Itthon

Ezek a veszélyek fenyegetik Magyarországot 2025-ben

ATV.hu
Hirdetés
Kapcsolódó cikkek
választás, fideszKarácsony GergelyidőjárásNATO
Hirdetés
Hirdetés

A Világgazdasági Fórum 2025-ös Globális kockázatokról szóló jelentésében bemutatott globális előrejelzés egy széleskörű képet ad a világ gazdasági és társadalmi stabilitására nehezedő veszélyekről.

2025
Hirdetés

Az idei jelentés kiemelt figyelmet fordít a geopolitikai, környezeti, társadalmi és technológiai kihívásokra, amelyek hatással vannak a globális fejlődésre és biztonságra – írta a hetek.

A Global Risks Perception Survey 2024-2025 (GRPS) keretében több mint 900 szakértő osztotta meg véleményét a világ különböző részeiről. A jelentés a Magyarországra vonatkozóan kiemelt öt legnagyobb veszélyforrást az alábbiakban foglalja össze:

  1. Gazdasági visszaesés (például recesszió, stagnálás)
  2. Infláció
  3. Munkaerő- és/vagy képességhiány
  4. Államadósság
  5. Félretájékoztatás és téves értesülések

Ezek a veszélyek Magyarország számára közvetlen kihívásokat jelentenek 2025-ben, és sok esetben más országokkal is közös pontokat mutatnak. Az Egyesült Államok esetében például szintén a gazdasági visszaesés és az infláció szerepel az első helyeken, illetve a mesterséges intelligencia kedvezőtlen hatásai és az élelmiszerhiány is figyelmeztető jelként szerepelnek. Izrael esetében a fegyveres konfliktusok, a terrortámadások, valamint a kritikus infrastruktúra elleni támadások, emellett az országon belüli erőszak is nagyobb veszélyforrást jelent.

A jelentés nemcsak országonként elemzi a veszélyeket, hanem globális és regionális szinten is kiemeli a legfontosabb trendeket. A szakértők a globális inflációt, a gazdasági feszültségek fokozódását, valamint a technológiai fejlődés által felvetett problémákat – például a dezinformációt és az algoritmusok okozta polarizációt – emelik ki. Az ilyen típusú globális kihívások hatással vannak a politikai és társadalmi kohézióra, és elősegítik a globális szintű destabilizációt.

A Világgazdasági Fórum éves jelentése tehát rávilágít arra, hogy a jövőben egyre fontosabb lesz a gazdasági és társadalmi fenntarthatóság megteremtése, miközben egyre komplexebbé válik a globális kockázatok kezelése.


Első kézből, közvetlenül az ATV-től szeretné megtudni a legújabb fejleményeket a legnézettebb hírcsatornáról*? Iratkozzon fel hírlevelünkre!

Hirdetés
Kapcsolódó cikkek