Hirdetés
Itthon

Kéri László szerint ez a három csapás ütötte meg a Fideszt

Szlazsánszky Ferenc

A Fidesznek van egy erős klientúrája és intézményrendszere. A Tiszának ilyen nincs, viszont van társadalmi bázisa. „Hogy a kettő küzdelméből mi jön ki, azt nem tudom, de az biztos, hogy egyenlő erők küzdelme várható”, mondta az ATV-ben Kéri László.

Fidesz
Hirdetés

2024 a Fidesz 2010-es hatalomra kerülése óta a legnagyobb változást hozta a belpolitikai életben. Az év eleji kegyelmi botrány komoly sebet ejtett a kormánypártokon, amit Magyar Péter színre lépése tovább mélyített. De nem csak a Fideszt, az ellenzéket is megtépázta a Magyar Péter-jelenség. Az ATV Egyenes beszéd című műsorában Kéri László értékelte az év belpolitikai változásait.

Az elemző főbb megállapításai:

Az elmúlt 35 évben egy-két ilyen év volt, amikor ennyire megváltozott a közhangulat, a kormány pozíciója, a csúcspolitikusok rangsora.

Orbán Viktor idén elsősorban nemzetközi politikus akart lenni. Június 9-ig alapjában véve lefoglalta, hogy összehozzon egy olyan EP-frakciót, amelyik érdemben képes beleszólni az Európai Unió ügyeibe.

Kéri szerint stratégiai hiba, hogy Orbán olyan mértékben lovalta bele magát a nemzetközi szerepébe, hogy annak a tükrében nézte a hazai folyamatokat, számára másodlagossá vált a belpolitika.

Az év második felében Magyarország töltötte be az EU soros elnöki tisztségét, de ezt az ország csak „egyszer-kétszer vette észre”, és amikor Orbán Viktor valóban európai ügyek vezérévé válhatott volna, az eléggé elhalványult.

Kétségtelen, hogy a békemisszió keretében „körbejárta a világot”, ám az Európai Unió vezetői folyamatosan tiltakoztak, mondván, nem az EU képviseletében és nem az EU felhatalmazásával tárgyal.

2024 11 08T102151Z 719903299 RC2X0BAJHZ2F RTRMADP 3 EU SUMMIT

Mindeközben itthon

A miniszterelnök későn vette észre, hogy a júniusi EP-választási eredményt komolyan kellene venni, mer alapvetően átrendeződött az ellenzéki oldal.

Magyar Péterrel szemben a Fidesz stratégiája sokáig az volt, hogy ő is Gyurcsány embere. Magyar szerencséjére Gyurcsány viszont az állítja, hogy Magyar fideszes ügynök, onnan küldték. Előállt az a képtelen helyzet, hogy Magyar Pétert a helyzetéhez és a valós súlyához képest aránytalanul megemelték a Fideszből és a DK-ból is.

A Tisza példátlan erősödésének „fűtőanyaga” sokáig a kormány elutasítása volt, ami „mostanában kezd dominánsan változni”. Jóval több embernek van elege abból, ami itt folyik, mint ahánynak baja van a másikkal, „mert baloldali, mert jobboldali, mert keresztény, mert ateista”. Ezt a korábbi, ideológiailag is azonosítható megosztottságot „felülírta valami”.

Kéri szerint „ez a valami” három elemből áll:

  • A Fidesz nem vette komolyan, hogy a 2022-t végig uraló, majd 2023-at is meghatározó infláció a szociális következményeiben, a közhangulatban „idén még nagyobbat csattan”, mint amikor 27 százalékos volt a pénzromlás.
  • Mindeközben társadalmi szinten is egyértelművé vált a gazdaságpolitika teljes fejetlensége. Sok tényező egyre világosabbá tette, hogy nemcsak elszenvedtük az inflációt, de esély sincs rá, hogy idén ebből kikerülünk. Ezt október körül Orbán Viktor is észrevette, és „hirtelen meghirdette a fényes jövőt”.
  • A harmadik elem a képmutatások lelepleződése. Ebben óriási szerepe volt a botrányoknak: a „családbarát”, „keresztény” jelzők ellenére először jött a pedofil kegyelmi botrány, majd az újabb, főként a katolikus egyházat érintő papi botrányok. Mindemellett egy újabb ellentmondás: egy év alatt behoztak 123 ezer ázsiai vendégmunkást, kiengedtek a börtönből kétezer embercsempészt, miközben évek óta a migránsokkal riogattak.

Kéri László szerint mindezek után már csak egy valami hiányzott a változás beindulásához: egy ember, aki kiáll, és „a képükbe olvassa” mindazt, ami miatt 2-3 millió ember otthon füstölög.

Ha nem Magyar Péter tűnik fel, bárki jött volna, Kéri szerint lett volna egyfajta robbanás.

kozmedia tisza part tuntetes demonstracio

A Magyar Péter-jelenségről

  • Magyar és pártja úgy szerveződtek, amiről nem volt képe a hatalomnak, pedig februárban már kaphatott egy leckét az influenszer tüntetésen, de nem vette észre.
  • Magyar április és június között bejárta az országot, láthatóvá tette magát mindenféle településszerkezetben, falun, kisvárosban, mezővárosban, nagyvárosban. Nagyon sok embernek megadta azt az élményt, hogy itt van a fickó, aki szóvá teszi mindazt, ami nekem is bántja a csőröm. Ráadásul a legtöbb településen helyi ügyekből is felkészült.
  • Nyáron, amikor nincs politika, a kánikula kellős közepén elkezdte járni az egészségügyi intézményeket, majd ugyanezt megtette a tömegközlekedéssel, és mostanában megteszi a gyermekvédelemmel.

Magyarral, majd a Tiszával megjelent egy olyan innovatív kapacitás a közéletben, amire régóta nem volt példa. Kéri 13 megyében járt az idén, és látta a Tisza-szigetek mindennapos tevékenységét, amit a média nem nagyon érzékel: „Ez a mozgalom él, ez már régen nem Magyar Péter. Ő emberek tízezreiben tartja azt a hitet, hogy „a mi gyerekünk, és amit ő nagyban ígér, azt mi kicsiben meg tudjuk csinálni.” Már van társadalmi bázisa, amit Kéri még nyáron sem mert volna kijelenteni.

Egyenlő erők

A 2025-ös évnek úgy fogunk nekivágni, hogy a Fidesznek van egy iszonyú erős klientúrája és intézményrendszere. A Tiszának ilyen nincs, viszont van társadalmi bázisa. „Hogy a kettő küzdelméből mi jön ki, azt nem tudom, de az biztos, hogy egyenlő erők küzdelme várható”, mondta az Egyenes beszédben Kéri László.

Címkék:
Hirdetés
Hirdetés
Kapcsolódó cikkek