Itthon

Novák Katalinnal indult, Magyar Péterrel zárult 2024 – mit hagyott 2025-re a politikai élet?

ATV.hu
Hirdetés
Kapcsolódó cikkek
LázárSchmuck AndorLázárFülöp Attila, Magyar Péter
Hirdetés
Hirdetés

2024 eseményei minden képzeletet felülmúltak: botrányok, politikai fordulatok és váratlan kihívások váltották egymást, ahogy a Heti Napló összefoglalója is bemutatta. Főszereplők Novák Katalintól Magyar Péteren át Menczer Tamásig.

magyar péter, politika
Hirdetés

Novák Katalin, Magyar Péter és Menczer Tamás – 2024 kulcsszereplői. Az év Novák Katalin újévi üzenetével indult, amelyben „A mozgás évéről” beszélt. Ez kétségkívül szimbolikus jelentést kapott, amikor az év első hónapjai már politikai földrengéseket hoztak a köztársasági elnök bukásától Magyar Péter színre lépéséig.

A köztársasági elnök februárban kényszerült lemondani, miután a bicskei gyermekotthon ügyével kapcsolatban kegyelmet adott egy pedofil ügybe keveredett személynek. A döntés óriási felháborodást keltett, amit tovább fokozott az államfő magyarázatának hiánya.

Nagy Attila Tibor politikai elemző szerint a lemondás elkerülhetetlen volt. „Ha Novák Katalin marad, az politikai öngyilkosság lett volna a Fidesz számára” – mondta, hozzátéve, hogy a botrány az igazságügyi minisztert, Varga Juditot is magával rántotta.

Magyar Péter belép a politikába

A Fidesz számára nemcsak a botrány jelentett kihívást, hanem egy új politikai szereplő, Magyar Péter is. A korábbi igazságügyi miniszter exe, aki válását követően eltávolodott a kormánytól, tavasszal országjárásba kezdett, és rövid idő alatt az ellenzék meghatározó alakjává vált. Bár eleinte gúnyosan futballistafeleségként emlegették, Magyar Péter tavaszi tömegrendezvényei bebizonyították, hogy komolyan kell vele számolni.

Nem volt jó ötlet Magyar Pétert lebecsülni” – mondta Nagy Attila Tibor, aki szerint a kormányzati kommunikáció kétségbeesettnek és szétszórtnak bizonyult.

politikai elemző
Nagy Attila Tibor

Választások és politikai sakkjátszmák

A júniusi európai parlamenti választásokat a Fidesz magabiztosan nyerte, köszönhetően a Békemenethez és a kampányhoz kapcsolódó erődemonstrációnak. Orbán Viktor célja egyértelmű volt:

„Úgy kell megnyernünk az európai választást, hogy Brüsszel kapui megnyíljanak, és a bürokraták távozzanak” – mondta Orbán a Margitszigeten tartott nagygyűlésen.

A budapesti főpolgármesteri választás szinte szappanoperává vált. Karácsony Gergely végül szoros versenyben győzött, annak ellenére, hogy a fideszes Szentkirályi Alexandra az utolsó pillanatban visszalépett az LMP jelöltje, Vitézy Dávid javára. A fővárosi közgyűlésben azonban nem alakult ki többség, és a koalíciókötés hiánya a mai napig akadályozza a hatékony munkát.

„Karácsony Gergelynek nem sürgős főpolgármester-helyetteseket választani. El van nélküle” – jegyezte meg Nagy Attila Tibor ironikusan.

Az árvíz szeptemberben elérte Magyarországot, ami további terhet rótt a már amúgy is feszített gazdasági helyzetre. A politikai vezetők jelenléte a gáton azonban inkább kampánymutatványnak tűnt, mint valódi segítségnek.

Magyar Péter felemelkedése és konfliktusa Orbán Viktorral

Októberben az Európai Parlamentben éles összecsapás zajlott Orbán Viktor és Magyar Péter között. Magyar Péter egyértelművé tette, hogy célja „hazánk visszavétele”, míg Orbán a jogi eljárásokra és Magyar Péter „gazdáira” hivatkozva támadott vissza.

20241208 naplo menczer magyar

Decemberben Pécsett a Fidesz kommunikációs igazgatója, Menczer Tamás és Magyar Péter vitája még tovább fokozta a politikai feszültséget. A párbeszéd sokak szerint a politikai kommunikáció egy fejezetévé válhat a politológiai tankönyvekben.

„Ha a Fidesz megnyeri 2026-ban a választást, akkor megérte Menczert színpadra küldeni. De most úgy tűnik, ez túl lett tolva” – értékelte Nagy Attila Tibor.

Az év tanulságai és következményei

A 2024-es év politikai mozgása példátlan volt. Az új pártok felemelkedése, az eddig stabilnak hitt politikai szereplők megingása és a gazdasági kihívások mind azt mutatják, hogy a következő választásokra egy megváltozott politikai térkép rajzolódik ki. Nagy Attila Tibor szerint azonban az előrehozott választások nem valószínűek:

„Jelenleg egyik félnek sem érdeke. A Fidesznek a gazdasági helyzet miatt, a Tiszának pedig azért, mert még nem készült fel teljesen a megmérettetésre.”

Hirdetés
Kapcsolódó cikkek