Tarthatatlan állapotok uralkodnak az egészségügyben, az orvosok kénytelenek trükközni a pénzhiány miatt. A Magyar Orvosi Kamara szerint olyan mértékű a forráshiány, hogy betegeket kell elküldeni, tudatosan vissza kell fogni a teljesítményt. Az állami finanszírozás meg sem közelíti a valós költségeket, mondta az ATV Egyenes Beszéd című műsorában Svéd Tamás, a MOK főtitkára.
A legerősebb állítások az interjúból:
- A fő kérdés, hogy felveszünk-e betegeket, vagy a rendszer megpróbálja megakadályozni, hogy túlzottan sok beteg kerüljön kórházba.
- Minél több a beteg, annál nagyobb adósságot termelnek a kórházak, ezt akarják valahogy kivédeni.
- Természetesen, ha valakit a mentő visz a kórházba, az bekerül.
- Az egészségügy jelenlegi kapacitásai sincsenek mindig teljes mértékben kihasználva, az egészségügy tudatosan visszafogja a teljesítményét, mert azt a teljesítményt sem fedezi az állami finanszírozás, amit nyújtanak.
- Jelenleg is 200 milliárd forint a rendszer hiánya.
- Olyan eset is gyakran előfordul, hogy egy adott kórházban már nincs elég nővér, ezért lezárnak néhány kórtermet, nem vesznek fel beteget, mert nem volna, aki ellássa őket.
- A fő probléma mégsem ez, hanem az, hogy a kórházak vezetése nem motivált arra, hogy teljes fordulaton pörgesse a munkát.
- A kórházi igazgatóváltásokat részben a rossz gazdálkodással indokolták, az igazgatók alatt rezeg a szék.
- Az adósságállományt azért nem lehet továbbfokozni, mert a beszállítók egy idő után már csak előrefizetéssel szállítanak.
- Összességében azt lehet mondani, hogy az egészségügy adósságmentes működtetése a költségvetési támogatás másfélszereséből lenne megoldható.