Az Európai Bizottság megerősítette: Magyarország elvesztett 400 milliárd forintnyi uniós támogatást, adta hírül újév napján az Euronews.
Hazánknak 2024 végéig kellett volna teljesítenie különféle követelményeket ahhoz, hogy hozzájusson a korábban megítélt, de befagyasztott EU-s forrásokhoz, melyek köznapi megfogalmazásban ingyen pénzek. Mivel a kormány nem teljesítette a feltételeket, Magyarország elvesztette jogosultságát 1,04 milliárd eurónyi uniós támogatásra – erősítette meg a dpa hírügynökségnek a Bizottság szóvivője.
A most végleg elvesztett pénz, amely állampolgárokra lebontva fejenként mintegy 40 ezer forint veszteséget jelent, 2022-re vonatkozó kötelezettségvállalásokkal függ össze. A kormány nem biztosította az uniós források elköltésének átláthatóságát, különösen a közbeszerzések terén, és nem vezetett be mechanizmusokat a korrupció elleni küzdelemre, noha erre több mint két éve kötelezte az Európai Unió Tanácsa. A testület akkor 6,3 milliárd eurót, azaz a Magyarországnak juttatott kohéziós források 55 százalékát függesztette fel, most ennek az részletet veszítettük el. A kieső összegeket a szerkezetileg gyenge területek támogatására szánták.
Amiben megfelel, és amiben nem
A Helsinki Bizottság tavaly nyáron arról írt , hogy a 2021–2027-es EU-s költségvetési ciklustól fogva a korábbiaknál szigorúbb feltételekhez kötik az uniós pénzekhez való hozzáférést. Csak az a tagállam kapja meg a teljes pénzkeretét az uniós költségvetésből, amelyik a támogatások felhasználása során eleget tesz az úgynevezett „horizontális feljogosító feltételeknek”.
Ilyenből négy van.
- A közbeszerzések ellenőrzését lehetővé tevő jogi szabályozás megléte.
- Az állami támogatásokra vonatkozó uniós szabályok betartása.
- Fogyatékossággal élő emberek jogainak tiszteletben tartása.
- Az EU Alapjogi Chartájának való megfelelés. Az állam jogrendszerének és hatósági gyakorlatának tiszteletben kell tartania az uniós alapjogokat.
A civil szervezet szerint míg az első három feltételnek Magyarország megfelel, addig a negyedik, alapjogi feltétel teljesítésével súlyos problémák vannak. A jogsértések négy területet érintenek:
- nincs biztosítva az igazságszolgáltatás függetlensége;
- a szexuális kisebbségek egyenlőségét fenyegetik a 2021-es „gyermekvédelmi” törvény rendelkezései, az új homo- és transzfób szabályok;
- a tudományos kutatás szabadsága sérelmet szenved „az egyetemi modellváltás”, az egyetemek kiszervezése miatt;
- a menekültügyi eljáráshoz való hozzáférés nincs biztosítva a menekülőknek.
Tavaly is szóltak
A magyar kormányt nem érhette váratlanul a 400 milliárdos pénzvesztés: Az Európai Bizottság 2023 novemberben arra jutott, hogy van előrelépés a magyar közbeszerzési rendszernél, de akadnak még „rendszerszintű szabálytalanságok” is, amelyek miatt 3,5 milliárd forintnyi támogatást kell visszafizetni egy kiszivárgott értékelés szerint.
Orbán: Kikényszerítem
Orbán Viktor többször is megszólalt a témában, minden alkalommal bizakodó volt. Alig egy hónapja, december 6-án az állami rádióban azt mondta: „Jönni fognak a pénzek, különben vétózom az új költségvetést”. Orbán emlékeztetett: a Magyarországnak megítélt 22 milliárd eurónyi 2021-2027-es felzárkóztatási keret több, mint fele, 12,5 milliárd euró lehívható, így ha az itthoni fejlesztési számlákat kiküldi a magyar kormány, akkor azt a Bizottság ki fogja fizetni. Leszögezte: a 12,5 milliárd euró a magyar gazdaság 2026-os év végéig lévő szükségleteit fedezni tudja, és hozzátette: „az én véleményem szerint a többi pénzt is meg fogjuk kapni”.
Orbán arról is beszélt, hogy ezt nyomásgyakorlással, az új uniós költségvetés potenciális megvétózásával fogja elérni. Szavai szerint amit a 2025-2026-os években nem kap meg Magyarország, azt ezzel a stratégiával fogja kiszabadítani, különben „nem járulok hozzá az új büdzséhez”.
December 22-én ismét erről beszélt: „Magyarország nem veszít el EU-s forrást. Brüsszelben van a pénzünk, amit el akarnak venni, de mi meg fogjuk azt védeni”, mondta a kormányfő.
A Bizottság más számokat közölt
Az Európai Bizottság szerint jelenleg összesen mintegy 19 milliárd eurónyi (8 ezer milliárd forint) uniós forrás van zárolva Magyarország elől. A Bizottság 2023 decemberében mintegy tízmilliárd euró befagyasztott támogatást szabadított fel Magyarország számára, a jogállamiság megsértése miatti folyamatos kritikák dacára.
Ilyen még nem volt
A most elveszített 1 milliárd euróval Magyarország történelmet írt: Az Európai Unió történetében ez az első eset, hogy egy tagállam elbukja a kohéziós politikából származó forrásait. A döntés ellen fellebbezésnek nincs helye, ráadásul még nincs vége a lehetséges szankcióknak: a PAP lengyel hírügynökség információi szerint 2025 végén Magyarország újabb 1,1 milliárd eurót veszíthet el, a többi befagyasztott pénzt pedig 2026 végén bukhatja el.
A DK feljelenti Orbánt
Jogi értelemben képtelenség, amiről a Demokratikus Koalíció beszél – mondta az MTI-nek Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter azzal kapcsolatban, hogy a DK bejelentette: feljelentést tesz Orbán Viktor miniszterelnök ellen uniós források elvesztése miatt.
Az ellenzéki párt pénteken jelentette be, hogy különösen jelentős vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezelés kísérletének gyanúja, valamint hivatali kötelesség megszegésével elkövetett hivatali visszaélés bűncselekmény gyanúja miatt feljelentést tesz a miniszterelnök ellen.
Álláspontjuk szerint ugyanis Magyarország a kormány miatt veszít el örökre egymilliárd eurót.
Bóka szerint nem veszítünk el semmit
„A Magyarországnak és a magyar embereknek járó forrásokat Brüsszel politikai okokból akarja elvenni tőlünk. De mindaddig, amíg Magyarországnak nemzeti és szuverén kormánya van, nem veszít egy eurócentet sem”, írta közösségi oldalán Bóka János európai uniós ügyekért felelős miniszter Szilveszter napján.
*(Forrás: Nielsen Közönségmérés, közönségarány, LIVE adat, teljes népesség, teljes napon, 2024. első negyedév alapján, hírcsatornák: ATV, HÍR TV, M1)