Gyurcsány Ferenc már kora reggel bejelentette, hogy bár előzetesen készült szilveszteri üzenettel, a kialakult politikai környezet, amelyet szerinte „jobboldali vircsaft” és „az újévi beszédtől is elzárkózó köztársasági elnök” jellemez, arra késztette, hogy ne szilveszterkor, hanem korábban, online ossza meg gondolatait. Délután el is mondta a filozofikus beszédét.
Sulyok Tamás köztársasági elnök a korábbi hagyományoktól eltérően nem szilveszterkor, hanem december 26-án, karácsony másnapján intézett ünnepi beszédet a nyilvánossághoz. Indoklásában hangsúlyozta, hogy a karácsony, mint a szeretet és a keresztény értékek ünnepe, mélyebb jelentéssel bír a magyar társadalom számára, és ez az időzítés összhangban áll személyes és lelki meggyőződésével.
Űr „keletkezett” a kommunikációs térben
A köztársasági elnöki hagyományokban keletkezett változást kihasználva Magyar Péter, a Tisza Párt elnöke bejelentette, hogy szilveszterkor, a Himnusz elhangzása után beszédet kíván tartani, és szándékát jelezte a közmédiának is. A Magyar Televízió és Rádió (MTVA) azonban elutasította a javaslatát, azzal érvelve, hogy a szilveszteri műsoridő már lefoglalt, különösen a kabaré műfajának.
E sajátos és merőben új helyzetre reagálva Magyar Péter bejelentette: a közösségi média platformjain keresztül fogja közvetíteni újévi beszédét, amelyben a 2024-es év főbb eseményeit elemzi, valamint terveit ismerteti a 2025-ös évre vonatkozóan.
Eközben Gyurcsány Ferenc volt miniszterelnök, a Demokratikus Koalíció vezetője, a saját közösségi oldalán jelentette be, hogy bár előzetesen készült szilveszteri üzenettel, a kialakult politikai környezet, amelyet szerinte „jobboldali vircsaft” és „az újévi beszédtől is elzárkózó köztársasági elnök” jellemez, arra késztette, hogy ne szilveszterkor, hanem korábban, online ossza meg gondolatait. Mint írta: a már felvett üzenetében a magyar politikai szféra jobb- és baloldali nehézségeire reflektált, és a következő évre a „normalitás” megőrzését tartotta kívánatos célnak egy egyre „abnormálisabb” helyzetben.
Mindenkihez szólt a volt miniszterelnök
Gyurcsány Ferenc a december 30-án közzétett újévi beszédét az Index beszámolója szerint azzal kezdte, hogy boldog új évek kívánt a követőinek. „Teljes természetességgel, ösztönösen mondjuk ezt ilyenkor mindenkinek, akikkel együtt töltjük szilveszter éjszakáját, vagy akikkel a következő napokban még találkozunk. Anélkül mondjuk, hogy boldog új esztendőt, hogy akárcsak egy pillanatra is belegondolnánk: mindenkinek, aki körülöttünk van, mást és mást jelent a boldogság, a nyugalom, az áldott, új esztendő”.
„A sokfajta álom, elképzelés, vágy, terv közepette hadd mondjak pár mondatot azoknak, akik pályájuk, életük elején vannak” – folytatta a Demokratikus Koalíció elnöke, leszögezve:
Az utat megtalálni fontosabb és nehezebb, mint arról álmodni, hogy mi lesz a végcél.
A volt miniszterelnök arra bátorítja a tízen, húszon éveseket, hogy válasszanak utat, kellő merészséggel és bátorsággal annak tudatában, hogy mindig korrigálhatják korábbi döntésüket, „merjenek új utakat találni, lázadni, keresni valami más megoldást”.
Gyurcsány Ferenc arra figyelmeztetett, ha most nem tanulnak meg utat választani, ha nem tudnak, nem mernek dönteni, nem képesek lázadni, akkor később még kevésbé tudnak merni. „Az idősebbeknek kevésbé a lázadás, mint inkább a normalitás lesz a mérce” – húzta alá a politikus, jelezve, hogy a normalitás látszólag egyszerű kifejezés, ugyanakkor a felnőttség normalitásának legnehezebb része éppen az, hogy minek nem megyünk neki, mit hagyunk, hogy had menjen, és mi az, amit megváltoztatnánk.
A volt miniszterelnök kiemelte:
„Vigyázzunk a hazára, mert megérdemli! Vigyázzunk a hazára, mert megérdemli! Egy normálisabb országot szeretnénk, ahol több a mosoly, több az odafigyelés, ahol a fiatal szabadon választhat utat, az idősebb megtalálja a biztonságot. Mi 2025-ben is egy ilyen országért fogunk dolgozni! Boldog, áldott új esztendőt kívánunk Mindenkinek!”