Hirdetés
Itthon

Itt egy magyarázat a Magyar Péter sztorira

Hazafi Zsolt
Hirdetés

Az elmúlt években a magyar politika fókuszában szinte Orbán Viktor személye, akarata, politikája áll, egy év végi belpolitikai elemzésben is mindig kizárólag a miniszterelnök múltbeli döntéseit és jövőbeni terveit volt érdemes vizsgálni. Mostanra viszont nagy változás, hogy az új szereplővel, Magyar Péterrel együtt tanácsos értelmezni a belpolitikát.

Az év végéhez közeledve Dull Szabolcs politikai elemző alapos áttekintést írt arról, hogyan szerinte miként vált Magyar Péter Orbán Viktor legnagyobb kihívójává, és miként alakította át alapjaiban a magyar politikai színteret 2024 során. Az év legfontosabb politikai változásait öt fő kérdés köré csoportosította, amelyek mind Orbán Viktor és Magyar Péter párharcára reflektálnak. Röviden összefoglaltuk az elemzést.

dull szabolcs

1. Kinek a legnagyobb a támogatottsága?

2024 elején még a Fidesz dominanciája tűnt megkérdőjelezhetetlennek. A Medián januári felmérése 53%-os támogatottságot mutatott a kormánypárt számára, miközben az ellenzék szétszórt volt. Az év során azonban a politikai térkép radikálisan átalakult. Magyar Péter vezetésével a Tisza párt nemcsak új szereplőként jelent meg, hanem egy új kétpártrendszer alapját is megteremtette. Az EP-választások után a Tisza folyamatosan erősödött, és az év végére fej fej mellett haladt a Fidesszel a közvélemény-kutatásokban. A DK és más régi ellenzéki pártok marginalizálódtak, míg a Tisza a változás szimbólumává vált.

2. Ki kezdeményez a leghatékonyabban?

Orbán Viktor politikai akciói 2024-ben elsősorban külpolitikai fókuszúak voltak – az EU bírálata, Trump támogatása, és a békemissziók dominálták a kormány narratíváját. Magyar Péter ezzel szemben a belpolitikára koncentrált: országjárása, a Tisza párt újrapozicionálása, valamint a közszolgáltatások problémáinak demonstrálása (például kórházi hőmérők, vasúti késések) hatékonyan szembesítette a választókat a kormányzat hibáival. Ezáltal Magyar Péter a belpolitikai kezdeményezés terén gyakran megelőzte a Fideszt.

3. Kire figyelnek a legjobban?

A politikai napirend uralása hagyományosan a Fidesz erőssége volt, de 2024-ben Magyar Péter folyamatosan tematizálta a közbeszédet. A közösségi médiában való aktív jelenléte, a személyes történetekre és konkrét problémákra építő kampányai – például a gyermekotthonok állapotának bemutatása – hatásosnak bizonyultak. Ezzel szemben Orbán Viktor többnyire külpolitikai témákkal jelent meg, így a belpolitikai figyelem Magyarra irányult.

4. Ki tudja kihasználni az ellenfél hibáit?

Magyar Péter tudatosan kihasználta a Fidesz hibáit, például a kegyelmezési ügyet, amely jelentős politikai károkat okozott a kormányoldalnak. Orbán Viktor kezdeti árvízi távolléte, valamint más kommunikációs bakik szintén Magyar javára váltak, aki gyorsan és hatékonyan reagált. A Fidesz is igyekezett Magyar botrányait felnagyítani – például az „ötkertes buli” incidensét –, de Magyar narratívakezeléssel ezek hatását eddig minimalizálni tudta.

5. Kinek a történetét hiszik el a legtöbben?

Orbán Viktor évek óta a „védelmező” narratíváját használta, miszerint a Fidesz az ország stabilitásának záloga. Ezzel szemben Magyar Péter egy új narratívát hozott: a rendszer bukásának történetét. Az állami működés problémáira, a közszolgáltatások válságára és a gazdasági nehézségekre alapozott üzenetei rezonáltak a választók mindennapi tapasztalataival. Az év során sokan a Tisza narratíváját kezdték hitelesebbnek látni, különösen a gazdasági válság elmélyülésével.

Mit hoz 2025?

Bár 2025 nem választási év, a politikai küzdelem Orbán Viktor és Magyar Péter között folytatódni fog. A Fidesz célja a belpolitikai kezdeményezés visszaszerzése és a gazdasági helyzet stabilizálása, míg Magyar Péter tovább építi a Tisza narratíváját és bázisát. Az év során eldőlhet, hogy Magyar valóban hosszú távú kihívóvá válik-e, vagy a Fidesz képes visszaszerezni a dominanciáját.

Hirdetés
Kapcsolódó cikkek