Itthon

Kemény hónapok várnak Orbán Viktorra a nemzetközi jogász szerint

Szlazsánszky Ferenc
Hirdetés
Kapcsolódó cikkek
gyurcsány, magyar péterMajkanagy márton, család
Hirdetés
Hirdetés

Újabb 60 millió eurós menekültügyi bírságrészletet kapott Magyarország az Európai Bizottságtól, és Orbán Viktor hiába fenyegetőzik az uniós költségvetés vétójával, ennek nem sok realitása van, mondta Lattman Tamás az ATV-ben.

orbán viktor
Hirdetés

Újabb 60 millió eurós menekültügyi bírságot kapott Magyarország az Európai Bizottságtól, mert a kormány továbbra sem hajtja végre az uniós bíróság jogerős ítéletét.

Az ATV Start című műsorában Lattmann Tamás nemzetközi jogász hangsúlyozta: ez nem egy újabb bírság, hanem a már megállapított, de kormány által nem fizetett bírság újabb részletet.

Magyarországnak teljesítési kötelezettsége van. Amennyiben ezt nem teljesíti, az Európai Bizottságnak az a kötelessége, hogy hajtsa be a pénzt.

„Megtehetik, hogy teljesen kiszárítják a pénzforrásokat, de ez feltehetően egyik félnek sem áll érdekében. Ugyanakkor az még nem látható, meddig húzódhat el ez a végrehajtási folyamat, mert jelenleg egyik fél sem enged az álláspontjából”, mondta a műsorban a nemzetközi jogász.

„Az uniós jogszabályok egy ilyen kérdésre nem adnak választ, kialakult gyakorlat pedig nincs mert ilyenre, egy uniós tagállam megbírságolására, és a bírság végrehajtására még nem volt példa”, magyarázta a szakértő az adásban.

„Nem veszítünk forrást” – de már veszítettünk

Orbán Viktor korábban azt mondta, hogy az ember legfeljebb a zsebkendőjét veszíti el, de uniós forrásokat nem veszítünk. Majd emlékeztetett, hogy mivel az Európai Unió következő hétéves költségvetését is csak egyhangúlag lehet elfogadni, hamarosan jön a lehetőség, hogy érvényesítsük az érdekeinket, nyersebben fogalmazva Magyarország vétózni fogja a közös költségvetést, amíg nem kapja meg azt a pénzt, ami a kormány szerint nekünk jár.

Lattmann szerint „ha így gondolkodnak, akkor baj van, mert a pénz egy része január 1-jén már elveszett. Ezek szerint ha Orbán következetes, akkor mindenképp vétózni fogunk”.

A jelenlegi ciklussal kapcsolatos költségvetésről is nagyon komoly viták folytak még 2020-ban, emlékeztetett a szakember, mert a költségvetés összeállítása egy nagyon kompromisszumigényes folyamat.

Az akkori költségvetési vitával párhuzamosan arról folytak a viták, hogy a Magyarországgal szembeni jogállamisági kritériumok mennyire elfogadhatók. Orbán Viktor akkor is nagyon harciasan vonult be a különféle tárgyaló termekbe, hangsúlyozva, hogy mennyiben nem állnak el a jogállamisági eljárástól, akkor nem lesz hét éves költségvetés. A valóság ezzel szemben az, hogy megszületett a költségvetés és elindult a jogállamisági eljárás, idézte fel Lattmann Tamás.

„Orbán Viktor ilyesféle bemondásait mindig fenntartással kell kezelni. Nem azért, mert Orbán politikailag gyenge, hanem mert ilyen a politika természete: valamennyit bizonyára mindig lehet izmozni, de vannak határok. 2020-ban annyit tudott elérni, hogy nem sikerült ellenünk azonnal megindítani a jogállamisági eljárást, de később mégis megindították.”

Most is lehet erőt mutatni, mert mindkét oldal rá fog kényszerülni a kompromisszumra, de hogy ezt konkrétan miben ölt testet, azt ma nem lehet megmondani, tette hozzá Lattmann Tamás.

Elkezdődött a lengyel elnökség

Január 1-je óta Lengyelország tölti be az unió soros elnöki tisztségét. Mint az köztudott, a lengyel kormányváltás óta megromlottak a magyar-lengyel kapcsolatok, amit tovább fokozott, hogy Magyarország politikai menedékjogot adott egy korrupció miatt körözött korábbi lengyel kormánytagnak.

Lattmann Tamás szerint azonban mindez nem nagyon fogja befolyásolni a lengyel soros elnökség Magyarországra gyakorolt hatását, már csak azért sem, mert a lényegi döntések az uniós költségvetéssel kapcsolatban nem ebben a félévben fognak megszületni. Ebben a félévben az várható, hogy Orbánnal szemben keményen fognak fellépni, mert Lattmann tamás szerint Orbán Viktor csak az erő nyelvén ért.

Hirdetés
Címkék:
Kapcsolódó cikkek