Itthon

Nagy Márton: Nem könyvelőként, hanem gazdaságpolitikusként … 

Csuhaj Ildikó
Hirdetés

Nyílt, transzparens együttműködésre törekszik Varga Mihállyal, ha az MNB elnöke lesz márciustól. A gazdasági növekedés 2024-ben 05-0,6 százalékos lehet. Az államadósság tekintetében a mutató, 73,9 - 74 százalékos, nem csökkent - mondta Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter mai sajtótájékoztatóján.

Nagy Márton
Hirdetés

Az új nemzetgazdasági csúcsminisztériumot, a gazdasági környezetet és a vállalati kihívásokat mutatta be Nagy Márton a mai, évindító sajtótájékoztatóján.  

A miniszter ismertetése szerint, miután a Pénzügyminisztérium az általa vezetett NGM-be olvadt – Varga Mihály volt pénzügyminiszter márciustól az MNB elnöke lesz, mert Matolcsy György távozik – a csúcstárca kevesebb államtitkárral dolgozik, mint előtte külön-külön a két minisztérium. Nagy Márton három államtitkára közül az egyik a NAV vezetője, valamint Gerlaki Bence adóügyi államtitkár, és Banai Péter Benő.

Korábban az derült ki Varga Mihály jegybankelnöki meghallgatásán, hogy Banai Péter Benő vele tart a jegybankba. Most egy kérdésre Nagy Márton azt mondta: Banai maga dönt arról, hogy hol dolgozik.

“Addig dolgozik az NGM-ben, amíg kíván és akkortól dolgozik az MNB-ben, amikor szeretne” – fogalmazott. Kurali Zoltán távozásával – ő is a jegybankba tart – pedig Hoffman Mihály lesz az Államadósság Kezelő Központ vezérigazgatója – jelentette be.  

A miniszter arról is beszámolt, hogy a gazdasági kabinetet változatlanul ő vezeti, a költségvetési munkacsoport is ide tartozik majd, így vétójoga lesz költségvetési ügyekben. Az egyes tárcák kiadásainál meg fog  jelenni a gazdaságpolitikai nézőpont. Azaz, a fiskális kérdésekért is felelős miniszter “nem könyvelőként lép fel, hanem gazdaságpolitikusként” – mondta Nagy Márton. 

A kormányban a stratégiai kabinetet továbbra is Gulyás Gergely Miniszterelnökséget irányító miniszter vezeti. 

Államadósság: nem csökkent

Az államadósság tekintetében a mutató, 73,9 – 74 százalékos, nem csökkent – derült ki a sajtótájékoztatón, de a miniszter azt mondta, hogy 2025-ben csökkenni fog. 

Varga Mihálynak “kiváló stábja” lesz 

Nagy Márton a sajtótájékoztatón konstatálta, hogy a jegybank és az NGM között nincs jelenleg közös munka, de a Varga Mihály vezette MNB-t illetően már bizakodó volt e téren. Korábban dicsérte Varga Mihályt, most pedig azt mondta: nyílt, transzparens együttműködésre törekszik az MNB új elnökével. Azt sem zárta ki, hogy esetleg lesz vita, “a vitáknak van helye de a szobákban” – fogalmazott. Az MNB stábja kiváló és Varga Mihály érkezésével más szemléletet vesz fel a stáb, ami a nyitottságot és a kooperációt illeti – jegyezte meg. 

A ‘24-es gazdasági növekedés 0,6 százalékos lehet 

Ami a gazdasági környezetet illeti, újságírói kérdésre Nagy Márton azt mondta:  a gazdasági növekedés 0,5-0,6 százalék körül alakulhatott tavaly (eredetileg 4 százalékosra tervezték). 

Szeptemberben elindult egy gazdasági fellendülés, a családok helyzete jelentősen javul – hangzott el. A fogyasztás bővülése egyértelműen beindult, a magyar háztartások fogyasztásának növekedése az 5. legjobb az EU-ban. Decemberben lesz a kiskereskedelmi forgalomban egy visszaesés, mert december 23. után 6 napos összefüggő ünnep volt, rendkívül sok ember utazott el. Soha annyi magyar nem utazott külföldre december 23. után, mint most 2024-ben – mondta, hozzátéve, ezért is speciális lesz a december. 

A turizmusról azt mondta, hogy azt a belföldi és a külföldi kereslet is húzza. 

A lakossági hitelállományról ismertette: a magyarországi növekedés a 6. legerősebb volt tavaly az EU-ban. 2025 is egy csúcsév lesz ebben a tekintetben, “őrület lesz” – fogalmazott. 

Az inflációt lenn fogjuk tartani

2025 a családok és a kkv-k éve és ez egy új szövetséget is jelent, ez a szövetség a 21 pontos akciótervben csapódik le – mondta el Nagy Márton, azt kiemelve: a reálbérek 9 százalékkal emelkedtek decemberben, idén ez 4-5 százalékos lehet az emelkedés. 

Arról, hogy a miniszter hogy értékelte munkatársunk kérdésére a ma kijött tavaly decemberi 4,6 százalékos inflációs adatot, itt részletesen írtunk. Az inflációt lent fogjuk tartani – hangoztatta Nagy Márton, aki szerint februártól indulhat be az infláció csökkenése. 

Hitelezés 

Nagy Márton összességében úgy értékelt: beindult a gazdasági fordulat, de még az elején vagyunk, hiszen a 21 pontos gazdasági akcióterv még nem fejtette ki a hatását. 

A kkv-k esetében a kulcs a hitelezési fordulat  – mondta a miniszter, és felvetette a lehetöségét, hogy szükség lehet a jegybank segítségére is e téren, és a bankokra, természetesen. 

A kkv-król

A NAV és a kkv-k közötti bizalom javulni fog – mondta. Az NGM adóegyszerüsítést is vizsgál; a hipa-elöleg befizetésének az eltörlése az asztalon van – hangoztatta. 

Az áfa alanyi adómentes határát felemelik 18 millió forintra, a kiva értékhatárát is. A 3-6 milliárd forintos határokat 5-10 milliárd forintra emelik, “5 milliárd forintig belép, 10 milliárd forintnál kilép” – ismertette a miniszter. 

Kérdésekre válaszolva a bankadó és az állampapírok kapcsán azt magyarázta el, hogy a lejáró prémium magyar állampapírok kapcsán, hogy “örület lesz”. 

Ha az állampapírt a lakossági befektetők eladják a bankoknál, az a visszakerül a bankokhoz, de az ÁKK-nál van olyan opció, hogy azt visszaveheti. Már egyeztetett a bankokkal, és most is hangsúlyozta: az állampapírvásárlással a bankok csökkenthetik a bankadót. 

Nyáron lesz elfogadott ‘26-os költségvetés 

Nagy Márton a sajtótájékoztatón hangsúlyozta: 2026 júliusáig lesz elfogadott költségvetése az országnak. Mint ismert, tavaly novemberben, az amerikai elnökválasztás után terjesztette be Varga Mihály a 2025-ös “békeköltségvetést”, és december 20-án fogadták el. 


Első kézből, közvetlenül az ATV-től szeretné megtudni a legújabb fejleményeket a legnézettebb hírcsatornáról*? Iratkozzon fel hírlevelünkre!

Hirdetés
Kapcsolódó cikkek