Mint megírtuk, január 6-án, vasárnap este egy rendőrök elől menekülő Audi S8-as egy a piros lámpánál várakozó álló autóba csapódott Budapesten. A vétlen jármű hét utasa, köztük gyerekek sérültek meg. A balesetet okozó sofőr elmenekült.
A rendőrség először egy szabadon engedett moldáv embercsempészre adott ki körözést.
Ellenzéki politikusok, Magyar Péter és Gyurcsány Ferenc is éles bírálatot fogalmaztak meg, Magyar a közösségi platformján azt írta: „Orbán Viktornak vállalnia kell a felelősséget, amiért az általa a börtönből kiengedett embercsempész letarolt egy hétfős családot!”
Péntek délelőtt a rendőrség módosította a körözést: a legújabb feltételezés szerint nem a szabadon engedett embercsempész, hanem a hozzá megszólalásig hasonlító ikertestvére vezette az Audit, aki ikertestvére okmányaival jött Magyarországra.
Magyar erre úgy reagált: a kormány hazugságcunamiba rángatta bele a rendőrséget. Menczer Tamás, a Fidesz kommunikációs igazgatója viszont kijelentette: Magyar Péter és Gyurcsány Ferenc álhírt terjesztettek.
Zs kategória és álhírterjesztés
Az ATV Egyenes Beszéd című műsorában Závecz Tibor, a Závecz Research alapítója kifejtette: Abban nincs semmi különös, hogy a moldáv embercsempész ügye is politikai csatározás részévé vált. A kormány sokszor vádolja Magyar Pétert, hogy különféle eseményeket hoz be a politikai térbe, de ha megnézzük Menczer Tamás illetve Rétvári Bence reakcióit, ők éppen ezt teszik. Ráadásul ebben az esetben igaztalanul vádolva Magyart és Gyurcsányt, hiszen péntek délelőttig mindenki úgy tudta a rendőrség közleménye alapján, hogy a börtönből kiengedett moldáv embercsempész okozott súlyos sérülést hét magyar állampolgárnak, sőt az információt a debreceni törvényszék is megerősítette.
Závecz szerint a „megszólalásig hasonlító ikertestvér” egy Zs kategóriás akciófilm színvonalát idéző fordulat. „Ezzel együtt, elméletileg, még igaz is lehet, ám ezek után az ellenzéki politikusokat vádolni álhírterjesztéssel – ez furcsa.”
A szakember hozzátette: Az embercsempész témakör mindaddig nem átélhető a magyar társadalom számára, amíg csak azt halljuk, hogy külföldi személyek csempésznek külföldi személyeket. Ám amikor egy ilyen érintett közlekedési balesetet okoz, ahol egy magyar család sérül meg, onnantól mindenki számára átélhetővé válik, közel kerül a téma. Az emberek elkezdenek arról gondolkodni, hogy akár velük is megtörténhetett volna egy ilyen szörnyű baleset. Ezért kezdenek el ellenzéki politikusok azon gondolkodni, miként reagáljanak a történésekre, hogy addig üssék a vasat addig, amíg meleg, magyarázta a műsorban Závecz Tibor.
Ranschburg Zoltán, a Republikon Intézet elemzője azt mondta: Az embercsempészek szabadon engedése a politika által mindeddig kevéssé kihasznált botrány volt. A rendelet, amely lehetővé tette az embercsempészek reintegrációs őrizetbe helyezését, magyarul szabadon engedését, 2023 tavaszán született meg, ám, hogy ezekkel az emberekkel azóta mi történt, arra azóta sem kaptunk választ. „Uniós diplomatákkal beszélgetve már akkora az égnek állt a halljuk a döntéstől, és azóta be is bizonyosodott, hogy 2240 külföldi embercsempészt engedték ki a magyar börtönökből, akik a schengeni határokon belül szabadon és ellenőrizetlenül mozoghatnak”, mondta a műsorban az elemző.
A reintegrációs őrizet lényege az, hogy az érintettek visszailleszkedjenek a társadalomba, munkát vállaljanak. Éppen ezért az ilyen embereket nyomkövetővel látják el. A 2240 külföldi embercsempész esetében azonban nem ez történt: felszólították őket, hogy hagyják el az országot, nyomkövetőt azonban nem kaptak, így azóta sem tudni, hogy mi lett velük.
*(Forrás: Nielsen Közönségmérés, közönségarány, LIVE adat, teljes népesség, teljes napon, 2024. első negyedév alapján, hírcsatornák: ATV, HÍR TV, M1)