Jelenleg 940 betöltetlen praxis van – emelte ki Kincses Gyula, a Magyar Orvosi Kamara korábbi elnöke, aki szerint mindez nehezíti a betegek sorsát.
Komáromi Zoltán, a DK egészségpolitikusa pedig arra hívta fel a figyelmet, hogy a falusi praxisok 25 százaléka betöltetlen, így diagnózist is késve kaphatnak az ott élők.
„A betegek sokkal később jutnak ellátáshoz, tehát már sokkal rosszabb állapotba jutnak be az egészségügyi rendszerbe. Adott esetben, egy onkológiai betegségnél már nem lehet megmenteni, mert már áttétei vannak” – magyarázta.
A Magyar Orvosi Kamara korábbi elnöke szerint az egészségügy a politikai félelmek foglya, széttöredezett az ellátórendszer, rendezetlen a köz- és a magánellátás viszonya.
„Ez a fajta szétválasztása a köz- és magánegészségügynek merev falat húz a kettő közé, ez nem működik” – hangsúlyozta.
Kincses Gyula úgy látja, a magánegészségügy lehetne a gyorsítósáv, abban az esetben, ha az állami rendszer is írhatna beutalót a magánhoz, és fordítva.
„Az lenne a jó, hogyha ez a két rendszer szabályozottan, szakmai elvek szerint együtt működni, a beteg saját döntése alapján tudná felváltva igénybe venni a köz- és a magánellátást” – mondta.
Kincses szerint így a professzor sem rohanna a magánegészségügybe pénzt keresni, ezáltal az orvos és a kórház pénzénél maradna, a beteg csak töredékét fizetné a magánegészségügyi díjaknak.
A Független Egészségügyi Szakszervezet támogatja az elképzelést.
Kerestük a szaktárcát, hogy elképzelhetőnek tartják-e az átjárhatóság megvalósítását az köz- és magánegészségügy között ám nem kaptunk kérdésünkre választ.
*(Forrás: Nielsen Közönségmérés, közönségarány, LIVE adat, teljes népesség, teljes napon, 2024. első negyedév alapján, hírcsatornák: ATV, HÍR TV, M1)