A Steindl Imre Program vezetője az InfoRádióban elmondta: az Országház teljes megújulása nyolc-tíz évet vesz majd igénybe.
Az átmeneti költözésről szóló határozatot az év végén, szilveszterkor hirdették ki a Magyar Közlönyben, a kormány 2025-2026-ra 5 milliárd forintot szán a rekonstrukciós munkálatokra.
Wachsler Tamás beszámolt róla, hogy az Országház felújításának előkészítő szakasza, amikor is felmérik az épület tényleges állapotát. Van még egy mintázásnak nevezett folyamat is, amikor egy sor díszítő elemnek elkészítik a modelljét, hogy eldönthessék, felhasználható lesz-e az újjáépítéskor. Emellett el kell készíteni az Országház építéstörténeti, tudományos dokumentációját, továbbá össze kell állítani egy értékleltárt, és el kell végezni számos elemzést – mondta az InfoRádióban. Ennek a nagyjából két éves szakasznak a végén írják ki a tervezői tendert. Ezt követően az újjáépítők ismerni fogják már a részletes műszaki tartalmat, illetve a kivitelezés lehetséges árát is – tette hozzá, hangsúlyozva:
Wachsler Tamás ezt követően ismertette a következő fázisokat. A felújítás egyik céljának nevezte, hogy „a beruházásnak – legalábbis ezen a gondolati szinten, ahol most állunk – mindenképpen része egy teljes gépészeti modernizáció”.
A Steindl Imre Program vezetője szerint ez már csak azért is indokolt mert az Országház fűtési rendszerének alapötlete 130 éves, és gyakorlatilag 120 éve, megszakítás nélkül működik. De az Országházban nincs megoldva a hűtés sem, csak helyi megoldások léteznek. Ugyanakkor a teljes cső- és vezetékhálózatot is ki kell cserélni, mert ezek szintén teljesen elöregedtek – mondta.
Kikerül az Országházból a Honfoglalás
A beruházás egyik fontos eleme, hogy Munkácsy Mihály híres, 13,5 méter hosszú és 4,5 méter széles olajfestménye, a Honfoglalás kikerül az Országházból – számolt be róla Wachsler Tamás. A festményt jelenleg a Szépművészeti Múzeumban lehet megtekinteni, de idővel visszakerül a parlament Munkácsy-termébe, ahol viszont nem láthatja a közönség.
„Az az elképzelésünk, hogy az Agrárminisztérium épületében alakítunk ki egy olyan helyet, ahol méltó módon mutathatjuk be a képet. Egy olyan kiállítóteret szeretnénk létrehozni, ahol a fények, illetve a klimatikus viszonyok mind a kép hosszú távú megmaradását szolgálják. De ami még ennél is fontosabb, hogy bárki szabadon megnézhesse, nem úgy, mint most” – mondta az InfoRádióban a Steindl Imre Program vezetője.
Első kézből, közvetlenül az ATV-től szeretné megtudni a legújabb fejleményeket a legnézettebb hírcsatornáról*? Iratkozzon fel hírlevelünkre!
*(Forrás: Nielsen Közönségmérés Kft., közönségarány, LIVE adat, teljes népesség, teljes napon, 2024.01.01.-2024.10.31. között, hírcsatornák: ATV, HÍR TV, M1)