„Legyen 2024 a mozgás éve is”–ez volt Novák Katalin akkori köztársasági elnök jelmondata az idei évre. Az államfőnek aztán valóban mozgalmas esztendőt hozott 2024. Február másodikán kirobbant a kegyelmi botrány. Novák Katalin kegyelmet adott a bicskei gyermekotthon igazgatóhelyettesének, aki a pedofil bűncselekmény miatt jogerősen elítélt felettesét igyekezett tanúk befolyásolásával menteni – és emiatt ő is börtönbe került. Az államfő négy nappal később az ATV kérdésére nem indokolta meg döntését, és később sem adott magyarázatot.
Két nappal később a miniszterelnök alkotmánymódosítást jelentett be, hogy pedofil bűncselekmény miatt elítéltek a jövőben nem kaphatnak kegyelmet, majd újabb két nap múlva Novák Katalin lemondott tisztségéről. Másnap valósággal felrobbantotta a magyar internetet, hogy a kegyelmi ügy miatt a közéletből szintén távozó, a kegyelmi döntést ellenjegyző akkori igazságügyi miniszter volt férje, Magyar Péter a Partizánban korábban szokatlan hangnemben bírálta a kormányt.
„Azt ki kell mondani most már, hogy ez így nem mehet tovább, tehát ha nem akarjuk azt, hogy a mi gyerekeink egy családi részvénytársaságban nőjenek föl, mint Magyarország, akkor érdemes ezen változtatni” – fogalmazott akkor Magyar Péter.
Orbán Viktor mielőbbi új államfőválasztást sürgetett, ami végül február 26-án meg is történt, és az új köztársasági elnök Sulyok Tamás, korábbi alkotmánybíró lett.
Bár az első interjúban Magyar Péter még azt mondta, nem tervez politikai pályára lépni, március 15-én mégis bejelentette a Talpra Magyarok Mozgalom megalapítását Magyar Péter, aki később aztán a Tisztelet és Szabadság, röviden: Tisza Párt európai parlamenti listavezetője lett. Március végén pedig azzal került a hírekbe, hogy feljelentést tett az ügyészségen, egy általa titokban rögzített hangfelvétel alapján. Ezen Varga Judit arról beszél: egyes kormánytagok kihúzatták magukat a Völner-Schadl-ügy vádiratából.
Varga Judit egy nappal később egy személyes hangú vallomásban a Magyar Péterrel való rossz házasságáról beszélt. A volt tárcavezető egy ponton szörnyetegnek nevezte exférjét, akit verbális és fizikai erőszakkal vádolt az interjúban.
Magyar Péter tavasszal országjárásba kezdett, míg Orbán Viktor az egyszerre tartott EP- és önkormányzati választást a háború és a béke közötti döntéseként írta le később júniusi kampányzáróján. Az EP-választást a Fidesz végül valóban megnyerte, de története legalacsonyabb százalékos arányát érte el, a voksok 44%-val. A Tisza Párt viszont közel 30%-ot szerzett. A korábbi ellenzéki pártok látványosan visszaszorultak: távozott pártja éléről az EP-ből kiszoruló Momentum, Jobbik és MSZP elnöke is, a DK pedig elvesztette támogatói egy részét.
*(Forrás: Nielsen Közönségmérés, közönségarány, LIVE adat, teljes népesség, teljes napon, 2024. első negyedév alapján, hírcsatornák: ATV, HÍR TV, M1)