Zelenszkij szavai fontos üzenetet hordoznak, hiszen a háború kitörése óta ritkán hangzik el konkrét időpont a konfliktus lehetséges lezárásával kapcsolatban. Az ukrán elnök ezzel egyértelműen arra utalt, hogy a béke nem fog magától elérkezni, hanem közös erőfeszítésekre van szükség annak érdekében, hogy a háború valóban befejeződhessen.
Nemzetközi támogatás Ukrajnának
A Közös Expedíciós Haderő (JEF) csúcstalálkozója során jelentős megállapodás született. Az Észtország által rendezett eseményen tíz ország – Nagy-Britannia, Dánia, Finnország, Izland, Lettország, Litvánia, Hollandia, Norvégia, Svédország és Észtország – képviselői elkötelezték magukat amellett, hogy 2025-ben 12 milliárd euróval támogatják Ukrajna háborús kiadásait.
A közleményben a résztvevő országok egyértelművé tették: a béke csak akkor lehet tartós és igazságos, ha Oroszország teljes hadigépezetét feltétel nélkül kivonja Ukrajna teljes, nemzetközileg elismert területéről. Ez az álláspont megfelel Ukrajna régóta hangoztatott céljainak, miszerint nem fogadnak el kompromisszumot az ország területi integritásával kapcsolatban.
A béke ára és feltételei
Zelenszkij kijelentése ugyan reménykeltő, de egyúttal figyelmeztetés is a nyugati partnerek számára: a támogatások és az egységes fellépés nélkül a háború könnyen elhúzódhat. A 12 milliárd eurós elköteleződés ennek fényében kulcsfontosságú lépés.
Az ukrán elnök szavai ugyanakkor kérdéseket is felvetnek: vajon realisztikus-e a 2025-ös évre vonatkozó békevízió? A nemzetközi közösség továbbra is megosztott abban, hogy milyen eszközökkel lehet kikényszeríteni Oroszország visszavonulását. Az Ukrajnának nyújtott támogatás azonban egyértelmű jelzés Moszkva felé, hogy a Nyugat nem fogja hagyni, hogy a háború az ukrán nép vereségével végződjön.