Itthon

A Halászbástya nemzeti emléknek minősülő műemlék, egy fekete drapéria is bejelentésköteles

Csuhaj Ildikó
Hirdetés

A Halászbástya nemzeti emléknek minősülő műemlék. A műemléken szerelvény, tárgy, szerkezet elhelyezése örökségvédelmi bejelentésköteles tevékenység, melyet az örökségvédelmi hatóságnál - kormányhivatalnál - kell megtenni. Mivel a fekete drapériát elbontották, hatósági intézkedésre sem volt szükség.

Halászbástya
Hirdetés

Beszámoltunk róla, milyen nagy visszhangja volt, hogy az év első napján egy fekete kordon jelent meg a Várban a Halászbástyánál, és ki is írták: 1500 forintos jegy megváltása ellenében lehet felmenni és élvezni a panorámát. Egy hónapig lesz érvényes a fizetős próbaidő. A Budavári Önkormányzat közgyűlése decemberben döntött arról, hogy 1500 forintra emelik a Halászbástya belépődíját, és a díjköteles területet is kibővítik a „kilépőpont utáni 27 méteres szakaszra”.

Karácsony Gergely főpolgármester a Facebook oldalán azt írta tegnap, hogy erről neki is van véleménye: “Ez egy abszurd és méltatlan eljárás”. 

A műemléken “szerelvény”, tárgy elhelyezése bejelentésköteles

Ugyanakkor, mint megtudtuk, a Halászbástya nemzeti emléknek minősülő műemlék, az ingatlan tulajdonosa a Budapest I. kerület Budavári Önkormányzat. A műemléken szerelvény, tárgy, szerkezet elhelyezése örökségvédelmi bejelentésköteles tevékenység, melyet az örökségvédelmi hatóságnál – kormányhivatal – kell bejelenteni. 

Az örökségvédelmi hatóság szakmai felügyeleti szerve pedig az Építési és Közlekedési Minisztérium. 

Mivel a felháborodott visszhangok hatására a kordont ma délelőtt lebontották – és ezt a kerület polgármestere a közösségi oldalán megjelenítette -, a hatóság intézkedésére nem volt szükség.

Böröcz László fideszes polgármester ezzel indokolt

“Elbontottuk a Halászbástyát eltakaró fekete drapériát” – írta ki a Facebook oldalára Böröcz László fideszes polgármester egy-két órával ezelőtt. 

Mint kiemelte, “a Budai Várat évente körülbelül 4,5 millióan keresik fel, ami örvendetes és megtisztelő, ugyanakkor az itt élők számára sok nehézséget is okoz a mindennapokban. Az a célunk, hogy az eddigieknél jóval többet tudjunk köztisztaságra és a műemléki környezet karbantartására, fejlesztésére fordítani, megfelelve a budaváriak és az ide látogatók elvárásainak is” – közölte. 

Böröcz azt írta:“a Halászbástyát üzemeltető önkormányzati cégünk javaslata alapján a testület döntött arról, hogy a fizetős övezetet teszt jelleggel terjesszük ki a Halászbástya alsó részére is. Január elsejével ez meg is történt, de a kivitelezés nem volt megfelelő, ezért a kordon elbontásáról intézkedtem, ami azóta meg is történt”.Nem kell hozzá egy hónap, hogy belássuk, nem ez a jó megoldás 

– hangsúlyozta a polgármester, megköszönve a “jószándékú visszajelzéseket, véleményeket”. 

Azt is hangsúlyozta: “2024-ben az I. kerületiek egy olyan programnak szavaztak bizalmat, amelyben vállaltuk, hogy városunk polgárai állnak majd az önkormányzati döntések középpontjában. Ennek részeként arra törekszünk, hogy az önkormányzat nagyobb mértékben részesüljön az itt keletkező turisztikai bevételekből, amiből magasabb színvonalú szolgáltatásokat biztosíthasson polgáraink és vendégeink megelégedésére” – írta a Facebook oldalán Böröcz László. 

Első kézből, közvetlenül az ATV-től szeretné megtudni a legújabb fejleményeket a legnézettebb hírcsatornáról*? Iratkozzon fel hírlevelünkre!

*(Forrás: Nielsen Közönségmérés, közönségarány, LIVE adat, teljes népesség, teljes napon, 2024. első negyedév alapján, hírcsatornák: ATV, HÍR TV, M1)

Hirdetés
Kapcsolódó cikkek