Itthon

Súlyos állítás hangzott el: a pedagógusok béremelése nem hozta a várt eredményt

ATV.hu
Hirdetés

Az ATV Híradóban bemutatott riport szerint egy év alatt 909 fővel nőtt a nyugdíjas pedagógusok száma, miközben a pályakezdő tanárok közül sokan még a minősítő vizsga előtt elhagyják a pályát.

Hirdetés

Az ATV híradójában elhangzott, hogy a Népszava értesülései szerint az elmúlt évben 909 fővel nőtt a nyugdíjas pedagógusok száma. A Pedagógusok Szakszervezetének elnöke, Totyik Tamás rámutatott, hogy a nyugdíjas tanárok foglalkoztatása kedvező mind a munkáltatók, mind az idősebb pedagógusok számára, hiszen a nyugdíj mellett kiegészítő jövedelmet biztosít, és a bérköltségeket kevesebb járulék terheli.

„A nyugdíjasok foglalkoztatása hosszú távon nem oldja meg a problémát. Ha a rendszerből eltűnne a nyugdíjas tanárok 8%-a, az súlyos gondokat okozna az oktatási rendszer működésében” – fogalmazott Totyik.

Pályakezdők nehéz helyzete

A riportból kiderült, hogy a pedagóguspályát választó fiatalok többsége még a minősítő vizsga előtt elhagyja a szakmát. Nagy Erzsébet, a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének ügyvivője szerint a magas munkaterhelés és a kötöttségek jelentik a legnagyobb problémát.

iskola, tanárnő, pedagógus

„Az értelmiségi munka alapvető feltételeivel sem találkozik ez a szakma. A pedagógusok rengeteg feladatot hazavisznek, a továbbképzések idejét nem fizetik ki, és az alacsony bérek mellett a munkakörülmények sem vonzóak” – mondta Nagy Erzsébet az ATV híradójában.

A pályakezdők helyzetét tovább nehezíti, hogy gyakornokként kedvezőbb fizetést és kevesebb óraszámot kapnak, mint azok, akik már letették a minősítő vizsgát. Emiatt sok fiatal inkább megbukik a vizsgán, hogy továbbra is gyakornoki státuszban maradhasson.

A béremelések nem hozták a várt eredményt

A kormány tavaly 32%-os, idén pedig további 21%-os béremelést jelentett be a pedagógusok számára. Totyik Tamás, a Pedagógusok Szakszervezete elnöke elmondása szerint azonban ezek az emelések nem tették vonzóbbá a pályát a fiatalok számára, különösen a minősítési fokozatok esetében, ahol az emelések aránya kisebb volt.

„A béremelések nem hozták meg a várt eredményt. A fiatalok pályaelhagyása továbbra is komoly probléma” – állította Totyik az ATV-nek.

Hirdetés
Kapcsolódó cikkek