Itthon

„A háziorvosok egy rohadt fillért nem kaptak”, roskadozik a rendszer

Szlazsánszky Ferenc
Hirdetés
Kapcsolódó cikkek
Magyar PéterMagyar PéterSzentkirályi
Hirdetés
Hirdetés

Minden hetedik háziorvosi körzet betöltetlen, a fővárosban 191 rendelőben nincs orvos. A DK szakpolitikusa szerint „Patyomkin-kormányzás folyik hangzatos lózungokkal és bejelentésekkel, csak közben a rendszer haldoklik.”

orvos
Hirdetés

Széttöredezett az ellátórendszer, egyre érezhetőbb a szakemberhiány, rendezetlen a köz és a magánellátás viszonya az egészségügyben, hívta fel a figyelmet a Magyar Orvosi Kamara korábbi elnöke, aki szerint sürgős beavatkozásra lenne szükség. Országszerte minden hetedik háziorvosi körzet betöltetlen, a fővárosban 191 rendelőben nincs orvos. Az ATV Egyenes beszéd című műsorában Komáromi Zoltán a DK képviselője elemezte a helyzetet.

Arra a kérdésre, hogy miért nem választják a fiatalok a háziorvosi pályát, Komáromi, aki 43 éven keresztül praktizált háziorvosként, három okot említett:

  • Az oktatás nem arra ösztönzi őket, hogy „meglássák és megszeressék az alapellátást, holott ez egy nagyon szép munka. Az embernek van kétezer páciense, és az év 365 napján ő felel ennek a kétezer embernek az egészségéért.”
  • A fiatal háziorvosok kevés pénzt kapnak: „Amikor az én praxisomat átvette egy fiatal kolléga, aki ötéves diplomával rendelkezett, nettó kétmillió forinttal kevesebbet kapott. Ezért el kellett bocsátania az egyik nővért, amit előbb-utóbb a betegek is megéreznek.
  • Az oktatási államtitkárság „annyit piszkálja” a háziorvosi kart, „minden nap van valami új bejelentés”, hogy a nyugdíjas korú kollégák tömegesen hagyják el a rendszert. „Korábban a háziorvosok 70-75 éves korukig dolgoztak, most betöltik a 65. évet, és elmennek nyugdíjba.

A kormány ugyanakkor ösztönzőkkel próbál javítani a helyzeten: 20 millió forintot kaphat az a háziorvos, aki régóta üres praxis választ.

Ezzel kapcsolatban Komáromi azt mondta, „Patyomkin-kormányzás folyik hangzatos lózungokkal és bejelentésekkel, csak közben a rendszer haldoklik. 940 praxis üres, ez azt jelenti, hogy 1 millió 280 ezer ember lakik olyan körzetben, ahol nincs kinevezett háziorvos”.

Ezeken a településeken hetente egyszer vagy kétszer, két-három órára a szomszéd település orvosa rendel: „aláírja a táppénzes papírokat, a beutalókat, elvégzi a feladatot, ami ott adódik, és utána rohan vissza a saját körzetébe”.

A háziorvosi körzetek újrarajzolása azért nem megoldás, – ami után kevesebb lesz a betöltetlen praxis -, mert az orvosok száma ettől nem emelkedik, legfeljebb az orvosok terhelése nő, miközben a finanszírozásuk változatlan marad.

Komáromi azt is elmondta, hogy az a pluszpénz, amit az idei költségvetésben „beletettek a háziorvosi kasszába, az kizárólag az ügyeleti ellátásra ment el, magyarul az Országos Mentőszolgálat nyúlta le. Ebből a praxisban dolgozó háziorvosok egy rohadt fillért nem kaptak.”

Első kézből, közvetlenül az ATV-től szeretné megtudni a legújabb fejleményeket a legnézettebb hírcsatornáról*? Iratkozzon fel hírlevelünkre!
*(Forrás: Nielsen Közönségmérés Kft., közönségarány, LIVE adat, teljes népesség, teljes napon, 2024.01.01.-2024.10.31. között, hírcsatornák: ATV, HÍR TV, M1)

Hirdetés
Címkék:
Kapcsolódó cikkek