Itthon

Így lett világhírű egy magyar kutya – 2025 első hőse lett a magyar-román határt átlépő Schengen

Hazafi Zsolt
Hirdetés
Kapcsolódó cikkek
LázárSchmuck AndorLázárFülöp Attila, Magyar Péter
Hirdetés
Hirdetés

Január 1-én történelmi pillanatra ébredhetett Magyarország és Románia. A két ország között megszűntek a határellenőrzések, miután Románia csatlakozott a schengeni övezethez. Nincs több csomagtartó felnyitás, megszűnik a több órás kocsisor a két ország között. A Heti Napló a magyar-román határon töltötte a szilveszter estét. Berecz Péter riportja.

egy-kutya-setalt-at-eloszor
Hirdetés

Az első határátlépő azonban nem egy ember, hanem egy népszerűvé vált kutya volt, akit a riportban találóan Schengennek neveztek el.

A kóbor kutya, aki ellopta a show-t

Az első „szabad utazó” a schengeni határnyitás után egy kóbor kutya volt, aki szinte tudatosan, sztárként vonult át a sorompók alatt. Évek óta a határ környékén él, de az alkalom súlyát mintha ő is megérezte volna. A kutya azóta az internet kedvence lett: a TikTokra feltöltött videó, amelyen átsétál a határon, már több mint kétmillió megtekintést ért el, és magyar-román újságcikkek sora foglalkozott vele.

A hosszú út a schengeni csatlakozásig

Románia és Bulgária 2007-ben csatlakoztak az Európai Unióhoz, de a schengeni tagságukra 17 évet kellett várniuk. Az első mérföldkövet 2024. március 31-én érték el, amikor megszűnt a légi és tengeri határellenőrzés. A teljes csatlakozás azonban politikai akadályokba ütközött: többek között Hollandia és Ausztria is ellenezte, korrupciós és migrációs aggodalmakra hivatkozva.

Végül, hosszas tárgyalások után, 2024. december 12-én az uniós belügyminiszterek jóváhagyták a csatlakozást. A magyar kormány is aktívan támogatta az ügyet: Orbán Viktor szerint a határon túli magyar közösségek szempontjából döntő fontosságú volt a csatlakozás.

Schengen kutya Heti Napló

„Ez azt jelenti, hogy akadálymentesen tudnak közlekedni az erdélyiek és a Magyarország területén élők” – mondta Orbán Viktor egy rádióinterjúban.

A határnyitás éjszakája

A Heti Napló stábja a helyszínen, Csengersimán és Vállajon követte végig a határnyitást. A határőrök nosztalgikus hangulatban búcsúztak el a határellenőrzés hagyományaitól, amelyek között nemcsak rutinmunkák, hanem izgalmas elfogások is szerepeltek.

„Itt minden nap volt valami érdekes, ami színesebbé tette a munkánkat” – emlékezett vissza Lakatos Levente alezredes, aki 11 évet szolgált a határon. Hozzátette: a határellenőrzés megszűnésével a határőrök feladatai nem érnek véget, csak átalakulnak.

A határátkelő korábbi látogatói is vegyes érzésekkel emlékeztek vissza az időkre, amikor órákon át várakoztak a határátkelésre. „Régen volt olyan, hogy hat órát álltam itt, és ez naponta ismétlődött. El sem hiszem, hogy most ez megszűnik” – mesélte egy rendszeresen ingázó helyi lakos.

Schengen: Gazdasági és érzelmi mérföldkő

A schengeni övezethez való csatlakozás nemcsak érzelmi, hanem gazdasági szempontból is jelentős előnyökkel jár. Lattmann Tamás nemzetközi jogász szerint a határellenőrzés megszüntetése felgyorsítja az áruszállítást, csökkenti a költségeket, és ezáltal mérsékli a fogyasztói árakat.

„A schengeni rendszernek a piacra is nagyon pozitív hatásai vannak” – mondta, hangsúlyozva, hogy még problémák esetén is érdemes fenntartani az övezet működését.

A schengeni csatlakozás szimbolikus jelentősége mellett az erdélyi magyar közösségek számára gyakorlati előnyöket is hoz: gyorsabbá és egyszerűbbé válik a családtagok, rokonok és barátok látogatása.

Szabadabban érezzük magunkat, és közelebb kerülünk Magyarországhoz” – fogalmazott egy erdélyi magyar interjúalany.

A határnyitás pillanata, a közös ünneplés és a pezsgős koccintások nemcsak az esemény fontosságát, hanem az emberek közötti kapcsolatokat is szimbolizálták. A Heti Napló riporterei, Berecz Péter és operatőr kollégái, szintén személyes élményként élték meg az estét, amely szerintük egy nap majd történelemkönyvek része lesz.

„Belegondolni is különleges, hogy egyszer majd az unokáinknak meséljük, ott voltunk, amikor a magyar-román határt megnyitották” – foglalták össze érzéseiket.

Egy új korszak kezdete január 1-je nemcsak a schengeni övezet bővülésének, hanem a magyar-román kapcsolatok egy új korszakának is a kezdetét jelenti. A határnyitás nemcsak gyorsabb közlekedést, hanem szorosabb emberi és gazdasági kapcsolatokat is eredményez a két ország között. A kóbor kutya, Schengen, aki elsőként lépte át a határt, örökre emlékeztetni fog bennünket arra, hogy a szabadság és a kapcsolatok fontossága milyen mélyen hat az életünkre.

Hirdetés
Kapcsolódó cikkek