Nagy Márton gazdasági csúcsminiszter szerint új gazdaságpolitikára van szükség. Orbán Viktor szerint 2025 egy fantasztikus év lesz. Közben a forint euro árfolyam hetek óta a 415-ös szint körül mozog, a napokban pedig három friss gazdasági adat is napvilágot látott:
- Szijjártó Péter szerint 2024 a második legjobb év volt a beruházás ösztönzés szempontjából, 4000 milliárd forintnyi beruházásra kötött szerződést a magyar kormány.
- Az ipari termelés novemberben 4,2 százalékkal zsugorodott az egy évvel korábbihoz képest.
- A kiskereskedelmi forgalom 4 százalékkal nőtt novemberben az egy évvel korábbihoz képest.
Az ATV Start című műsorában Ilyés Márton közgazdásszal arról beszélgettünk arról, hogy a fenti három adat alapján gazdasági szempontból mit vár 2025-től.
„Idén várható valamilyen szintű korrekció. A magyar gazdaságban elsősorban a fogyasztás felpörgetése a tipikus eszköz, ám ez nagyon hamar az infláció erősödésében szokott megmutatkozni, és ebből a szempontból érdekes az első két adat: Szijjártó Péter szerint a történelem második legjobb éve volt a tavalyi a beruházás ösztönzés szempontjából. Ez egy szörnyű hír. Ezek a beruházásösztönző programok óriási költségvetési terhet róttak a magyar államra, rengeteg pénzzel kellett kipótolni ezeket a beruházásokat, és ez a pénz nagyon hiányzik a valódi beruházásokból. Mert bár 2024 volt a második legjobb év, közben a beruházások összessége 15 százalékkal csökkent Magyarországon. Az államilag támogatott beruházások nagyok, piaci kis beruházások viszont zuhannak, mint a kő. És ez az igazi probléma a magyar gazdaságban, hogy átcsoportosítás történik. A magyar vállalkozások hatalmas adóterheket és hatalmas energiaárakat kapnak a nyakukba, ebből viszont jól támogatott, jellemzően távol-keleti beruházások épülnek”, kezdte az elemzést Ilyés Márton
A kimutatások szerint a Szijjártó által említett 4000 milliárd forintnyi beruházás felét 7 kínai vállalat valósítja meg, és a másik felét is jellemzően ázsiai cégek.
„Ennyit a semlegességről, a kiegyensúlyozottságról. Ezek a beruházások nagyon alacsony hozzáadott értékkel járulnak hozzá a magyar gazdasághoz, és ebből fakad, hogy a magyar gazdaság szerkezete rossz. Nincs verseny, egyes szereplők túl vannak támogatva, más szereplők viszont túl vannak adóztatva, és emiatt nem tud a gazdaság növekedési pályára állni”, mondta a műsorban a közgazdász.
Régi és vitatott kérdés, hogy a külföldi cégek itteni tevékenysége összességében hoz vagy visz? Mert igaz, hogy munkahelyeket teremtenek, de ahhoz sok pénzt ad a magyar kormány is. Nyereségesen termelnek, de állítólag kiviszik a nyereséget.
Ilyés Márton az utóbbi időszakban megjelenő nagyberuházók „inkább visznek. Munkahelyenként 50 millió forintos állami támogatást kapnak a magyar adófizetők pénzéből, de ennyi pénzből bárki képes lenne munkahelyet teremteni. Amikor ennyi állam támogatással teremt munkahelyet egy külföldi beruházó, majd minimális adófizetést követően hazaviszi a nyereségét, miközben a támogatott munkahelyeken külföldi vendégmunkások dolgoznak, ez csak bajt hoz a magyar gazdaságnak”, összegezte Ilyés Márton, hozzátéve, hogy természetesen vannak olyan beruházások, „a múltban sok ilyen beruházás volt”, melyek stabilan hozzájárultak a magyar gazdasághoz is. A jelenlegi irány azonban nem jó, ám a kormány „megpróbálja még erősebben nyomni a gázt”.
Tíz nap múlva beiktatják Donald Trumpot, ami korszakhatárt is jelenthet. Komoly védővámokat jelentette be, ami az USA-ban is áremelkedést hozhat, válaszul az erősödő inflációra a FED kamatot emel, ettől a dollár erősödni fog, a forint viszont tovább gyengül.
„Ez nem jó hír, a magyar gazdaság számára az egyik kulcskérdés, hogy a külpiacok elérhetőek legyenek, és ez a vámháború, amire válaszként mások is emelik a vámokat, a magyar gazdaság számára nagyon rossz hír. A magyar közbeszédben rettenetesen összekeveredik a külpolitika és a gazdaság. Ezek távolról nem ennyire összehuzalozott dolgok. Önmagában az egy hatalmas probléma, hogy Szijjártó Péter foglalkozik a magyar gazdaság szerkezetével, ő tárgyalja le, hogy mely iparágak, mely szereplők határozzák meg a magyar gazdaságot”, mondta a műsorban Ilyés Márton.
Első kézből, közvetlenül az ATV-től szeretné megtudni a legújabb fejleményeket a legnézettebb hírcsatornáról*? Iratkozzon fel hírlevelünkre!
*(Forrás: Nielsen Közönségmérés Kft., közönségarány, LIVE adat, teljes népesség, teljes napon, 2024.01.01.-2024.10.31. között, hírcsatornák: ATV, HÍR TV, M1)