Itthon

Bejelentették: Izrael és a Hamász tűzszünetet kötött

ATV.hu
Hirdetés
Kapcsolódó cikkek
Lázár Jánosgyász holttest diósddrog
Hirdetés
Hirdetés

Péntek reggel Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök hivatalának bejelentése szerint Izrael és a Hamasz között megszületett a tűzszüneti megállapodás.

izrael-tűzszünet-túszok
Hirdetés

„Benjamin Netanjahu miniszterelnök értesítést kapott a tárgyalódelegációtól, hogy sikerült megegyezni a tárgyalások során a tűzszünet és a túszok szabadon bocsátásáról” – áll a miniszterelnök hivatalos közleményében.

    A megállapodás megszületése után a Biztonsági Kabinet már pénteken ülést tart, ám a teljes izraeli kormány szombat este fog összegyűlni a tűzszünet véglegesítésére.

    „Izrael állama elkötelezett a háború valamennyi céljának elérése mellett, beleértve minden egyes túsz szabadon bocsátását, legyenek ők életben vagy elhunytak” – hangsúlyozta Netanjahu.

    A családok aggódnak a halogatás miatt

    A túszok családjai azonban élesen bírálták, hogy a kormány szombat estére halasztotta a tűzszüneti megállapodás ratifikálását.

    „A 98 túsz számára minden éjszaka egy újabb borzalmas álom. Ne halogassák még egy éjszakát a visszatérésüket! Felszólítjuk a döntéshozókat: tegyenek félre minden más ügyet, és a legnagyobb sürgősséggel hozzák vissza mindenkit” – áll a közleményükben.

    A kormány nem adott részletes magyarázatot arra, miért nem lehetett a teljes kabinet ülését péntek este összehívni, de sokan feltételezik, hogy a zsidó szombat kezdete körüli logisztikai korlátok lehettek az okok.

    Fogolycserék részletei

    A katari tisztviselők szerint a tűzszünet vasárnap lép életbe. Az egyezség szerint az első szakaszban 33 nőt, gyermeket, idős vagy beteg túszt enged el a Hamász, cserébe 110 palesztin terrorista szabadul izraeli börtönökből. Egyelőre nem világos, hogy az első túszként cserélt foglyok kiszabadítása végül vasárnap vagy hétfőn kezdődik.

    Az egyezmény legvitatottabb pontja, hogy a második szakaszban a maradék 65 túsz sorsáról további tárgyalások döntenek, amelyek csak a tűzszünet 16. napján kezdődnek. A kritikusok szerint ez a szakaszos megközelítés hátrányosan érinti azokat a túszokat, akik nem kerülnek szabadon az első szakaszban, és hosszabb rabságra kényszeríti őket, miközben alááshatja Izrael háborús eredményeit.

    A megállapodás értelmében összesen mintegy 1000 palesztin fogoly szabadulhat izraeli börtönökből. Míg sokan közülük visszatérnek otthonaikba Júdeában, Szamáriában és Gázában, addig a magas profilú foglyokat deportálni fogják. Az izraeli hatóságok a szabadon bocsátandó foglyok listájának közzétételét követően lehetőséget biztosítanak a terroráldozatok hozzátartozóinak, hogy jogi petíciókat nyújtsanak be.

    Hirdetés
    Kapcsolódó cikkek