„Én beszéltem Magyar Péterrel a fővárosi költségvetésről, ez része volt a megoldásnak” – mondta Karácsony Gergely néhány napja a Della podcast újévi első műsorában arról, hogy telefonon beszélt a Tisza elnökével a fővárosi büdzsé december 18-ai elfogadása előtt. De azt nem árulta el, hogy a végső igent Magyar Péter mondta-e ki a főváros ‘25-ös büdzséjének az elfogadására a tíz tiszás képviselőnek. A részletekről a főpolgármester felhatalmazás hiányában nem beszélt.
Karácsony Gergely azt is elmondta a 24.hu podcastjában, hogy a költségvetésről szóló fővárosi vitában a fordulópontot a közszolgálati dolgozók sztrájkfelhívása jelentette; ez tette sürgetővé a bérmegállapodás elfogadását, aminek a fedezetét a benyújtott büdzsé jelentette, és ezt ismerték fel az előterjesztést végül támogató politikai erők is. A főpolgármester szerint a nehéz pénzügyi helyzet mellett csak „fokozta volna a bajokat”, ha nem fogadják el a 2025-ös költségvetést.
Az időtényező ezek szerint kifejezetten fontos volt Karácsony Gergelyék számára. De lehet, hogy nem csak a közszolgálati dolgozók sztrájkfelhívása miatt. Városházi források ugyanis még az ominózus szavazás előtt egy olyan értelmezést is adtak: fontos, hogy Budapest költségvetését elfogadják december 18-án, így megelőzhetik a parlamenti költségvetési voksolást, az Országgyűlés ugyanis december 20-án szavazta meg a 2025-ös központi “békeköltségvetést”. Forrásunk tudomása szerint annak, hogy Budapest megelőzze a parlamentet azért is volt jelentősége, mert Karácsonyék előre jelezték: a Budapestre kirótt 89 milliárdos szolidaritási hozzájárulásból idén 50 milliárdot nem fizetnek meg – és így is fogadták el a ‘25-ös fővárosi költségvetést a Tisza, a DK, valamint a Podmaniczky Mozgalom képviselőnek a voksaival. A Magyar Kétfarkú Kutya Párt (MKKP) nem volt ott a voksoláson, a fideszesek pedig nem szavazták meg. Igaz, a Tisza azt a feltételt is szabta, hogy ha mód nyílik a ‘25-ös költségvetés mielőbbi felülvizsgálatára a bíróságok jogerős döntésének fényében, akkor a Tisza-frakció megszavazza a 2025-ös fővárosi költségvetést.
Kérdés ugyanakkor, hogy annak van-e bármilyen jogi relevanciája, hogy a főváros előbb szavazta meg – az 50 milliárdos mínusszal – a saját költségvetését, mintsem hogy a központi költségvetést elfogadták volna, amiben szerepel a szolidaritási hozzájárulás képlete a főváros esetében kötelezően befizetendő 89 milliárddal.
Sára Botond már a voksolás előtt jelezte: törvénysértő lehet, ha…
A Karácsony Gergely által hangoztatott elv szerint inkább fizessen a főváros azért, hogy járjanak a metrók, mintsem, hogy fizessen adót, amit a kormány költ majd el kedve szerint. A főváros és a kormány között szűk fennáll egy jogvita a Budapest által megfizetendő szolidaritási adó mértéke miatt, a városvezetés szerint ugyanis a növekvő pénzügyi terhek miatt a főváros már “nettó befizető” – ezt a kormány részéről ugyanakkor vitatják.
A főpolgármester és a városvezetés rendre hivatkozik egy alkotmánybírósági határozatra, mely kimondta: a szolidaritási hozzájárulásnak 2023-ra nem maradt „olyan eleme, amely a magasabb adóerő-képességgel rendelkező önkormányzatoktól való támogatáselvonással egyidejűleg az alacsony adóerő-képességgel rendelkező települési önkormányzatok számára kiegészítő támogatás fizetéséről rendelkezne”.
Sára Botond főispán ugyanakkor már a költségvetés fővárosi megszavazása előtt úgy nyilatkozott: a szolidaritási hozzájárulás fizetésére kötelezettek körét és az adó mértékét a költségvetési törvény határozza meg, átlátható és egyértelmű szabályok szerint.
A bíróság pedig megsemmisítheti a költségvetés jogszabálysértő részeit – figyelmeztetett Sára Botond.
Egy önkormányzat nem dönthet „kénye-kedve” szerint, a törvényeket mindenkinek be kell tartani. A főpolgármester hülyének nézi a budapestieket és lenézi a vidékieket, de a kormányhivatal nem fog asszisztálni a jogszabálysértéseihez – mondta még a fővárosi költségvetés elfogadása előtt Budapest Főváros Kormányhivatalának vezetője.
Főpolgármester-helyettes mikor lesz?
Sára Botond még december közepén arról is nyilatkozott, hogy a főváros működését veszélyezteti az is, hogy nincs megválasztott főpolgármester-helyettes. Ha a főváros nem képes rá, akkor a kormányhivatalnak kell főpolgármester-helyettest választania és költségvetést készítenie – jelentette ki, és még december 17-én bejelentette: hónapok óta jogszabályellenesen működik a Fővárosi Önkormányzat, a kormányhivatal felszólítására sem választottak főpolgármester-helyettest, ezért bírósághoz fordul a kormányhivatal.
Számíthat-e Karácsony a Tiszára? Novák: “ez minden, csak nem koalíció”
Novák Zoltán szerint “azt, ami a fővárosban kialakult, azt mindennek lehet nevezni, csak éppen koalíciónak nem”. Ez még akkor is igaz, ha kiderült, hogy Karácsony és Magyar telefonon egyeztettek – nyilatkozta munkatársunk kérdésére a Della podcastban elhangzottak kapcsán a Méltányosság Elemzőközpont projektigazgatója.
Mint mondta, ugyanakkor “azt az ökölszabályt sem sikerült tartani, hogy nyilvános és nyilvánvaló alkufolyamat keretében egyezzenek meg a felek” .
“Azaz, nem világos a publikum számára, hogy a Tisza milyen feltételek mentén volt hajlandó megszavazni a költségvetést, mit kért és mit kapott cserébe” – tette hozzá Novák Zoltán.
Azt jegyezzük meg, hogy december 18-án ugyanakkor elfogadták a főváros új szervezeti és működési szabályzatát, amiről korábban nem tudtak megegyezni. Így a személyi kinevezési jogkörök a közgyűlés hatáskörébe kerültek. Azt már addig is lehetett tudni, hogy Karácsony engedett a Tiszának, hogy pályázati úton válasszák ki a fővárosi cégvezetőket.
Mráz: “Csiki-csuki baloldali koalíció”, “abszurd a fővárosi költségvetés”
Mráz Ágoston Sámuel szerint az, hogy Karácsony egyeztetett Magyar Péterrel a fővárosi költségvetés elfogadása előtt, “azt üzeni, hogy a most gyurcsányozó Magyar Péter valójában Karácsony Gergellyel és Gyurcsány Ferenc pártjával is egyeztetett, sőt megállapodott decemberben, meghazudtolva ismét saját korábbi ígéretét” – állítja a Nézőpont Intézet vezetője. “Szerencséje, hogy erre nem irányult nagy médiafigyelem” – tette hozzá.
Azt jegyezzük meg, hogy arra nézve nincs semmilyen információ, hogy Magyar Péterék egyeztettek volna Gyurcsányékkal.
A kérdéseinkre, hogy a budapesti költségvetés és az új szmsz elfogadásával létrejött-e valamilyen “koalíció” Karácsony mögött, vagy ez csak spontán alakult így és tartható-e, hogy Karácsonyék nem fizetik be az 50 milliárdot idén, Mráz Ágoston Sámuel azzal válaszolt:
Az elemző szerint “abszurd a fővárosi költségvetés, s aligha állja ki a törvényesség próbáját. 2025-ben még sok szó fog esni a fővárosi költségvetésről. Ugyanakkor a baloldali koalíció éppen azt szeretné, ha a főispán fellépne ellenük, mert akkor folytathatják Karácsony Gergely elmúlt években tökélyre fejlesztett kommunikációját, amely minden fővárosi baj forrásaként a kormányt jelölte meg. Ezt a költségvetést azért fogadták el ebben a formában, hogy a főispán ne fogadhassa el” – mondja Mráz Ágoston Sámuel, aki szerint a főpolgármester-helyettes kijelölése kapcsán is “alighanem arra vár a Fővárosi Közgyűlés baloldali koalíciója, hogy a főispán intézkedjen és azon fel tudjon háborodni”.
Szerinte a jelölési folyamat azonban hosszadalmas, “így nyár előtt nem várható fordulat az ügyben. Mivel a baloldali koalíció tagadja saját létét, nem érdekeltek e személyi kérdés rendezésében, amelyet a Tisza nélkül nem is tudnak rendezni” – mondta a Nézőpont vezetője.
Első kézből, közvetlenül az ATV-től szeretné megtudni a legújabb fejleményeket a legnézettebb hírcsatornáról*? Iratkozzon fel hírlevelünkre!
*(Forrás: Nielsen Közönségmérés Kft., közönségarány, LIVE adat, teljes népesség, teljes napon, 2024.01.01.-2024.10.31. között, hírcsatornák: ATV, HÍR TV, M1)