Hirdetés
Itthon

Ez volt az év tíz legnagyobb hazai botránya a Chat GPT szerint

Szlazsánszky Ferenc

Kegyelmi ügy, „magyar Watergate”, Orbán Balázs, választási törvény, Bese Gergő, győri önkormányzat. A mesterséges intelligencia top tízes listáján két olyan találat szerepel, ahol vagy nincs botrány, vagy az adott ügynél súlyosabb esetek is történtek.

botrány
Hirdetés


„Írj egy cikket 2024 tíz legnagyobb magyar botrányáról!” – adtunk utasítást a Chat GPT ingyenes verziójának. A mesterséges intelligencia által működtetett szöveggenerátor néhány másodpercen belül közölte is a választ.  (Zárójelben néhány általunk tett szükséges pontosítás, illetve a témában írt cikkeink.) 

A Chat GPT szerint „2024-ben Magyarországon több jelentős botrány is napvilágra került, amelyek komoly közéleti és politikai visszhangot váltottak ki. Az alábbiakban bemutatjuk a tíz legnagyobb botrányt az év során:


Novák Katalin kegyelmezési ügye: Február elején derült ki, hogy Novák Katalin köztársasági elnök 2023-ban kegyelemben részesítette K. Endrét, a bicskei gyermekotthon egykori igazgatóhelyettesét, aki egy pedofil ügyben volt érintett. A botrány következtében Novák Katalin február 10-én lemondott posztjáról. (Orbán Viktor szerint Novák egy politikai világsztár volt, Lázár János szerint nem közéjük és ne föléjük való.) 


Magyar Péter és a „magyar Watergate”: Novemberben Magyar Péter, a Tisza Párt elnöke rendkívüli sajtótájékoztatón jelentette be, hogy pártját megfigyelték és megpróbálták lejáratni, amit a „magyar Watergate-botrányként” emlegetett. Az ügyben titkos hangfelvételek és zsarolási kísérletek is felmerültek. (Magyar korában titkos hangfelvételt készített feleségéről, Varga Juditról, később barátnője, Vogel Evelin késztett titkos hangfelvételeket Magyarról.) 


Szájer József visszatérése: November 5-én Szájer József bejelentette, hogy visszatér a közéletbe, és megalapítja a Szabad Európa Intézetet Schmitt Máriával közösen. A politikus korábban egy brüsszeli botrány miatt mondott le EP-képviselői mandátumáról. (Szájer József visszatérését senki nem minősítette botránynak, a Chat GPT valószínűleg az eredeti botrány kapcsán válogatta be a tíz közé. Ugyanakkor a Fidesz soha nem fejtette ki, konkrétan mi volt vállalhatatlan Szájer tettében.)


Orbán Balázs kijelentése az 1956-os forradalomról: Szeptemberben Orbán Balázs, a miniszterelnök politikai igazgatója egy podcastban azt mondta, hogy Magyarország az 1956-os tapasztalatok alapján nem védekezett volna egy orosz invázió ellen, mint Ukrajna. A kijelentés jelentős hazai és nemzetközi felháborodást váltott ki. (Az ügyben Orbán Viktornak is meg kellett szólalnia, szerinte Orbán Balázs fegyverrel is megvédené Magyarországot.)


Bese Gergő plébános botránya: Szeptemberben Bese Gergő, a Fideszhez közel álló dunavecsei plébánost felfüggesztették, miután kiderült, hogy meleg partikra járt. Az eset komoly vitákat generált az egyház és a közvélemény körében. (Bese botrányánál súlyosabb – köztörvényes – ügyek is megrázták a katolikus egyházat: több papról kiderült, hogy pedofil bűncselekményekben érintettek. 


Győri önkormányzati hatalomátvétel: Szeptember 24-én a győri közgyűlés Fidesz-KDNP többsége az utolsó ülésen megvonta a polgármester jogköreit, miután az ellenzék nyerte a polgármester-választást. A döntés nagy felháborodást váltott ki a helyi lakosok és az ellenzéki pártok körében. (A napokban ugyanakkor az önkormányzat megemelte saját fizetését – visszamenőleg.)


Somkuti Bálint elbocsátása: November 4-én a Szuverenitásvédelmi Hivatal kutatóját, Somkuti Bálintot elbocsátották egy Facebook-bejegyzése miatt, amelyben az 1956-os szovjet invázió évfordulójára utalva tett ellentmondásos kijelentést. Az eset ismét ráirányította a figyelmet a szólásszabadság és a közszolgálati alkalmazottak véleménynyilvánításának határaira. (Somkuti az 1956-os forradalom kapcsán azt írta: „Aki a túlerőt nem tiszteli, az nem hős, hanem bolond!”.)


Netanjahu elfogatóparancsának elutasítása: November 22-én Orbán Viktor miniszterelnök bejelentette, hogy Magyarország nem hajlandó végrehajtani a Nemzetközi Büntetőbíróság által kiadott elfogatóparancsot Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök ellen, és meghívta őt Magyarországra. A döntés nemzetközi vitákat váltott ki.


Diáktüntetések a belügyminisztérium előtt: Szeptember 2-án diákok tüntettek a Belügyminisztérium előtt a Madách Gimnázium felmentett igazgatója mellett, és az oktatási rendszer problémáira hívták fel a figyelmet.

Első kézből, közvetlenül az ATV-től szeretné megtudni a legújabb fejleményeket a legnézettebb hírcsatornáról*? Iratkozzon fel hírlevelünkre!

*(Forrás: Nielsen Közönségmérés, közönségarány, LIVE adat, teljes népesség, teljes napon, 2024. első negyedév alapján, hírcsatornák: ATV, HÍR TV, M1)

Hirdetés
Hirdetés
Kapcsolódó cikkek