Üzemszünettel kezdődött az új év a Gazpromnál. Az orosz energetikai vállalat ugyanis határozatlan időre felfüggesztette a gázszállítást Európába az Ukrajnát átszelő vezetéken, miután Ukrajna nem újította meg Oroszországgal a tranzitszerződését.
„Ukrajna azt mondta nem hosszabbítják meg a gáztranzit szerződést, ha ezt akarják, hát legyen. Európa kézzel eteti őket, hiszen Ukrajna európai támogatás nélkül nem tud létezni. És most Ukrajna azzal bünteti Európát, hogy leállítja a tranzitszerződéseket?!” – tette fel a kérdést Vlagyimir Putyin orosz elnök.
Noha korábban Oroszország az Európai Unió földgázának valamivel kevesebb mint felét szállította, 2022 óta egyre több európai ország fordult alternatív forrásokhoz. A szlovák miniszterelnök szerint azonban az ukrán lépésnek lesznek következményei. „A lépés drasztikus hatással lesz az Európai Unió országaira, Oroszországra azonban nem” – fogalmazott Robert Fico.
Az ukrán elnök már a karácsony előtti, moszkvai látogatása miatt is élesen bírálta a szlovák kormányfőt, aki azzal riogatta őt, hogy ha Kijev nem újítja meg a tranzitszerződést, Szlovákia megszakítja Ukrajna áramellátását. Volodimir Zelenszkij úgy látja, Fico megrendeléseket kapott Moszkvától, hogy kárt okozzon Ukrajnának.
A Híradónknak nyilatkozó energiapiaci szakértő szerint az uniós országok zömében nem várható gázhiány.
Balogh József is osztja kollégája véleményét, hiszen a leállással, Ukrajnának évi 800 millió dolláros tranzitdíjról, az oroszoknak pedig csaknem 5 milliárd dollárról kell lemondania. „Szlovákiában van egyedül potenciális probléma, Ausztria tud venni gázt Németország felől vagy Olaszország felől, Magyarország teljesen jól van, mert délről jön a török áramlat, Magyarországra továbbra érkezik az orosz gáz” – hangsúlyozta a szakértő.
Magyarország rendben van
A hazai földgáztárolók rendben vannak. Telítettségük december 31-ei adat alapján 68,45 százalékos.
Az Energiaügyi Minisztérium Híradónknak azt írta, ez 4,5 milliárd köbmétert jelent, ami az éves lakossági felhasználás másfélszerese.
„Magyarországra már tavaly is alapvetően déli irányból érkezett a földgáz, az ukrán tranzit leállítása így a hazai fogyasztók biztonságos ellátását nem veszélyezteti. Az importszállítások folyamatosak, a magyar családok és vállalkozások zavartalan kiszolgálását a magas tárolói készlet és a belföldi kitermelés is segíti.
A kormány a rezsicsökkentéssel hosszú ideje Európa legalacsonyabb gáz- és áramárait garantálja a magyar családok számára. A háború és a brüsszeli szankciók miatt számos országban elszálltak az energiaárak, a svédek tizenháromszor, a hollandok, olaszok hatszor többet a gázért. A bevált intézkedést ezért Brüsszel és bábjai állandósult támadásaival szemben is megvédjük. A magyar emberek így nagy biztonsággal és megfizethető áron tarthatják melegen otthonaikat ezen a télen is” – írták.
*(Forrás: Nielsen Közönségmérés, közönségarány, LIVE adat, teljes népesség, teljes napon, 2024. első negyedév alapján, hírcsatornák: ATV, HÍR TV, M1)