Orbán Viktor szerint 2025 elején „repülőrajtot vesz a gazdaság”, fantasztikus évünk lesz, nőni fog a bérszínvonal, emelkedni kezd a középosztály.
Hangulatjavítás
Az ATV Egyenes Beszéd című műsorában erről Oszkó Péter korábbi pénzügyminiszter elmondta: Orbán optimista előrejelzése 2025-re egyrészt már a választási kampányra való készülés, legalábbis több elemző erről beszél. De van ennek más célja is: a magyar gazdaság fellendülését a lakossági fogyasztás fellendülésétől is várja a kormányzat, márpedig a lakosság olyan helyzetben, amikor folyamatosan háborúról, veszélyhelyzetről hall, nem kezd el fogyasztani. Orbán tehát Oszkó szerint megpróbálja ezt a közhangulatot alakítani azzal, hogy túl vagyunk a nehezén, már itt a béke vagy legalábbis nagyon hamar eljön, hátha megindul a fogyasztás. Mert amennyiben a lakossági fogyasztás nem növekszik legalább egy kicsit, „akkor az idei évünk sem fog sehogy kinézni”, mondta a műsorban Oszkó Péter.
Tovább gazdagodtak a gazdagok
Orbán Viktor pénteki interjújában arról is beszélt, hogy a magyar megtakarítási ráta 24 százalék, és ezt az összeget „meg lehet mozdítani”.
Oszkó Péter szerint valóban fontos adat a megtakarítás aránya, azonban meg kell nézni a magyar szám mögött húzódó valóságot, a magyar megtakarítások szerkezetét.
2014-ig a társadalom felső 1 százaléka a teljes megtakarított vagyon egynegyedével rendelkezett. Ez az adat megegyezik a régiós átlaggal. Az elmúlt tíz évben azonban ez az arány 25-ről 33 százalékra nőtt, tehát immár a teljes megtakarított vagyon egy harmadát a felső 1 százalék birtokolja Magyarországon. „A felső 1 százalék pedig nem fog annyival többet fogyasztani, és amit fogyaszt, azt sem Magyarországon teszi jellemzően, hogy az fellendíthetné a magyar gazdaságot”, magyarázta Oszkó Péter.
Ráadásul bár a megtakarítások összege nominálisan 30 ezermilliárd forintról 54 ezermilliárdra nőtt az elmúlt öt év alatt, az infláció miatt azonban ez 36 ezermilliárd, azaz minimális az emelkedés.
Oszkó emlékeztetett, hogy 2022 és 23 során összesen 40 százalékkal romlott a pénzünk, az óvatos családi gazdálkodás tehát teljes mértékben indokolt és logikus.
Jön Trump, jön az aranykor?
Orbán Viktor arról is beszélt, hogy van egy megállapodása Donald Trumppal, hamarosan ránk köszönt a magyar-amerikai kapcsolatok aranykora, és ez a magyar zsebekben is érzékelhető lesz.
Oszkó Péter ezzel kapcsolatban elmondta: nem tudja, mit tartalmaz ez a megállapodás, hiszen nem volt jelen, de szerinte ez a kijelentés is inkább a már említett hangulatjavító intézkedéseket szolgálja, hogy elhitesse az emberekkel, jó időszak jön, tessék bátran költekezni.
Oszkó szerint uniós tagállamként nehéz lenne kimaradni olyan intézkedésekből, melyekkel Trump az egész EU-t fenyegeti. A ma hivatalba lépő elnök által többször is bejelentett súlyos vámtarifák elsősorban nem Magyarországot sújtják, mert mi viszonylag keveset exportálunk az Egyesült Államokba. A legnagyobb veszélyben Németország van emiatt, ugyanakkor ez ránk nézve is komoly veszélyt jelent, ugyanis ha a német gazdaságnak rosszul megy, akkor nincs olyan kombináció, hogy a magyar gazdaság jól tudna működni, mondta a műsorban Oszkó Péter.
Piac, piac, piac
Ha esetleg Orbán amerikai beruházásokra utalt, erre Oszkó azt mondta, egyrészt ezek piaci alapon jönnek, nem kínai típusú gazdaság az amerikai, ahol az állam mondja meg, hogy ki mit tegyen, hanem akkor jönnek, ha nyereséget várnak. „És ha jönnének is amerikai befektetők, egy idén elkezdődő beruházás hosszú évek múlva hozna olyan eredményt, ami esetleg a magyar pénztárcákat is pozitívan érinthetné”, tette hozzá a korábbi pénzügyminiszter.