Magyar Péter és az előrehozott választás
Magyar Péter újévi beszéde óta kiemelt téma az előrehozott választás.
Bár a Kormányzati Tájékoztatási Központ cáfolta, hogy erre készülne a kabinet, a Vox Populi blog elemzői szerint továbbra is van esélye egy ilyen forgatókönyvnek. A Vox Populi oldal közvélemény-kutatásokkal és választásokkal kapcsolatos adatokat és elemzéseket közöl pártoktól és pénzbevételtől függetlenül. A blog egyik szerzője, Kovalcsik Tamás hívta fel a figyelmet – még Magyar beszéde előtt -, hogy a 2025-ös költségvetésben két tételt is a választásra különítettek el, holott az csak 2026-ban lesz.
Az ATV Start című műsorában Kovalcsik azt mondta: munkatársaival arra jutottak, hogy a költségvetésben elkülönített összegek alapján magas valószínűségét adnak egy ilyen forgatókönyvnek.
Mi a Fidesz érdeke?
Horn Gábor a Republikon Alapítvány elnöke szintén a Startban azt mondta, szerinte nem lesz előrehozott választás.
Závecz Tibor a Závecz Research vezetője Civil a pályán című műsorunkban ilyen jóslásba nem bocsátkozott, viszont elmondta: Magyar Péter „az előrehozott választás bemondásával nem tudott tévedni”.
Szerinte a Tisza párt elnöke három legyet ütött egy csapásra, többek között azért, mert ha a Fidesz gondolkodott is erről, ezek után le kell mondania róla, mert nem játszhat Magyar Péter kottájából. Závecz szerint a Tiszának egyértelműen az az érdeke, hogy minél később legyenek a választások, hogy legyen ideje felkészülni.
Kovalcsik Tamás ezek után a Starban azt mondta: a kormány valóban emlékeztetett rá, hogy a 2024-es költségvetésben is volt egy a választásokkal kapcsolatos tétel, ugyanakkor 2021-ben nem volt ilyen sor, pedig az is egy választást megelőző év volt.
Kovalcsik szerint igenis felmerülhetett a Fideszben ez az ötlet. A szakértő emlékeztetett Tölgyessy Péter a Partizánnak adott interjújára, amelyben az elemző azt mondta, hogy a Fidesz szeretné elkerülni, hogy „ki-ki meccsé” alakuljon a parlamenti választás, ezért érdekében állhat előre hozni.
Azt Kovalcsik is elismerte, hogy Magyar az újévi beszédével csökkentette ennek esélyét, ugyanakkor a választásra elkülönített költségvetési tétel miatt továbbra sem tartja azt kizártnak.
Az idei büdzsében szerepel egy 5,9 milliárd forintos és egy 8,4 milliárd forintos sor a választással kapcsolatban, ám még ez a két összeg sem lenne elég egy voksolás lebonyolítására. Kovalcsik ezzel kapcsolatban azt mondta: néhány tízmilliárd forint a több tízezer milliárdos büdzsében „nem tétel”, a kormány könnyen pótolhatná az összeget, ha mégis előrehozott választást akarna.
*(Forrás: Nielsen Közönségmérés, közönségarány, LIVE adat, teljes népesség, teljes napon, 2024. első negyedév alapján, hírcsatornák: ATV, HÍR TV, M1)