Erdő Péter bíboros: Hivatásunk több a földi életnél
Hisszük, hogy imáinkban személyesen tudunk kommunikálni Istennel, és neki hatása van az emberiség sorsára – mondta Erdő Péter bíboros, esztergom–budapesti érsek karácsony alkalmából az MTI-nek, hangsúlyozva, hogy ezért nem lehet abbahagyni a békéért való imát.
A bíboros arról is beszélt: nem tudjuk pontosan, hogy Isten hogyan és mikor, de hisszük, hogy valamiképpen beavatkozik a világ dolgaiba. Ezért „odaadó könyörgésünk” arra irányul, hogy az Istennel való személyes kapcsolatban kérjük a békét, kérjük a segítségét a mi történelmünkben, a mi környezetünkben.
Hozzátette: az ukrajnai háború kitörése óta a Szent István-bazilikában és máshol is imádkoznak katolikus közösségek a békéért.
Erdő Péter szólt arról, hogy az embernek bármilyen nehéz helyzetben van reménye, és ezt a reményt Jézus adja. Mert ha Isten emberként megszületett, meghalt és föltámadt, akkor a mi emberi életünk sem ér véget a halállal, hivatásunk több a földi életnél. Ez az életünk igazi perspektívája.
A bíboros úgy fogalmazott: „Krisztus a mi reményünk, mert az ő feltámadása hordozza az ígéretet, hogy mi is feltámadunk. Ez a rövid állítás az egész Krisztus-esemény lényege és örömhíre, és ezért a szeretet mellett a remény ünnepe Jézus születése”.
Steinbach József református püspök: Isten figyelmet kér tőlünk embertársaink felé
A világnak a másikra figyelő, az életet építő bibliai kedvességre van szüksége; és ez egyben a gyógyulás egyetlen útja is, mert a másikra figyelve az ember elszakad a saját sebeitől – mondta Steinbach József református püspök, a Magyarországi Református Egyház (MRE) zsinatának lelkészi elnöke.
Steinbach József kiemelte: kedvességre van most szükség, ebben a megosztott, háborúskodó világban, amelyben néha megengedhetetlenül durván beszélünk és bánunk egymással. Arra a kedvességre, amely a másik emberről jót akar gondolni, szólni, amely fel akarja őt emelni.
Ez a kedvesség igazából figyelem arra, akit az Isten ránk bízott és ez a gyógyulás egyetlen lehetősége is, mert a másikra figyelve az ember elszakad saját magától, a saját sebeitől, problémáitól.
„Ha magammal foglalkozom, az megbetegít, és a gyógyulás útja, amikor elkezdem a másikat hordozni. A következő esztendőre ezt a biblikus kedvességet, Isten színe előtti másikra figyelést kéri Jézustól a református egyháznak is, szeretetteli egységben, mert ez most a legfontosabb” – fogalmazott a református püspök.
Szemerei János evangélikus püspök: A karácsony üzenete húsvétkor lesz teljessé
Jézus békéje nem olyan, mint amit a világ adhat, nem fegyverekkel szerzik és tartják meg, de a végső győzelem mégis az övé – mondta Szemerei János, a Magyarországi Evangélikus Egyház elnök-püspöke karácsony alkalmából.
Szemerei János arról beszélt: Jézus Krisztus születésével az ószövetségi ígéretek szerint a békesség fejedelme érkezik meg. Igaz, Jézus a békéjét, ahogy a tanítványainak mondja, nem úgy adja, ahogyan a világ. Az ő békességét nem gyilkos fegyverekkel teremtik meg és tartják fenn, de azt is hozzáteszi: azért ne nyugtalankodjék a ti szívetek. Jézus a szeretetével békélteti meg ellenfeleit, akik ugyan az erőszak eszközeivel még őt magát is látványosan legyőzik, a végső győzelem mégis az övé lesz húsvétkor. – Nagyon fontos már karácsonykor látni az egész Krisztus-történetet, hiszen Jézus feltámadása felől érthető, hogy ki az, aki karácsonykor megszületett, aki eljött hozzánk a világra – fogalmazott az elnök-püspök.
Németh Sándor vezető lelkész (Hit Gyülekezete): Jézus Krisztus a megmenekülés útja
Jézus Krisztus születése a világtörténelem felbecsülhetetlen jelentőségű eseménye – írta karácsonyi Facebook-üzenetében Németh Sándor.
A Hit Gyülekezete vezetője emlékeztetett arra, hogy „az Úr keresztáldozata és feltámadása megváltoztatta az emberiség sorsát, hiszen Ő az, aki felszámolja a bűn és a halál uralmát a földön, ráadásul lehetőséget biztosít mindenki számára a bűnös állapotból való megtérésre és az Istentől való újraszületésre.”
Németh Sándor szerint a Messiás emberi természetben, testben való megjelenését követő idők nem hozták el a várva várt aranykorszakot a földre. Ahogy azt a gyermek Jézusról prófétálta Simeon: „Íme ő sokak bukására és felemelkedésére van Izraelben, és jelül, amelynek ellentmondanak” (Lukács evangéliuma 2:34)
Emlékeztetett arra, hogy a világ nem lett jobb Jézus koránál, sőt, olyan sötétség felé halad, ami Noé korának gonoszságával vethető össze. A hétköznapok egyre mélyülő istentelenségei az ünnepeket is spirituális, morális sötétségben tartják, de ettől mindazok szabadok, akik Jézus Krisztust minden nap ünneplik életükkel, tetteikkel és nyelvükkel. Ézsaiás próféciája égetően aktuális: „bűnt és ünneplést el nem szenvedhetek. Újholdjaitokat és ünnepeiteket gyűlöli lelkem: terhemre vannak, elfáradtam viselni.” (Ézsaiás 2:13-14)
A vezető lelkész úgy látja, ma az idők jelei ugyanezt üzenik: „az emberiség példátlan isteni ítélet felé rohan, de ezzel párhuzamosan különleges kegyelmi pillanatban élünk, mert számos jel igazolja azt is, hogy akik teljes szívükből megtérnek az élő Istenhez, azok felemelkedését maga Jézus Krisztus munkálja.” – zárta karácsonyi üzenetét Németh Sándor.