Az állami média után a Magyar Nemzetnek adott évértékelő interjút Orbán Viktor miniszterelnök. A lapnak politikai pályafutása legnehezebb időszakaként írta le a 2020 óta eltelt éveket, különösen az ideit, szerinte ugyanis ilyen rosszul még nem álltak a csillagok az égen.
A külpolitikai túlsúlyú interjúban a miniszterelnök az orosz-ukrán háború okozta gazdasági és politikai nehézségekről beszélt, de szerinte Donald Trump amerikai elnök jövő évi hivatalba lépése nagy hatású lesz.
A háború Orbán Viktor szerint 2025-ben véget ér. Vagy úgy, hogy sikerül béketárgyalással lezárni, vagy úgy, hogy az egyik harcoló fél megsemmisül. Nem fejtette ki, hogy Oroszország vagy Ukrajna megsemmisülésétől tart, de a biztonságpolitikai szakértő szerint más forgatókönyvre van nagyobb esély.
A szakértő szerint Oroszország olyan költségeket vállalt a háborús gazdálkodásban, olyan mértékű a hadiipari termelés, ami nem egy békére készülő országot mutat, ez hasonlóan igaz Ukrajna, valamint a nyugati szövetségesek katonai kiadásaira.
A belpolitikát nyomokban tartalmazó interjúban Magyar Péterről és a Tisza Párt jelentette kihívásról is beszélt Orbán Viktor. Bár Magyar Péter nevét nem ejtette ki, de szerinte hozzá képest Gyurcsány Ferenc egy Adenauer volt, illetve hozzátette, a verseny jót tesz a politikának. Az interjúban megismételte korábbi nyilatkozatát, hogy nem a magyar ellenzékkel, hanem a gazdáikkal akar vitázni, őket az európai porondon legyőzni.
„Orbán nagyon rosszul méri fel a helyzetet akkor, ha azt gondolja, hogy a magyar választások nem Magyarországon dőlnek el, hogy ebből tud külpolitikai helyzetet kreálni. Magyarországon az emberek tényleg rosszabbul élnek, mint négy éve” – mondta Horn Gábor.
A Republikon Intézet alapítója szerint a miniszterelnöknek a Tisza Párt jelentette kihívással együtt a gazdaság állapota és az állampolgárok életszínvonala miatt is oka lehet az aggodalomra, ami befolyásolhatja a Fidesz 2026-os újraválasztási esélyeit.
Orbán Viktor a hazai gazdasági bajokat ugyancsak a háborúval indokolta, de szerinte Magyarország nem süllyedt vissza, és a versenyképesség szempontjából nem süllyedt mélyre, mint a legtöbb európai gazdaság. A miniszterelnök szerint, amikor vége lesz a háborúnak, repülőrajtot vehet az ország gazdasága.
A Központi Statisztikai Hivatal adatai alapján az úgynevezett repülőrajt is nehézkes lehet. Az elmúlt években mindössze 9 negyedévben növekedett, míg szintén 9 negyedévben csökkent a magyar gazdaság teljesítménye, az utolsó adatok szerint szeptemberben 0,7 százalékos volt a visszaesés.