Itthon

Orbán szerint 25-ben megerősödik a középosztály, a szakértők nem ilyen optimisták

ATV.hu
Hirdetés

Orbán Viktor szerint 2025 a középosztály megerősödésének éve lesz. A miniszterelnök azt mondta, van az országban egy olyan pénzügyi tartalékrendszer, amit mozgásba lehet hozni. A híradónk által megkérdezett gazdasági szakértők már nem ilyen optimisták. Dávid Ferenc azt mondta, a magyar gazdaság inflációs pályára állt, Brückner Gergely pedig úgy látja, a megtakarítások élénkülése csak a korábbi…

Orbán
Hirdetés

„A ’25-ös gazdaságpolitika az a középosztály megerősítését, illetve az az alatt lévőknek a középosztályba való besegítését célozza” – a miniszterelnök szerint 2025 legfontosabb célja, hogy mindenkinek legyen munkája, és hogy mindenki úgy érezze, előre tud lépni.

„Magyarországon van egy olyan pénzügyi, családi tartalékrendszer, amit mozgásba lehet hozni 2025-ben, ezt fogyasztásnak szokták nevezni a közgazdászok. De nemcsak erről van szó, hanem egész egyszerűen nem csak vágy és igény van az emberekben, hogy előre lépjenek, hanem már tettek is lépéseket korábban a megtakarításaikon keresztül…” – tette hozzá a miniszterelnök.

„A magyar gazdaság inflációs pályára állt. (…) A liszt 36 százalékkal, a tojás 21-el, a tej 19,5-el, az olaj 13 százalékkal emelkedett” – sorolta híradónknak Dávid Ferenc. A DK országgyűlési képviselője éppen ezért korántsem olyan optimista, mint a miniszterelnök, ráadásul attól tart, hogy az Orbán Viktor által kiemelten fontos középosztályba már nem számítják bele a nyugdíjasokat. Dávid Ferenc szerint semmiféle garancia nincs még arra sem, hogy olyan szinten éljen a lakosság, mint 2024-ben.

„A miniszterelnök úr megint féloldalasan tájékoztatta a közvéleményt, mert valóban tapasztalható a megtakarítások felhalmozása, ez egyébként az aggodalmat is jelenti a jövőre nézve, de azt elfelejtette elmondani, hogy a magyar társadalom eladósodása milyen szinten növekedett a tavalyi évben, a személyi hitelek úgy lőttek ki, mint annak a rendje, a lakáshiteleket úgy veszik fel a fiatalok, mint annak a rendje, tehát igazából a magyar társadalom eladósodik” – hangsúlyozta Dávid.

A BiztosDöntés.hu szerint 2024. szeptember végén már több mint 11 ezer milliárd forint volt a tőketartozások összértéke, ami rekordnak számít. De hasonlóan nőtt a megtakarítások száma is. Egy tavaly októberi felmérés szerint amíg 2019-ben több mint 21 ezer forintot tudtak félre tenni a magyarok átlagosan, addig 2024-ben ez a szám már a 46 ezret is meghaladta. Ugyanakkor a megtakarítás volumene tavaly még nem hatott a fogyasztásra.


„A magyar gazdaságban volt két nagyon nehéz év – 2022 és 2023 – amikor magas volt az infláció, háztartások nehezen jöttek ki a pénzükből. Én azt gondolom, hogy ennek a tavalyi magas megtakarítási aránynak egy része a korábbi tartalékok visszatöltése miatt volt szükséges. Lehet abban bízni, hogy ha továbbra is folytatódik a reálbéremelkedés, akkor ennek nagyobb százalékát költik el az emberek aktuális fogyasztásra. De valóban ez egy kérdés, hogy tud-e annyira élénkülni a fogyasztás, amennyire jó esetben a bérek emelkednek” – magyarázta Brückner Gergely.

A gazdasági újságíró hozzátette, valójában korábban sem a fogyasztás alakulása okozta a magyar gazdaság visszaesését, hanem sokkal inkább az ipar teljesítménye, amivel kapcsolatban szerinte idén sem várható javulás.


Első kézből, közvetlenül az ATV-től szeretné megtudni a legújabb fejleményeket a legnézettebb hírcsatornáról*? Iratkozzon fel hírlevelünkre!

Hirdetés
Kapcsolódó cikkek