy látványos gyengülés, az akkori 330-as szintről 353-ig változott az euró értéke, de ehhez három és fél hónap kellett.

Két évvel később 2022 januárjában kezdődött egy újabb gyengülési időszak, 358-ról 416-ig gyengült a pénzünk, de ez sem egy hét alatt következett be, hanem fél év alatt. 

Idén ugrott a pénzünk értékének tizede


2024-ben mintegy 40 forinttal gyengült az árfolyam, tehát a nemzeti valuta 10 százalékot veszített az értékéből. Ez a jelentős veszteség két szakaszban realizálódott: januártól március közepéig 375-ről 395-re, majd szeptember közepétől december közepére 395-ről 415-re gyengült a forint. Egy hét alatt bekövetkezett 20 forintos kilengés – ellentétben a miniszterelnök állításával – idén sem történt. 

Az árfolyamváltozás nyilvánvalóan a költségvetésre is kihat. Mint megírtuk, a 2025-re elfogadott büdzsét 397,5 forint / euró árfolyammal tervezték. Az ATV-nek nyilatkozó szakemberek viszont azt mondták, hogy a valóságban a 400-410-es sávban várható a kurzus.

Első kézből, közvetlenül az ATV-től szeretné megtudni a legújabb fejleményeket a legnézettebb hírcsatornáról*? Iratkozzon fel hírlevelünkre!

*(Forrás: Nielsen Közönségmérés, közönségarány, LIVE adat, teljes népesség, teljes napon, 2024. első negyedév alapján, hírcsatornák: ATV, HÍR TV, M1)

Címkék:
Hirdetés
Hirdetés
Kapcsolódó cikkek